Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta pozvao je Tužilaštvo za ratne zločine da pokrene istrage i podigne optužnice za masovne zločine nad Srbima. On je istakao da se navršava 28 godina od velikog stradanja i progona Srba na području 13 zapadnokrajiških opština od strane muslimanskih i hrvatskih snaga sa kojih je proterano više od 150.000 Srba, a ubijeno je oko 2.000 srpskih civila i vojnika, saopšteno je iz Saveza Srba iz regiona. Kako je navedeno, u pitanju su četiri zločinačke akcije Hrvatske vojske i takozvane Armije BiH “Ljeto 1995”, “Maestral”, “Južni potez” i “Sana 1995”, a veliki zločin nad Srbima u zapadnokrajiškim opštinama je po svojim posledicama jednako tragičan kao i velik zločin koji je počinjen nad Srbima u “Oluji”. Pored toga, jedan od najmonstruoznijih zločina desio se u mestu Bravnice kod Jajca 13. septembra 1995. godine kada su pripadnici Hrvatske vojske ubili 81 srpskog civila, uglavnom žena, dece i staraca. Tragična je činjenica što još niko nije odgovorao za masovne i svirepe zločine nad Srbima u 13 zapadnokrajiških opština iako su poznati nalogodavci i počinici, a tokom i nakon agresije izvršena je organizovana pljačka srpskih kuća, stanova, škola i fabrika i sistematsko uništavanje srpske imovine i komunalne infrastrukrure. Linta apeluje na Vladu Srbije da u daleko većoj meri pomogne preostalim Srbima u zapadnoj Krajini jer se nalaze u teškoj situaciji, i dodaje da je potrebno preduzeti konkretne mere i aktivnosti vezano za obnovu putne infrastrukture i kuća.
Hrvatska ima 554 hiljade neaktivnih osoba u starosti od 20 do 64 godine i to 154 hiljade osoba u starosti od 25 do 49 godina te oko 304 hiljade u starosti od 50 do 64 godine. Svaki jedanaesti među njima ima završen fakultet, a svaki dvanaesti gimnaziju. Neaktivne osobe jedini su prostor gde bi Hrvatska mogla da traži novu radnu snagu na domaćem tržištu, uz jači angažman starijih, pa i penzionera. Prema anketi o radnoj snazi, Hrvatska je u drugom ovogodišnjem tromesečju imala milion i 611 hiljada zaposlenih te 95 hiljada nezaposlenih. Hrvatska drastično gubi stanovništvo u svim mlađim starosnim grupama, uključujući i osobe u starosti do 65 godina, ali se zato povećava broj starijih. Svaki treći stanovnik Hrvatske je u penziji, što je jedan od najgorih proseka u Evropi. Hrvatska ima mlade penzionere zbog braniteljske populacije i ratnih veterana, ali i relativno niske granice starosti za odlazak u penziju u odnosu na druge zemlje gde je ta granica podignuta na 67 ili 68 godina.
Na poziv roditelja učenika OŠ Banovci, zamenik vukovarsko-sremskog župana iz reda srpske zajednice, Srđan Jeremić sa saradnicima posetio je juče ovu školu gde je razgovarao sa roditeljima dece, koja zbog sanacije školske zgrade nastavu trenutno pohađaju u OŠ Ilača. Škola u Banovcima nastradala je tokom nevremena krajem jula i učenici su novu školsku godinu počeli u drugoj školi. Jeremić je istakao da je kontaktirao nadležne županijske organe, kako bi se informisao sa trenutnom situacijom vezanom uz obnovu zgrade. Jeremić je tom prilikom izrazio zadovoljstvo vezano za troškovnik, kojim je predviđeno 70 000 evra za sanaciju ne samo školskog krova, nego i za unutrašnjost škole, čime će se omogućiti da deca imaju bolje uslove i da na adekvatan način pohađaju nastavu. Sastanku u Banovcima, uz roditelje učenika, prisustvovali su i izvođači radova na sanaciji, predsednik Županijskog veća srpske nacionalne manjine, Svetislav Mikerević, dok je domaćin bio Đorđe Ralić, predsednik Veća srpske manjine opštine Nijemci, koji je naglasio je optimizam posle jučerašnjih razgovora.
Povodom poslednjih naslova u medijima, vezano za afričku svinjsku kugu i suvlasništvo ministra Gordana Grlića Radmana u firmi “Agroproteinka”, saopštenjem za javnost oglasilo se Ministarstvo poljoprivrede u kojem navode da su u pojednim medijima iznete netačne informacije iz kojih se mogu izvući pogrešni zaključci. Ističu da se navedena firma ne bavi eutanazijom svinja zaraženih kugom, već provodi zbrinjavanje usmrćenih svinja, kao jedina u Hrvatskoj koja ima odobreni objekat za preradu nusproizvoda životinjskog porekla. Napominju da se lešine životinja zbrinjavaju kao materijal kategorije 1 i 2, a svinje eutanazirane zbog afričke svinjske kuge su materijal kategorije 2 nusproizvoda životinjskog porekla, koji nisu za prehranu ljudi. Za sakupljanje i odvoz materijala kategorije 1 i 2 plaća se 19 centi po kilogramu, a za preradu i spaljivanje 17 centi po kilogramu. Dodaju i da se cene nisu menjale od 2015. godine, uz zaključak da “Agroproteinka” radi zakonito. Zbog afričke svinjske kuge dosad je eutanazirano više od 15 hiljada svinja, na nešto više od 700 gazdinstava.
Udruženje osoba oštećenog sluha Vukovarsko-sremske županije upozorilo je na prevarante koji prikupljaju donacije lažno se predstavljajući te obavestili sve koji žive na području ove županije,da ne nasedaju na prevaru jer se zadnjih dana ponovo učestalije pojavljuju osobe koje se lažno predstavljaju kao gluve ili iz organizacije gluvih kako bi sakupili donacije za izgradnju Centra za gluve osobe, naglašeno je iz Udruženja osoba oštećenog sluha.