Provedenim terenskim istraživanja na području Vukovarsko-sremske županije, u blizini Svinjarevaca pronađeni su posmrtni ostaci koji, prema preliminarnim nalazima, potiču iz rata 90-ih. Nakon pretraživanja terena i provođenja ekshumacije, posmrtni ostaci biće prevezeni na Zavod za sudsku medicinu u Zagrebu radi daljnjeg obrađivanja i identifikacije. Republika Hrvatska još uvek traži 1816 osoba nestalih i smrtno stradalih u poslednjem ratu, pri čemu najveći broj žrtava, njih 513, s područja Vukovarsko-sremske županije.
Prema najavama sa zadnje sednice Gradskog veća tokom ove nedelje trebao bi da bude stavljen u funkciju novouređeni parking na mestu stare pijace u centru Vukovara. Radi se o prostoru koji je od premeštanja pijace ostao neiskorišten i koji će pomoći s obzirom na nedostatak parking mesta u centru grada. Novi parking je već ocrtan i ograđen te se samo čeka da završe radovi na stazi uz glavnu cestu. Kako je najavljeno, ulaz na parking biće iz glavne ulice, a izlaz na Lokvanjski sokak i dalje prema Gradskom muzeju.
Obaveza podnošenja imovinske kartice obveznika propisana je člankom 10. i člankom 11. Zakona o sprečavanju sukoba interesa, a osim na početku mandata, prema istom zakonu definisano je da funkcioneri jednom godišnje dostavljaju izveštaje. Godišnja obaveza podnošenja imovinske kartice podnosi se jednom godišnje tokom trajanja mandata, za prethodnu godinu i to da se u imovinskoj kartici prijavljuju sve nastale promene, ali se mora podneti i ako, u odnosu na prethodno podnesenu imovinsku karticu, nije bilo promena. Prema takvim javno dostupnim podacima, župan Vukovarsko-sremske županije Damir Dekanić ima bruto platu od 3609,08 eura, a neto 2644,37 evra, odnosno 19 924 kune. Vukovarski gradonačelnik Ivan Penava od gradonačelničke funkcije nema primanja, a kao osnovna plata vodi mu se ona iz saborskih klupa koja iznosi bruto 3728,91 evra, odnosno 2794,31 neto. Uz navedeno, ima prijavljene i ostale mesečne prihode u ukupnom iznosu od 331,82 evra.
Eksperimentalni četverogodišnji program celodnevne nastave počinje sledeće školske godine u 50 škola, mogu da se prijave one koje provode nastavu u jednoj smeni, a finansijska stimulacija po školi biće 300 hiljada evra, najavio je danas ministar obrazovanja Radovan Fuchs. „Škole koje sada rade u jednoj smeni moći će da se jave i kandiduju da budu odabrane u tih 50. One će dobiti finansijsku stimulaciju da bi mogle da nabave opremu koju misle da je potrebna, a iznos je oko 300 hiljada evra za školu”, izjavio je resorni ministar u emisiji Hrvatskog radija “A sada Vlada”. Pojasnio je i da bi nastava trebala da traje najmanje do 14 časova, s tim da se može, po želji učenika i roditelja, produžiti i popodne. Do 14 časova je onaj obavezni deo koji se odnosi na učenje i predavanja, a od 15 časova kreće deo s vannastavnim i vanškolskim aktivnostima”, rekao je Fuchs i dodao da celodnevna nastava donosi nova ulaganja u sistem obrazovanja od više od pola milijarde evra, s tendencijom da to bude jedna milijarda. Da bi se celodnevna nastava uvela u celoj Hrvatskoj, potrebno je osigurati jednaki standard na nivou cele zemlje te da sve škole rade u jednoj smeni, poručio je ministar.
Srbija danas obeležava Dan državnosti – u znak sećanja na 15. februar 1804. godine, kada je podignut Prvi srpski ustanak i Sretenje 1835. godine, kada je donet Sretenjski ustav. Dan državnosti obeležava se polaganjem venaca i odavanjem počasti na više lokacija, a tradicionalno i kod spomenika Voždu Karađorđu u Orašcu. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dodelio je ordenje zaslužnim pojedincima i institucijama. Povodom Sretenja, Srpski kulturni centar Vukovar i Generalni konzulat Republike Srbije u Vukovaru večeras će s početkom u 19 časova organizovati izložbu i predavanje pravnika Jovana Vlaovića o Sretenjskom ustavu.
Istraživanje narodne pravobraniteljke za ljudska prava pokazalo je da se broj građana s predrasudama smanjio, u pogledu svih ugroženih grupa osim žena i Roma – čak četvrtina anketiranih smatra da žene nisu jednake muškarcima, dok ih više od polovine tvrdi da Romi ne žele da rade. Od 2016. do danas smanjio se broj građana Hrvatske, koji ne bi želeli da im dete stupi u brak s osobom druge vere, nacionalnosti ili boje kože. Manje je i onih koji tvrde da se ne druže ili ne surađuju sa Srbima, kao i onih koji bi osetili neprijatnost kad bi saznali da im je kolega na poslu ili komšija homoseksualac. U padu je i broj građana koji imaju predrasude prema osobama s invaliditetom i duševnim smetnjama, onih koji smatraju da ne treba zapošljavati azilante, da su beskućnici sami krivi za svoju situaciju ili da su starije generacije nesposobnije od mlađih.
Policijska uprava vukovarsko-sremska provela je kriminalističko istraživanje nad dvojicom državljana Srbije zbog sumnje da su počinili krivično delo falsifikovanja novca. Kriminalističkim istraživanjem utvrđena je sumnja da su 28- i 27-godišnjak početkom meseca prilikom kupovine u prodavnicama na području Iloka, Vukovara i Borova stavili u opticaj nekoliko lažnih novčanica u apoenima od 500 evra. Policijski službenici su brzo reagovali na dojavu građanina o mogućoj falsifikovanoj novčanici te privele osumnjičene. Sumnjive novčanice su oduzete i dostavljene u Hrvatsku narodnu banku, Direkciju nacionalnih centara za borbu protiv falsifikovanja, analizu novčanica i analizu kovanog novca te tehničku analizu. Protiv osumnjičenih je nadležnom državnom tužilaštvu podnesena krivična prijava i predani su pritvorskom kontroloru Policijske uprave vukovarsko-sremske. Sudija istrage je protiv obojice odredio istražni zatvor.