Na dan lokalnih izbora, u nedelju 16. maja, omogućiće se ulazak u Republiku Hrvatsku svim hrvatskim državljanima s pravom glasa bez obzira na to iz koje države dolaze – potvrdili su juče za N1 iz Ministarstva unutrašnjih poslova. Time će se ulazak u zemlju zbog glasanja smatrati dolaskom iz neodloživih ličnih razloga, uz preduslov da osoba ima pravo glasanja na lokalnim izborima u Hrvatskoj. Na birače će se tako primenjivati izuzetak od Odluke o privremenoj zabrani i ograničavanju prelaska preko graničnih prelaza Republike Hrvatske u smislu posedovanja BAT ili PCR testa, potvrde o vakcinisanju ili prebolenoj bolesti COVID-19. Iz Ministarstva unutrašnjih poslova ističu da se osobe koje putuju zbog neodloživih razloga ne smeju zadržavati u Republici Hrvatskoj duže od 12 časova, a ukoliko ne napuste Hrvatsku unutar 12 sati, na njih se primenjuju epidemiološke mere iz važeće Odluke. Zbog trenutne epidemiološke situacije svi putnici dužni su pridržavati se opštih i posebnih preporuka i uputstava Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo tokom boravka u Hrvatskoj.
Još samo danas političke stranke i kandidati mogu uveravati birače da su baš oni pravi izbor za njihovu lokalnu vlast, a noćas u ponoć počinje izborno ćutanje uoči nedeljnih lokalnih izbora. Sudeći prema najavama, brojni izborni učesnici će danas poslati završne poruke biračima koji će svoje mišljenje o svemu reći u nedelju na biračkim mestima, od 7 do 19 časova. Izborno ćutanje traje, dakle, celu subotu i nedelju do 19 časova i u tom periodu zabranjeno je javno predstavljanje izbornih programa, nagovaranje birača da glasaju za određenu kandidacionu listu ili kandidata, objavljivanje procena, kao i prethodnih, neslužbenih rezultata izbora itd. Državna izborna komisija pozvala je sve učesnike izbora, fizičke i pravne osobe te medije da poštuju izborno ćutanje.
Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je na sednici Vlade da je do sada gotovo 29 odsto odraslog stanovništva vakcinisano s jednom dozom, a osam odsto s obe doze vakcine protiv covida-19. “Beležimo obećavajući trend porasta broja vakcinisanih, ali i mnogo manje novozaraženih osoba. Dnevni izveštaj o broju zaraženih govori da građani kontinuisano poklanjaju poverenje struci”, istakao je. Punktovi za masovno vakcinisanje pokazuju organizovanost, zajedništvo i efikasnost hrvatskog zdravstvenog sistema, ocenio je Beroš i zahvalio se svima koji vakcinišu i volonterima na terenu. “Uoči dolaska letnjih odmora svakom dodatno apliciranom dozom bliže smo okolnostima da možemo reći ‘adio korona'”, poručio je Beroš.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović izvestio je na jučerašnjoj sednici Vlade da je Hrvatska prva članica Eropske unije koja je uspešno obavila pilot testiranje sistema digitalnih zelenih potvrda, tzv. covid pasoša. “Agencija za komercijalnu delatnost koja je zadužena za izrađivanje tehničkog rešenja uspešno je obavila testiranje sa centralnim digitalnim pristupnikom te je potvrđeno da su sve ključne komponente hrvatskog sistema funkcionalne i spremne za početak izdavanja potvrda koje je najavljeno za početak juna”, rekao je Božinović. Najavio je moguće popuštanje epidemioloških mera od 1. juna s obzirom na to da poslednjih dana dolazi do pada broja obolelih od koronavirusa.
Nezavisni kandidat za zamenika vukovarsko-sremskog župana iz reda srpske nacionalne manjine i nosioc liste za Gradsko veće Vukovara Dragan Crnogorac rekao je juče na konferenciji za medije da se oseća diskriminisano zbog reakcija koje je izazvao njegov predizborni plakat i slogan “Reci ne Oluji”, napisan na ćirilici. Rekao je da je od Državne izborne komisije kao i županijske i izborne komisije Grada Vukovara dobio zahtev da se izjasni o predizbornom plakatu i sloganu “Reci ne Oluji!”. “Hteo bih pitati DIP smemo li uopšte govoriti o Oluji ili je to nama zabranjeno, a ako je, neka onda javno kažu da je Srbima o tom zabranjeno govoriti. Ili od nas očekuju da o Oluji samo govorimo pozitivno i slavimo Oluju kao što su neki od srpskih političara to i učinili”, rekao je Crnogorac i dodao da se on i osobe na njegovoj izbornoj listi obraćaju pre svega pripadnicima srpske nacionalne manjine među kojima su i mnogi oni koji su se u Vukovar i okolinu doselili posle akcija Oluja i Bljesak. „U prvoj stavci našeg programa stoji da mi Oluju i Bljesak ne smemo i ne možemo slaviti jer Oluja i Bljesak predstavljaju stradanje srpskog naroda. U Oluji je 250 hiljada Srba proterano, 20 hiljada kuća je zapaljeno, ubijene su brojne civilne žrtve od kojih mnoge do danas nisu pronađene. Zar to da slavimo?” zapitao je Crnogorac. Najavio je i da će se zalagati „za zaustavljanje pravosudnog progona Srba kao i na medijski linč kojem su Srbi izloženi“. Rekao je i da su s popisa imena ubijenih Vukovarčana tokom Domovinskog rata, koji se nalazi u dvorištu Pastoralnog centra, uklonjena imena ubijenih Srba kao i da se ne završavaju istrage koje bi rasvetlile sudbine i ubice nekih vukovarskih Srba. – Srbe se treba samo u prikladnim prilikama, da ih se ponizi i iskoristi, a o pravima Srba i njihovim osećanjima niko ne govori. Jako se puno priča kako su prava Hrvata u Srbiji ugrožena i da bi bilo dobro kada bi oni imali prava barem ista kao Srbi u Hrvatskoj. E, sad vidite kako je nama. Mi ne smemo pričati o nekim stvarima jer se tada vređaju osećaji Hrvata dok o osećajima Srba niko ne govori. Zato i kažem da ćemo sve dok nam se jasno ne napiše i javno kaže da ne smemo, mi Oluju i Bljesak spominjati i o njima govoriti. Mi samo pričamo o pravima srpskog naroda, poručio je Crnogorac.
Ugovor o izvođenju radova za dovršetak građenja postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda grada Vukovara generalnom je zastupniku izvođača radova firme Gis Aqua Draženu Miličiću uručio direktor Vodovoda grada Vukovara Dario Tišov. Pročiščavač otpadnih voda gradi se u okviru projekta Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture grada Vukovara čiji je cilj poboljšanje sistema javnog vodosnabdevanja i odvođenja te pročišćavanje komunalnih otpadnih voda na području aglomeracije Vukovar. U okviru ovog projekta, koji se provodi na području grada Vukovara te opština Borovo, Bogdanovci i Trpinja, rešena je problematika dela vodosnabdevanja i odvođenja, optimizirana su rešenja za snabdevanje dovoljnih količina pitke vode odgovarajuće kvalitete te odvođenja i pročišćavanja otpadnih voda, s osnovnim ciljem zaštite zdravstvenog stanja i poboljšanja uslova života postojećih i novopriključenih stanovnika na projektnom području te zaštite životne sredine uopšte. Projekat je vredan gotovo 362 milioa kuna, a finansira se iz evropskih fondova 70 odsto, Vlada RH učestvuje s 12 procenata, kao i Hrvatske vode, dok jedinice lokalne samouprave sufinansiraju 4 odsto. Konkurs ukupne procenjene vrednosti bio je 65 miliona kuna. Ponuda i trenutna vrednost ugovorenih radova je gotovo 71 milion i ukupna vrednost pročišćivača pri dovršetku će biti 140 miliona kuna. Nadam se da ćemo do kraja finansijskog perioda i rokovima koje imamo, a to je 20 meseci za komplet pročišćivač s probnim radom i 14 meseci za samo građenje, držati se rokova i uspeti sve napraviti – istakao je Dario Tišov, direktor Vodovoda grada Vukovara tokom svečanosti uručenja ugovora u vukovarskoj gradskoj većnici.