U rodnoj kući Lavoslava Ružičke organizovana je dodela stipendija učenicima i studentima s prebivalištem na području grada Vukovara. Za školsku i akademsku 2020./2021. godinu biće dodeljeno 214 stipendija. U Budžetu Grada Vukovara za isplatu stipendija osigurano je 1,6 miliona kuna te 276 500 kuna sponzorskih sredstava, a gradonačelnik Penava je izrazio zadovoljstvo što se ove godine dodeljuje 50 stipendija više u odnosu na prethodnu godinu. Stipendiraće se 80 studenata svih godina studija deficitarnih zanimanja koji će tokom 10 meseci imati osiguranu stipendiju od 1000 kuna mesečno. Dodeljene su i 93 stipendije za studente svih godina studija ostalih zvanja, a oni će tokom 10 meseci akademske godine mesečno primati stipendije od po 500 kuna. Osigurana je i 41 stipendija za učenike srednjih škola, prve i viših godina školovanja za deficitarna zanimanja koji će takođe tokom 10 meseci, primati stipendije od po 400 kuna.
Premijer Andrej Plenković juče je istakao kako se ne može očekivati popuštanje epidemioloških mera pre 1. februara. Naime, ako broj novozaraženih značajnije padne, naglasio je da će se do 31. januara analizirati situacija i ako bude dobra, može se ići na relaksiranje. Tako je na konferenciji za novinare protumačeno da je premijer najavio i moguće ranije otvaranje teretana, ali iz Vlade je kasnije pojašnjen taj nesporazum. “Dakle, premijer je najavio da će se mere popuštati zavisno o epidemiološkoj situaciji nakon 31. januara, a da će za ponovno otvaranje teretana on i ranije obavestiti novinare o tome. Ali nema otvaranja teretana pre kraja meseca. Dakle, celi paket produžen je do 31. januara”, pojasnili su iz Vlade. Međutim, prema neslužbenim informacijama iz Banskih dvora gotovo je sigurno da će teretane, fitness centri i područje rekreativnog sporta s radom početi 1. februara, ako se nastave ovako povoljni epidemiološki trendovi, odnosno ako pojava novozaraženih bude ispod 300 na 100 hiljada stanovnika u 14 dana.
Ministar prostornog uređenja, građevinarstva i državne imovine Darko Horvat rekao je za HTV da je za obnovu nakon zemljotresa do sada nabavljeno oko 12 milijardi kuna, kroz Fond solidarnosti, pozajmnice Svetske banke i kroz budžet. Ministar Horvat je istakao da ćemo mesec dana nakon katastrofe koja se dogodila u Sisačko-moslavačkoj županiji, u Narodnim novinama imati jasna pravila ponašanja kako organizovati obnovu te dodao da kompletno osigurani finansijski aranžman za obnovu Vlada još nema. “Neki izvori su poznati, za neke se još borimo. Idemo prema Nacionalnom programu oporavka kroz koji ćemo zatražiti određene finansijske aranžmane u obliku bespovratnih sredstava, ali i pozajmnica”, istakao je Horvat.
Centralna državna kancelarija za obnovu i stambeno zbrinjavanje objavila je na svojim internet stranicama Informaciju o obnovi na području Sisačko-moslavačke županije, koja sadrži popise projektanata i kontrola, izvođača radova te područnih kontrola i revidenata, kao i troškove obnove. “S obzirom na opravdani interes javnosti i niz medijskih pitanja u kojima su zatražene informacije o popisima projektanata i kontrola, izvođača radova, područnih kontrola i revidenta, statističkih prikaza informacija o obnovi s iskazanim vrednostima potrošenih sredstava državnog budžeta, Centralna državna kancelarija za obnovu i stambeno zbrinjavanje objavljuje informacije koje ne ometaju istrage merodavnih tela koje su u toku”, navodi se u objavi Informacije. Na popisu projektanata i kontrola je njih 83, a popis izvođača radova obuhvaća 202 izvođača. Tu je i popis s četiri područne kontrole i jednim revidentom.
Vukovarsko-sremska i Zadarska županija postigle su dogovor o projektu kojim će se u Ninu otvoriti Centar za preradu mesa. Naime, na sastanku u Ministarstvu poljoprivrede dogovoreno je kako će Zadarska županija naručiti idejnu studiju, a Vukovarsko-sremska s 50 odsto sufinansirati troškove njene izrade te provesti postupak jednostavne nabave za odabir izvodioca studije. Ispred Vukovarsko-sremske županije na dogovoru je bio pročelnik Upravnog odeljenja za poljoprivredu Andrija Matić, koji je naglasio da se radi o ideji da se izgradi pršutana sa jednakim suvlasničkim udelom, sa modelom zajedničkog korištenja upravljanja. Planirano je da korisnici usluga ove pršutane budu lokalni agroturizmi i lokalni ugostitelji koji trebaju vrhunske suvomesnate proizvode za obavljanje svoje delatnosti te lokalno stanovništvo za njegovu potrošnju. Grad Nin od početka podržava ovaj projekat, a gradonačelnik Emil Ćurko istakao je kako će ovaj projekat pomoći i slavonskim uzgajivačima svinjetine u plasmanu njihovih proizvoda, a istovremeno bi se omogućila dugo iščekivana komercijalna proizvodnja suvomesnatog proizvoda „ninskog šokola“, koji je zauzeo važno mesto u gastronomiji zadarskog regiona.
Ministarstvo poljoprivrede donelo je novu Naredbu o merama zaštite zdravlja životinja od zaraznih i nametničkih bolesti i njihovom finansiranju u 2021. godini. “S obzirom na povoljnu situaciju po pitanju besnila u Hrvatskoj te kontinuisanog provođenja oralne vakcinacije lisica od 2011. godine, u skladu s prethodnim najavama, od ove godine se prvi put prilikom vakcinisanja upisuje rok trajanja vakcine prema uputstvu proizvođača. To znači da se psi moraju ponovno vakcinisati po isteku roka trajanja koji može, zavisno o primenjenoj vakcini, biti duži od 365 dana”, pojasnili su iz Ministarstva poljoprivrede. Naglašeno je i kako termin narednog obaveznog vakcinisanja upisuju veterinari u putovnicu za kućnog ljubimca. Ovu je odluku Ministarstva poljoprivrede podržalo i udruženje Prijatelji životinja.”Ovo je velika vest za sve vlasnike pasa. Konačno imamo logičnu odredbu da je vakcinisanje pasa protiv besnila obavezno svake dve, pa i tri godine, koliko većina vakcina i osigurava imunost”, ističe se u saopštenju udruženja.