U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa je 19 novih pozitivnih osoba na COVID-19, od čega je 10 osoba iz Vukovara, 2 iz Županje, te po 1 osoba iz Andrijaševaca, Bogdanovaca, Lovasa, Ivankova, Jarmine, Otoka i Nuštra, a preminula je 1 osoba. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 8088, od kojih je 7741 izlečena, a 171 preminula. Trenutno je u županiji 50 osoba na bolničkom lečenju zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirana je 261 osoba, te je ukupno do sada testiranih na području županije 36 805. U samoizolaciji na području županije je 539 osoba, a u poslednja 24 časa utvrđeno je pet kršenja mere za koje su izdani prekršajni nalozi u skladu sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 17 radnika iz sistema zdravstva, dok ih je u samoizolaciji 7, saopštio je županijski Štab civilne zaštite.
U rodnoj kući Lavoslava Ružičke organizovana je dodela stipendija učenicima i studentima s prebivalištem na području grada Vukovara. Za školsku i akademsku 2020./2021. godinu biće dodeljeno 214 stipendija. U Budžetu Grada Vukovara za isplatu stipendija osigurano je 1,6 miliona kuna te 276 500 kuna sponzorskih sredstava, a gradonačelnik Penava je izrazio zadovoljstvo što se ove godine dodeljuje 50 stipendija više u odnosu na prethodnu godinu. Stipendiraće se 80 studenata svih godina studija deficitarnih zanimanja koji će tokom 10 meseci imati osiguranu stipendiju od 1000 kuna mesečno. Dodeljene su i 93 stipendije za studente svih godina studija ostalih zvanja, a oni će tokom 10 meseci akademske godine mesečno primati stipendije od po 500 kuna. Osigurana je i 41 stipendija za učenike srednjih škola, prve i viših godina školovanja za deficitarna zanimanja koji će takođe tokom 10 meseci, primati stipendije od po 400 kuna.
Obnove zemljotresom stradalih područja nema bez uvoza radnika iz Azije i Ukrajine, piše današnji Večernji list, navodeći da građevinari u Hrvatskoj upozoravaju na ozbiljan manjak radne snage. Građevinski sektor jedan je od retkih koji je prošle godine povećao broj zaposlenih radnika za oko sedam hiljada u odnosu na isti period prošle godine. Po ukupnoj zaposlenosti, građevinarstvo je trenutno s približno 124 hiljade zaposlenih treći najbrojniji sektor u zemlji, nakon prerađivačke industrije i trgovine. I pre zadnjeg zemljotresa, firme u tom sektoru imale su do pet hiljada nepopunjenih radnih mesta, koja nisu uspeli popuniti ni na stranim tržištima. Prošle godine građevinari su angažovali oko 23 hiljade stranih radnika, a Mirjana Čagalj, potpredsednica građevinarskog sektora pri Hrvatskoj privrednoj komori, očekuje da će svi oni ostati raditi te će da firme morati angažovati još desetak hiljada novih stranaca, a u poslednje vreme otvoreni su kanali za zapošljavanje iz Indije, drugih azijskih zemalja te Ukrajine, piše Večernji.
Državna izborna komisija objavila je Konačan izveštaj o potrošnji sredstava za julske izbore iz kojeg je vidi da su koštali 101,5 miliona kuna, a oni iz 2016. godine 110 miliona. “Velika je ušteda ostvarena zbog promena u poreznim propisima, odnosno stopama doprinosa, kod obračuna i isplata nadoknada, a šta se odrazilo i na druge nadoknade isplaćene u provođenju izbora, pa samim tim i na troškove provođenja izbora u celini“, objasnili su iz DIP-a. Između ostalog, na ime nadoknade za rad biračkih odbora i izbornih komisija za prošlogodišnje izbore je isplaćeno 59 miliona kuna, a 2016. godine 68,5 miliona. Od te cifre, za rad biračkih odbora, u kojima je bilo angažovano gotovo 70 hiljada ljudi, isplaćeno je 35,3 miliona kuna. Članovima biračkih odbora za izborni je dan isplaćeno po 300 kuna neto, a predsedniku i njegovom zameniku po 400 kuna neto, 50 kuna više nego 2016. godine. I dok se na nadoknadama uštedelo, materijalni troškovi poslednjih izbora bili su skoro dva miliona viši nego 2016. i to zbog provođenja mera zaštite od zaraze koronavirusom. “Bilo je potrebno osigurati određenu zaštitnu opremu i zaštitni materijal za izborna tela, kao i dezinfikovati biračka mesta nakon glasanja, sve u skladu s propisanim epidemiološkim merama“, podsećaju iz DIP-a.
Dovršenim kriminalističkim istraživanjem nad 27-godišnjakom utvrđeno je kako je tokom prepodnevnih časova 24. juna prošle godine iskoristio odsutnost 59-godišnje vlasnice te provalio u njenu kuću u Radničkoj ulici iz koje je ukrao monitor za računar, telefon, ručni sat, nakit i novac. Isti počinioc je u noći 22./23. decembar, iskoristivši odsutnost ukućana iz porodične kuće 68-godišnjaka u ulici Jelene Kotromanić, iz nezaključane pušnice ukrao veću količinu suvomesnatih proizvoda. On je u vremenu od 9. do 11. januara ove godine provalio i u porodičnu kuću u ulici Izidora Kršnjavog, vlasništvo 52-godišnjaka koji boravi u Australiji, te ukrao suvomesnate proizvode, zimnicu, alkoholna pića, električne kablove te pribor i opremu za ribolov. Ukupna materijalna šteta iznosi više hiljada kuna. Osumnjičeni 27-godišnjak je danas predan pritvorskom kontroloru Policijske uprave vukovarsko-sremske te protiv njega sledi krivična prijava za krivična dela „Teška krađa“ i „Krađa“.