Vukovarsko-sremski župan Damir Dekanić priveden je jutros sa još troje policajaca i još dve osumnjičene osobe, zbog, kako mediji navode zbog nezakonitosti povezanih s prošlogodišnjom saobraćajnom nesrećom kod Cerne. Akciju vodi policijska kancelarija za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminaliteta, a policija i tužilaštvo se još nisu oglasili o ovom događaju. Dekanić je uoči prošlog Uskrsa učestvovao u saobraćajnoj nesreći u Cerni. I dok je on tvrdio da je bio suvozač, kao što je zaključeno i u policijskom izveštaju, mediji su prenosili tvrdnje svedoka da je Dekanić nesreću izazvao kao vozač u službenom automobilu. Rekao je i da je siguran da će istraga koja je posle pokrenuta potvrditi njegove reči te da njegova ostavka nije na stolu. Tvrdio je i da je cela situacija ispolitizovana, da mu neko nastoji da smesti te pokušava da isprovocira njegovu ostavku.
Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava i pročelnik Upravnog odelenja za socijalna pitanja, Josip Paloš najavili su na današnjoj konferenciji za medije podelu poklon paketa korisnicima Narodne kuhinje i isplatu jednokratne novčane podrške korisnicima prava na nadoknadu za troškove. stanovanja. Kao i svake godine, Grad Vukovar ususret uskršnjim praznicima nastoji da olakša kategoriji socijalno najugroženijih građana, rekao je gradonačelnik. Prehrambene pakete, u vrednosti 30 evra dobiće 80 korisnika Narodne kuhinje, dok će jednokratnu novčanu pomoć od 35 evra primiti 280 građana, rekao je gradski pročelnik Paloš. Paketi će biti podeljeni u prostorijama Gradskog društva crvenog krsta u Vukovaru i u Borovu naselju, u vremenu od 3. do 7. aprila, dok će novčane iznosi građani moći da podignu od 3. do 28. aprila u filijali FINE.
Ministar privrede i održivog razvoja Davor Filipović je u emisiji „A sada Vlada” komentarisao paket mera pomoći, težak 1,7 milijardi evra rekavši da veruju da će od ovog paketa biti puno pomoći. „Ovaj paket mera obuhvata naše građane i nastavljamo da štitimo njihov standard, a dajemo i još jedan impuls hrvatskoj privredi. Cilj je bio da se ublaži rast cena energije, pokuša dodatno zaštititi naše građane od inflacije i ići s ciljanim pomoćima i poticajima za one grupe društva za koje su podrške i poticaji najpotrebniji”, rekao je Filipović. „Ponovo smo išli na to da našim građanima ne poskupi cena struje. Ovo je novi paket mera, pa svi građani koji su trošili deo električne energije, kreću od nule i njime smo obuhvatili javne institucije, vrtiće, škole, fakultete, muzeje, biblioteke, bolnice, neprofitna udruženja, vatrogasce. Obuhvaćeno je više od 13 hiljada korisnika koji će da zadrže istu cenu električne energije”, rekao je Filipović i dodao da se posebno vodilo računa o malim preduzetnicima, obrtnicima i mikropreduzetnicima, kojih ima više od 80 hiljada. „Preduzetnicima se smanjuju troškovi energije da bi mogli bolje da funkcionišu. Prošle godine smo ostvarili četvrti najveći rast bruto domaćeg proizvoda u celoj Evropskoj uniji, od 6,3 odsto i upravo su paketi mera koje smo donosili doprineli privrednom rastu. Da nije bilo reakcije Vlade, struja bi poskupila 96 odsto, a gas za 70 odsto i to bi naši građani teško izdržali. Tu je Vlada da pruži pokriće i oslonac svima da mogu da budu mirni”, poručio je ministar Filipović.
Nacionalne manjine generalno su nedovoljno zastupljene u udžbenicima, pogotovo konkretne osobe, te postoji tendencija kolektivnih stereotipa koji su vezani uz istoriju međuetničkog konflikta, pokazuju rezultati studije objavljeni u publikaciji koja je predstavljena juče. Rezultati studije ukazuju i na pozitivne primere u promovisanju interkulturalnosti i multiperspektivnosti, naglašeno je na predstavljanju publikacije “Analiza predstavljanja nacionalnih manjina u udžbenicima i kurikularnim dokumentima Republike Hrvatske”. Analizirani su udžbenici za nastavu na hrvatskom jeziku, državnog programa obrazovanja, i to po dva najzastupljenija udžbenika za predmete Hrvatski jezik, Muzička kultura i umetnost, Likovna kultura i umetnost, Priroda i društvo, Istorija, Geografija, Etika i Politika i ekonomija, a analizirane su romska, srpska, talijanska i u manjem obimu mađarska manjina. Potpredsednica Vlade Republike Hrvatske Anja Šimpraga rekla je da je Vlada prepoznala potrebu za otvaranjem razgovora o ovoj temi te se u sklopu Operativnih programa nacionalnih manjina za period 2021.-2024. kao posebnu aktivnost obavezala da izradi ovu analizu obrazovne politike u odnosu na doprinos pripadnika nacionalnih manjina hrvatskoj politici, kulturi, umetnosti, privredi, nauci i društvu uopšte. Cilj je da se u budućoj reformi obrazovnih programa značajna imena pripadnika nacionalnih manjina u hrvatskoj istoriji, kao i datumi i činjenice koje su vezane za njihov doprinos, uključe u kulturnu, obrazovnu i drugu politiku. Šimpraga je rekla da se nacionalne manjine u javnom prostoru često spominju kao kulturna prednost i bogatstvo naše zemlje, ali prečesto svedočimo da se u delu javnosti one predstavljaju negativnim stereotipovima koje pojedini učesnici nastoje da prikažu kao društvenu pretnju.
Predsednik Bošnjačkog nacionalnog veća Hrvatske Armin Hodžić rekao je da su Bošnjaci u Hrvatskoj druga najbrojnija nacionalna manjina, ali i dalje nemaju svog predstavnika u Saboru. Hodžić je rekao da u Hrvatskoj trenutno živi 21 131 Bošnjak, a jedan od razloga što nemaju svog predstavnika u Saboru je taj što nemaju vlastitu izbornu jedinicu. „Uprkos brojnosti Bošnjaka u Hrvatskoj, mi svoju izbornu jedinicu delimo sa albanskom, crnogorskom, slovenačkom i makedonskom nacionalnom manjinom”, rekao je Hodžić i dodao da je to nepravedno prema Bošnjacima. „U kontekstu najave izmena izbornih jedinica u Hrvatskoj smatram da je potrebno razmotriti promene u 12. izbornoj jedinici upravo zbog krajnjih nelogičnosti i trenutno nepravedne raspodele”, rekao je Hodžić, a preneo portal Kliks. Aktuelnim zakonom teritorija Hrvatske podeljena je na deset izbornih jedinica. Jedanaesta izborna jedinica je posebna u kojoj saborske zastupnike biraju hrvatski državljani iz inostranstva, a dvanaestu izbornu jedinicu čini celokupno područje Hrvatske u kojoj pripadnici nacionalnih manjina biraju svoje zastupnike u Sabor.
Osječki Klinički bolnički centar do kraja godine planira da nabavi PET/CT aparat za Klinički zavod za nuklearnu medicinu i zaštitu od zračenja, vrednosti dva miliona evra bez PDV-a, o čemu se vode pregovori s Ministarstvom zdravstva, saznaje se iz Direkcije ove zdravstvene ustanove. PET/CT predstavlja jednu od najsavremenijih dijagnostičkih metoda, koja omogućuje preciznu i tačnu dijagnostiku, čak i najmanjih tumora veličine četiri do pet milimetara. Zbog izvanredne rezolucije PET/CT sistema, lekari mogu mnogo ranije da dijagnostikuju zloćudni tumor, efikasnije otkriju metastaze, planiraju odgovarajuće lečenje, a hirurzi ciljano i delotvornije odrede obim operacionog zahvata ili izbegnu nepotrebne operacije. Iz Direkcije osječkog KBC-a napominju da će dijagnostika PET/CT-om smanjiti troškove jer će, osim u onkologiji, moći da se primeni i u dijagnostici bolesti gotovo svih drugih sistema organa.