Poljoprivredno zemljište u Hrvatskoj najjeftinije je u Evropskoj uniji, ali stranci ga ne kupuju, piše Večernji list. U godinu dana cena oranica je skočila za prosečnih 200 evra, odnosno oko 6 procenata, livada samo 2,5 odsto, a do tada najjeftinijim pašnjacima cena je skočila 22 odsto. Za godinu dana ističe zabrana prodaje poljoprivrednog zemljišta strancima te se očekivalo da će vlasnici oranica i pašnjaka u kontinentalnom delu zemlje nešto zaraditi na prodaji zemlje, ali kupaca iz inostranstva nema. Pre dve godine u Hrvatskoj je prodano oko 34 hiljade poljoprivrednih parcela za nešto manje od 1,5 milijardi kuna, a srednja cena hektara poljoprivrednog zemljišta je iznosila oko 25 hiljada kuna, odnosno oko 3300 evra. U Osječko-baranjskoj županiji poljoprivredno zemljište je 2020. godine bilo deset puta jeftinije nego u Istri, dok je hektar zemljišta u Splitsko-dalmatinskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji dolazio i do 50 hiljada evra. Maruška Vizek, s Ekonomskog instituta Zagreb, je pojasnila da su cene zemljišta na Jadranu više nego u unutrašnjosti jer se tamo na poljoprivrednom zemljištu može imati kamp, turistički smeštaj, OPG, poljoprivredno zemljište se može pretvoriti pretvara u paragrađevinsko zemljište i zato potražnja raste. „Mi se ni sa čim drugim ne bavimo nego turizmom”, rekla je Vizek. Gleda li se prosek, hektar poljoprivrednog zemljišta u Hrvatskoj sedam je puta jeftiniji nego u Sloveniji, a 11 puta jeftiniji nego u Italiji.
Predsednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković istakao je juče višestruku korist uvođenja evra u Hrvatskoj te poručio da ne smemo vezati probleme koji su nezavisni od evra za njegovo uvođenje. „Ulazimo u evro i smanjujemo čitav niz troškova koje građani sada imaju, od promena kursa i dostupnosti kreditiranja. Uostalom postajete deo prostora koji je svetski vrh”, rekao je Jandroković na Hrvatskom radiju, ističući da se to već vidi na turizmu, jer će Hrvatska postati još dostupnije i privlačnije tržište. „Ulazak u evro uticaće i na kreditni rejting, krediti će biti jeftiniji pa će se naš ulazak u evro isplatiti”, rekao je predsednik Sabora.
Predsednik Kluba zastupnika HDZ-a Branko Bačić izjavio je juče u Požegi da će stranka u narednih deset dana i formalno pokrenuti inicijativu za menjanje Ustava i Ustavnog zakona o Ustavnom sudu, vezano uz održavanje referenduma. Nakon sednice Kluba zastupnika u Požegi Bačić je izjavio novinarima da je cilj tih promena definisanje ustavnopravnog i zakonodavnog okvira za održavanje referenduma u Hrvatskoj. Naš stav je da se referendum u Hrvatskoj učini transparentnijim, demokratskijim i da bude lakše dostupan svim potencijalnim građanskim inicijativama i organizacionim odborima, rekao je Bačić i pojasnio da je, s obzirom na vrlo kompleksnu proceduru menjanja Ustava, koja podrazumeva tri rasprave u Hrvatskom saboru, cilj HDZ-a da već do letnje pauze 15. jula, pokrene inicijativu o menjanju, koju će voditi saborski Odbor za Ustav, poslovnik i politički sistem.
Hrvatsko udruženje bolničkih lekara juče je najavu ministra zdravstva Vilija Beroša o zabranjivanju dvojnog rada lekara ocenilo populističkim potezom, te istaklo da je ministar i do sada imao sve alate za kontrolu zloupotrebe, ali ih nije koristio. Iz udruženja podsećaju da zabranu dvojnog rada već sada imaju direktori, njihovi zamenici i pomoćnici u bolnicama, a sada se zakonskim izmenama zabrana širi na pročelnike klinika, a u određenim uslovima i druge bolničke lekare. Sve pružaoce zdravstvene zaštite u Hrvatskoj, kako javne tako i privatne, Zakon o podacima i informacijama u zdravstvu obavezao je da do februara 2021. počnu razmenjivati zdravstvene podatke putem CEZIH-a, tj. Centralnog zdravstvenog informacionog sistema Hrvatske. Uslove za spajanje privatnih zdravstvenih ustanova u CEZIH trebalo je osigurati upravo Ministarstvo zdravstva, a HUBOL ističe da Ministarstvo to nije uradilo te nije ispunilo svoju zakonsku obavezu. “Da je ministar postupao po zakonu i umrežio privatno i javno zdravstvo, moglo se lagano detektovati lekare koji zloupotrebljavaju dvojni model rada, intervenisati i tražiti da se takvim lekarima ukine dozvola za dvojni rad”, ističu iz udruženja. S obzirom da Beroš i njegovo ministarstvo do danas nisu privatnim zdravstvenim ustanovama omogućili pristup CEZIH-u, sada to svoje kršenje zakona i svoj propust žele prikriti značajnim proširenjem zabrane dvojnog modela rada. HUBOL smatra da je sadašnji zakonski model regulacije dvojnog rada lekara zadovoljavajući, a da ga je neophodno dopuniti “konačnim povezivanjem privatnih zdravstvenih ustanova s CEZIH-om”. Smatraju da bi daljnje ograničavanje dvojnog rada imalo za posledicu samo smanjenje dostupnosti zdravstvene zaštite.
Članovi i simpatizeri vukovarske organizacije Hrvatske narodne stranke ovog vikenda su posetili Pečuh u Mađarskoj. Predsednik vukovarskog i vukovarsko-sremskog HNS-a i većnik u Gradskom veću Vukovara Nenad Bučko istakao je da je dosadašnji deo godine bio zahtevan u političkom smislu i da veruje da su članovi, ali i građani Vukovara prepoznali HNS kao odgovoran i stabilan politički faktor na političkoj sceni Vukovara i Vukovarsko-sremske županije. Ono što zastupamo, zastupamo od samog početka, ne menjamo i ne mislimo da menjamo stavove i kao takve želimo i da nas prepoznaju građani Hrvatske. Rekao je da će se truditi da i dalje bude konstruktivna opozicija u Gradskom veću Vukovara koja je tu da bi predlagala rešenja problema. „Možemo da se trudimo da osluškujemo potrebe naših sugrađana i pokušamo ih artikulisati kroz rad u Gradskom veću”, rekao je Bučko uz kojeg se u Pečuh uputilo devedesetak članova i simpatizera HNS-a.