Predsednik Zajedničkog veća opština Srđan Jeremić u ponedeljak se sastao sa predsednikom opštine Ivanjica Zoranom Lazovićem. Teme razgovora odnosile su se na mogućnosti saradnje i povezivanja Zajedničkog veća opština i opštine Ivanjica kroz saradnju u oblasti privrede, sporta, kulture, a posebno u domenu kreiranja i realizacije zajedničkih projekata koji bi bili zanimljivi i od interesa za obe strane. Zajednički je zaključeno da potencijal za saradnju postoji i dogovoreno je povezivanje Projekt centra Zajedničkog veća opština sa odeljenjem za privredu i ekonomski razvoj opštine Ivanjica kako bi se definisali zajednički projektni predlozi koji bi se uputili prema različitim izvorima finansiranja. Dogovorena je i uzvratna poseta delegacije opštine Ivanjica Zajedničkom veću opština kako bi se na licu mesta sagledali potencijali povezivanja i zajedničkih aktivnosti tokom 2020. godine.
Hrvatska danas obeležava 28 godina od međunarodnog priznanja, kada su je 15. januara 1992. priznale tadašnje članice Evropske unije, a na isti datum 1998. godine završena je i mirna reintegracija Podunavlja. Mirnom reintegracijom je u ustavno-pravni sistem Hrvatske vraćeno područje istočne Slavonije, Baranje i zapadnog Srema. Osnovni, odnosno Erdutski sporazum o istočnoj Slavoniji, Baranji i zapadnom Sremu, potpisan je 12. novembra 1995. u Erdutu i Zagrebu. Sporazum je označio početak dvogodišnje prelazne uprave Ujedinjenih nacija tokom koje su mirnim putem u ustavno-pravni sistem vraćeni preostali delovi Osječko-baranjske i Vukovarsko-sremske županije.
Predsednik Odbora za dijasporu i Srbe u regionu Skupštine Srbije Miodrag Linta ocenio je juče da srpski učenici u Hrvatskoj nemaju udžbenike na srpskom jeziku i ćirilici zbog šovinističke i revizionističke politike Vlade Andreja Plenkovića. “Srpski učenici prvog, petog i sedmog razreda osnovnih škola u Hrvatskoj nemaju udžbenike na materinjem od početka školske godine sa licemjernim i providnim obrazloženjem da se kasni sa prevodom sa hrvatskog na srpski jezik, a zatim i zbog tobožnje procedure provere udžbenika”, naveo je Linta u izjavi za javnost. U pitanju je, smatra on, još jedan u nizu dokaza da je Hrvatska država mržnje i netrpeljivosti prema Srbima, srpskom jeziku, ćirilici i svemu drugom što je srpsko. “Dobro je poznato da Hrvatska više 17 godina brutalno krši Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina koji je Hrvatski sabor usvojio krajem 2002. godine kao jedan od uslova za početak pregovora sa EU. Prema pomenutom, Srbi imaju pravo pravo na službenu upotrebu srpskog jezika i ćirilice, a u praksi navedena odredba je mrtvo slovo na papiru”, ukazao je Linta. On je pozvao Ministartsvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja da insistira kod Ministarstva obrazovanja Hrvatske da se u što kraćem roku reši problem udžbenika za srpske učenike. “U slučaju da Hrvatska to ne učini, Srbija treba da upozna međunarodne organizacije, pre svega, Evropsku uniju, sa brutalnim kršenjem prava srpske zajednice s krajnjim ciljem njihove asimilacije ili iseljavanja”, naveo je Linta. Prema njegovim rečima, preostali Srbi u Hrvatskoj su građani trećeg reda koji se konstantno smatraju remetilačkim faktorom i dežurnim krivcem za sve loše i protiv njih se nekažnjeno ispoljava mržnja i netrpeljivost. “Vrhunski je cinizam da Hrvatska traži od Srbije da ispuni brojne uslove u procesu pridruživanja Evropskoj uniji, a sistematski sama krši evropske vrednosti kao što su ljudska prava i prava manjina, vladavina prava, antifašizam i brojne druge”, zaključio je Linta.
Predsednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković predstavio je prioritete hrvatskog predsedavanja Savetom Evropske unije zastupnicima u Evropskom parlamentu i predsednici Komisije Ursuli von der Leyen. Pod motom „Snažna Evropa u svetu punom izazova”, Hrvatska se želi koncentrisati na rešavanje problema zabrinutih evropskih građana, istakao je Plenković u svom govoru pred Evropskim parlamentom u kojem je predstavio četiri glavna prioriteta šestomesečnog predsedanja – Evropa koja se razvija, Euvopa koja povezuje, Evropa koja štiti, te Evropa koja je uticajna. Plenković je poručio da će se rad tokom hrvatskog predsedanja fokusirati na postizanje dogovora oko novog Višegodišnjeg finansijskog okvira, uredan završetak procesa povlačenja Ujedinjene kraljevine iz Evropske unije, organizovanje samita država članica Evropske unije i zapadnog Balkana u maju te na pripreme za Konferenciju o budućnosti Evrope.
Evropski parlamentarci su na sednici povodom predsedavanja Hrvatske Savetom Evropske unije žestoko kritikovali zvanični Zagreb zbog problema s migrantima i vladavinom prava. Povodom najave Hrvatske da se tokom ovog polugodišta namerava usredsrediti na vladavinu prava i bolje upravljanje migracijama, švedska evroparlamentarka Malin Bjork je, obraćajući se Plenkoviću, rekla da je lično posetila područje na severu Bosne i Hercegovine, na granici sa Hrvatskom i šta je tamo videla. “Tamo je bilo 10 hiljada nezakonitih povrataka 2018. i čak 25 hiljada prošle godine”, poručila je Malin Bjork i dodala da je tamo otišla nakon što je pročitala izveštaj o brutalnosti hrvatske granične policije. Bjork je na kraju zaključila da Hrvatska ne može ući u šengenski prostor ako se ne zaustavi takva situacija. Plenkoviću su i drugi evroparlamentarci prebacivali ponašanje Hrvatske prema migrantima, a on je odgovorio da se Hrvatska nije kao druge države odlučila za izgradnju barikada i bodljikave žice, već da se “hrvatska, evropska i buduća granica Šengena” štiti sa 6500 policajaca. “Rešenje je zaštita spoljne granice, posebno one između Turske i Grčke na kojoj kreće istočno-mediteranska i zapadnobalkanska ruta”, rekao je Plenković. I predsednica grupe Zelenih Ska Keler u Evropskom parlamentu je govorila o izveštajima o nasilju i zlostavljanju koje hrvatska policija čini nad ilegalnim migrantima na granici sa BiH. “To nije prihvatljivo ni u jednoj članici EU, ali ni u jednoj državi bilo gde”, rekla je Nemica, pa zaključila: “Hrvatske granice su evropske granice. Što se tamo dogodi je odgovornost svih. Nećemo okretati glavu od toga”. Plenković je na to rekao da se sve pritužbe na ponašanje hrvatske granične policije istražuju.
Požar u zgradi Radničkog doma u Borovu naselju, koji je izbio sinoć u ranim večernjim časovima, ugašen je i to zahvaljujući brzoj intervenciji Javne vatrogasne jedinice Vukovar koja je odmah izašla na teren. O požaru su Županijski centar 112 Vukovar obavestili građani koji su se zatekli u blizini zgrade. Prema prvim informacijama s terena, požar je izbio u prizemlju zgrade, a zapalilo se smeće i raslinje koje nesavesni građani godinama odlažu u devastiranu zgradu. Policija je takođe izašla na teren, međutim. prema neslužbenim informacijama neće se raditi uviđaj, budući da nije pričinjena znatnija materijalna šteta, jer je zgrada Radničkog doma ionako u lošem stanju te joj predstoji obnova putem Intervencijskog plana Grada Vukovara, kada se u nju treba preseliti deo vukovarskog Veleučilišta Lavoslava Ružičke. Uzrok izbijanja požara za sada je nepoznat, međutim, građani na društvenim mrežama objavljuju fotografije iz kojih je vidljivo da je u zgradi Radničkog doma u Borovu naselju gorelo i u nedelju, 12. januara 2020. godine.