Povodom praznika Svetih velikomučenika jasenovačkih, u organizaciji Eparhije osečkopoljske i baranjske, Generalnog konzulata Republike Srbije u Vukovaru, Zajedničkog veća opština i Srpskog doma, u Vukovaru je juče održan prikladan program. Prisutnima je prikazan film „Dara iz Jasenovca”, režisera Predraga Antonijevića, a prema tekstu Nataše Drakulić, koja je i prisustvovala programu. Film, koji je prvi put prikazan pre tri godine, opisuje život u koncentracionim logorima Jasenovac i Stara Gradiška, gledan očima 10-godišnje devojčice Dare. U ime organizatora, predsednik ZVO, Dejan Drakulić istakao je važnost upoznavanja s istorijskim činjenicama, ali i sve strahote koje je jedan period doneo pripadnicima pojedinih naroda, pa tako i srpskom, te izvući pouku za budućnost, rekao je Drakulić. Scenaristkinja filma, Nataša Drakulić prisetila se perioda stvaranja filma, pritisaka koje su doživljavali ali i pozitivnih kritika nakon što je film prikazan, kako u bioskopima, tako i na televiziji, posebno onih koje su došle od stranaca, koji pre filma nisu ni znali za spomenute logore i strahote,mkoje su zarobljeni proživeli u istima.Programu su prisustvovali brojni predstavnici političkog i društvenog života u ovom delu Hrvatske te predstavnici. Nakon programa u Srpskom domu, a povodom praznika Srpskog jedinstva. Slobode i nacionalne zastave, koji se obeležava 15. septembra, u Generalnom konzulatu, konzul žeran, Vladimir Marijanović ukazao je značaj ovog datuma za srpski narod, tim više jer se, kako je rekao, prisećamo proboja Solunskog fronta. To jedno sećanje i snaga našeg naroda da se vrate svojim kućama i ponovo grade i stvaraju je od posebnog značaja, rekao je Marijanović podsetivši na tadašnje saveznike: Francusku, Veliku Britaniju, Rusiju i Italiju. Istakao je da u sadašnjim, globalnim okolnostima, kada se od srpskog naroda možda očekuju osude pojedinih naroda, Srbija ne zaboravlja, srpski narod ima sećanje na one koji su im u datim situacijama i vremenima pomagali.
Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) za sada neće podizati cenu police dopunskog zdravstvenog osiguranja, koja će ostati za sve osigurane 9,29 evra mesečno dok su privatnici delom poskupeli, a cene njihovih polica kreću se od 7 do 37 evra, zavisno od dobi i paketa usluga.U HZZO-u su naveli da imaju 2.146.169 aktivnih polica dopunskog zdravstvenog osiguranja, od toga 1.588.793 polica uz plaćanje, te 557.376 onih na teret sredstava državnog budžeta. Istakli su da beleže i sve veći broj osiguranih s obzirom da su zadržali istu cenu, za razliku od privatnih osiguravajućih kuća, koje su krajem prošle godine najavljivali povećanje cene dopunskog zdravstvenog za više od 20 odsto. HZZO za sada nema razloga za promenu cene police dopunskog zdravstvenog osiguranja i ona ostaje nepromenjena. Poslednji put cena je menjana 2013. godine.
Svečana sednica Saveta Veleučilišta „Lavoslav Ružička“ u Vukovaru kojom je obeleženo i 19. godina rada ove visokoškolske ustanova održana je juče, Dan veleučilišta je vezan uz rođendan našeg nobelovca Ružičke čije ime ponosno nosimo. Po prvi put ovaj dan slavimo u novoobnovljenom prostoru i nagrađujemo priznanjima sve one koji su pomogli da naše veleučilište bude prepoznatljivo na karti visokog obrazovanja ne samo u Hrvatskoj nego u EU, istakao je dekan vukovarskog veleučilišta, Željko Sudarić. Tom prilikom dodeljena su i priznanja pravnim licima za doprinos razvoju i saradnji s Veleučilištem, kao i priznanja i nagrade nastavnom i nenastavnom kadru za njihov rad i zalaganje. Među onima koji su dobili priznanje je i Fond za obnovu i razvoj grada Vukovara čija je direktorka Ljiljana Blažević istakla dugogodišnju saradnju od samog osnivanja ove obrazovne ustanove. Fond učestvuje u svim kapitalnim razvojnim projektima veleučilišta od samih njegovih početaka i prvih klupa, koje je Fond finansirao do najnovijeg kapitalnog trogodišnjeg projekta izgradnje Studentskog restorana, vrednog milion i po evra, a koji će značano podići kvalitet studentskog standarda u gradu, rekla je Blaževićeva. Grad Vukovar je takođe dobio priznanje, koje je primio i na istom se zahvalio zamenik gradonačelnika, Filip Sušac. Za doprinos promociji Veleučilišta, priznanje je uručeno profesoru Draženu Pejiću, predavač na studiju fizioterapije i predsednik Sportskog udruženja studenata na vukovarskom veleučilištu. Među onima koji su dobili priznanje je, između ostalih, i Vukovarska razvojna agencija VURA .
U organizaciji evropske mreže saobraćajne policije Roadpol, i ove se godine od 16. do 22. septembra širom Evrope održavaju Dani sigurnosti u saobraćaju pod motom „Ostani živ i spasi živote!“. Kampanja se provodi četvrtu godinu zaredom, a prvi put je pokrenuta u leto 2020. Tema ovogodišnje kampanje je agresivno ponašanje učesnika u drumskom saobraćaju, s fokusom na rizična ponašanja vozača, upravljanje vozilima pod uticajem alkohola, droga i lekova te ulogu i ponašanje „mladih vozača“ u saobraćaju, uključujući i organizaciju ilegalnih automobilskih trka. Za vreme provođenja „Dana sigurnosti u saobraćaju“, koji će na našem području biti aktuelan i ovog vikenda provodiće se pojačane preventivno-represivne aktivnosti s ciljem suzbijanja najtežih prekršaja iz grupe „četiri glavne ubice u saobraćaju“:alkohola, brzine, nekorištenja sigurnosnog pojasa te nepropisne upotrebe mobilnih telefona i to u vremenu od 23 do 5 sati na saobraćajnicama Vukovarsko-sremske županije. Istovremeno će 18. septembra biti obležen i Dan bez poginulih u saobraćaji. Tog dana će se, u svim policijskim upravama na području Republike Hrvatske, dodatno pojačati preventivno-represivne aktivnosti policije s ciljem suzbijanja najtežih saobraćajnih prekršaja, uz maksimalan broj raspoloživih policijskih službenika i potrebne tehnike.