Izmenama i dopunama Zakona o sestrinstvu, medicinskim sestrama i višim tehničarima biće omogućeno da pružaju terapiju ili lek bez prisustva lekara, čime će se proširiti njihove kompetencije, rekla je juče državna sekretarka u Ministarstvu zdravstva Marija Bubaš. -Sestra stvara prvi kontakt kontakt sa pacijentom, mi joj ovim izmenama omogućavamo da, nakon što prepozna o čemu je reč, može da primeni terapiju. Time pomažemo da se brzo deluje, da se sačuva zdravlje i da posledice budu što manje”, izjavila je Bubaš na predstavljanju zakonskih izmena u Hrvatskom saboru. Zakonske izmene odnose se na medicinske sestre i više tehničare sa završenom specijalizacijom iz područja hitne medicine, koji će dobiti veće kompetencije ali i veću odgovornost. To znači da nakon prepoznavanja indikacije treba da primene lek, rekla je Bubaš i dodala da je taj zakon deo provođenja reformskih mera za unapređenje područja hitne medicine. Podršku ovih izmena najavili su opozicioni Socijaldemokrati i SDP čija zastupnica Andreja Marić očekuje povećanje kvaliteta hitnih medicinskih timova.
Saborski zastupnik Mosta Nikola Grmoja saopštio je da se iz stranke Možemo! insistiralo na isključenju Mosta iz organizacije zajedničkog protesta opozicije koji je najavljen za subotu na Trgu Sv. Marka, optuživši Sandru Benčić da konstanto laže. „Znam da su insistirali na tome da se nas isključi iz organizacije protesta, očigledno ne žele opšte masovno okupljanje, da se sve političke opcije okupe na antikorupcijski protest nego konstantno žele da se lično profilišu, rekao je Grmoja u izjavi za novinare u Saboru. Podsetio je da je svaki protest protiv Vlade do sada Most podržao, i onaj protiv covid potvrda i onaj ispred HDZ na Trgu žrtava fašizma kada je nestala milijarda kuna iz Ine. „Možemo! je insistirao da se nas isključi zbog našeg stava oko ilegalnih migracija, koji nećemo da menjamo, svaki protest podržavamo ali na ovome ne možemo da budemo, rekao je Grmoja dodajućo da bi isti bio puno jači i opasniji za Vladu a ovako HDZ može da trlja ruke.
Usluge koje nude projekti iz programa Zaželi – zapošljavanja ovaj put ne samo dugotrajno nezaposlenih žena nego i muškaraca, trebale bi da ponude trajno rešenje, naglasio je ministar rada, penzionog sistema,porodice i socijalne politike Marin Piletić u Vinkovcima juče, uručivši 39 ugovora za provođenje tog programa korisnicima s područja pet slavonskih županija. Ovim produženjem ugovora na tri godine želimo da omogućimo sigurnu uslugu pomoći u kući na duži period za sve naše starije sugrađane koji tu vrstu usluge trebaju,kao i sigurnost zapošljavanja na tri godine,– naglasio je Piletić. Uručeni ugovori vredni su 43 miliona evra i deo su velikog broja ugovora koji će se ove godine podeliti na trogodišnji period na nivou cele Hrvatske. Program Zaželi izuzetno je vredan za našu županiju, istakao je tom prilikom župan vukovarsko-sremski Damir Dekanić i dodao da je do sada putem konkursa u županiju obezbeđeno 24 miliona evra i da se još zbraja ukupna pomoć s ovim ugovorima. Ono što je najbitnije jeste da je mera naišla na odličan odaziv, kako kod pružalaca, tako i kod korisnika usluge – rekao je Dekanić koji je nakon uručivanja ugovora zajedno s ministrom posetio Dom za stare i nemoćne u Iloku.
U pešačkoj zoni u Vinkovcima, na info pultu Policijske uprave vukovarsko-sremske, građanima je prezentovana juče preventivna kampanja Ministarstva unutrašnjih poslova „Web heroj“ pod motom „Ulovi lika s weba koji tvoje evre vreba“,s ciljem da se što većem broju građana približi važnost znanja o oblicima kibernetičkog kriminala, opasnostima te merama prevencije i zaštite. Policijska službenica za prevenciju PU vukovarsko-sremske Marina Škarica govoreći o kibernetičkom kriminalu i kriminalu putem društvenih mreža, je istakla različite vrste prevara, između ostalih, prevare s računima, direktorske, investicione, romantične prevare, prevare putem online kupovine. Poručila je građanima da budu oprezni i da ne daju svoje lične podatke putem nepoznatih telefonskih poziva ili neproverenih internet stranica te da u slučaju prevare, ne brišu digitalne tragove kako bi policija došla do počinioca. Ovo je jedan od važnijih načina borbe i protiv kartičnih prevara na internetu i zato trebamo biti jako pažljivi kome i pod kojim uslovima dajemo broj ili samu karticu. Čestim tipkanjem ličnih podataka, povećava se mogućnost zloupotrebe. Policijski službenici osim što su provodili informativno edukativne aktivnosti, bili su i deo kampanje “Milijarda ustaje”, koju su organizovale vinkovačke srednje škole. Velik broj mladih okupio se kako bi kroz pesmu i ples ukazali na problem nasilja i pokazali zajedništvo u borbi protiv svih oblika nasilja, a posebno nasilja nad ženama i devojčicama.
Nacionalni dan borbe protiv epilepsije, merenjem krvnog pritiska i nivoa šećera u krvi obeležen je na gradskoj pijaci u Vukovaru. Ove aktivnosti ptovodilo je medicinsko osoblje Odeljenja za neurologiju Nacionalne memorijalne bolnice „Dr. Juraj Njavro” Vukovar. Dr. Vesna Kerek rekla je da su došli dati podršku obolelima te da se bore protiv stigmatizacije takvih bolesnika i da se epilepsija može lečiti na više načina. U Hrvatskoj se svake godine registruje oko 50 novoobolelih osoba, a broj obolelih je oko 40.000. U svetu je oko 50 a u Evropi oko šest miliona obolelih. Svetski dan borbe protiv epilepsije obeležava se drugog ponedeljka u februaru a u Hrvatskoj na 14. februara i to od 2008. godine. Vukovarski vodotoranj zbog toga je 12. februara bio osvetljen ljubičasto u znak podrške obolelima od epilepsije.