Na poziv roditelja učenika OŠ Banovci, zamenik vukovarsko-sremskog župana iz reda srpske zajednice, Srđan Jeremić sa saradnicima posetio je juče ovu školu gde je razgovarao sa roditeljima dece, koja zbog sanacije školske zgrade nastavu trenutno pohađaju u OŠ Ilača. Škola u Banovcima nastradala je tokom nevremena krajem jula i učenici su novu školsku godinu počeli u drugoj školi. Jeremić je istakao da je kontaktirao nadležne županijske organe, kako bi se informisao sa trenutnom situacijom vezanom uz obnovu zgrade. Jeremić je tom prilikom izrazio zadovoljstvo vezano za troškovnik, kojim je predviđeno 70 000 evra za sanaciju ne samo školskog krova, nego i za unutrašnjost škole, čime će se omogućiti da deca imaju bolje uslove i da na adekvatan način pohađaju nastavu. Sastanku u Banovcima, uz roditelje učenika, prisustvovali su i izvođači radova na sanaciji, predsednik Županijskog veća srpske nacionalne manjine, Svetislav Mikerević, dok je domaćin bio Đorđe Ralić, predsednik Veća srpske manjine opštine Nijemci, koji je naglasio je optimizam posle jučerašnjih razgovora.
Početkom ove godine Proni centar je započeo s provođenjem projekta „Informacija za sve” na području Osječko-baranjske i Vukovarsko-sremske županije. Održano je 10 Infolovki – lokalnih rasprava koje je okupilo više od 200 učesnika – mladih i donosilaca odluka. Projekat je u završnoj fazi koja podrazumeva kreiranje dokumenta ”Smernice za unapređenje mladih na području Osiječko – baranjske i Vukovarsko – sremske županije”. Ovom prilikom pozvani su mladi da učestvuju na završnoj konferenciji projekta koja će biti održana 29. septembra na salašu Goldšmit u Vukovaru s početkom u 10 časova.Rok za prijavu je do 17. septembra.
Direktorka Hrvatskog udruženja banaka, Tamara Perko, komentarisala je najnovije mere vlade i istakla šta banke mogu da ponude građanima odnosno kada će da porastu kamate na dugoročno oročene depozite koji su trenutno u proseku 0.75 odsto? Vlada je napravila neke preduslove da nas potakne na rast kamatnih stopa, tako da će to i da usledi pa su neke su banke već povećale kamate, a neke će to ubrzo učiniti”, rekla je Perko. Iznela je nekoliko statističkih podataka iz jula te kazala kako je rast kamata na depozite iznosio 0.7 odsto, na nenamenske potrošačke kredite 0.9 odsto, a na stambene kredite 0.7 odsto.”Povećanjem kamatnih stopa na depozite neće odmah doći do izliva na kamate na kredite. Izliv će se osetiti vrlo blago i s vremenskim odmakom, tek u drugoj polovini 2024.”, dodala je Perko.
U Hrvatskoj je u drugom tromesečju ove godine bilo 1,61 milion zaposlenih, što je oko 98 000 manje nego godinu pre, a broj nezaposlenih smanjen je za oko 39 000, na 95 000 osoba, pa je stopa anketne nezaposlenosti 5,7 odsto, pokazali su podaci Državnog zavoda za statistiku. Iz Zavoda se ističe kako su podaci za prvo i drugo tromesečje ove godine procenjeni po rezultatima popisa stanovništva iz 2021., a prethodno objavljeni podaci procenjeni su na osnovu popisa iz 2011., te da se ne mogu porediti. Broj nezaposlenih na godišnjem nivou je pao za 29,1 odsto, a na tromesečnom 24 odsto. Stopa zaposlenosti od aprila do juna ove godine iznosila je 66 odsto, što je na tromesečnom nivou rast za 1,4 odsto. U odnosu na drugo tromesečje prošle godine porasla je za 1,1 odsto. Stopa nezaposlenosti na tromesečnom je kao i na godišnjem nivou manja za 1,7 odsto.
Od ukupno 690 hiljada dece u Hrvatskoj, njih 110 hiljada živi u riziku od siromaštva te ne postoji sistemska briga o njima, upozorili su na obeležavanju Dana Caritasa iz Splitsko-makarske nadbiskupije.U sklopu svečanosti održan je stručni skup “Prevencija dečjeg siromaštva i socijalne isključivosti’ na kojem je upozoreno na ovaj problem. ” U Hrvatskoj je oko 110 hiljada dece u riziku od siromaštva, a to je 16 odsto od ukupno 690 hiljada, što je jako veliki broj”, rekla je Olja Družić Ljubotina s Pravnog fakulteta u Zagrebu.Upozorila je i kako za tu decu ne postoje ‘određene mere niti sistemska briga’ te je naglasila da su nužne preventivne mere kojima bi se pomoglo deci koja žive u siromaštvu.