Na dan lokalnih izbora, u nedelju 16. maja, biće omogućen ulazak u Republiku Hrvatsku svim hrvatskim državljanima s pravom glasa bez obzira na to iz koje države dolaze – potvrdili su juče za N1 iz Ministarstva unutrašnjih poslova. Time će se ulazak u zemlju zbog glasanja smatrati dolaskom iz neodloživih ličnih razloga, uz preduslov da osoba ima pravo glasanja na lokalnim izborima u Hrvatskoj. Na birače će se tako primenjivati izuzetak od Odluke o privremenoj zabrani i ograničavanju prelaska preko graničnih prelaza Republike Hrvatske u smislu posedovanja brzog antigenog ili PCR testa, potvrde o vakcinisanju ili prebolenoj bolesti COVID-19. Iz Ministarstva unutrašnjih poslova ističu da se osobe koje putuju zbog neodloživih razloga ne smeju zadržavati u Republici Hrvatskoj duže od 12 časova, a ukoliko ne napuste Hrvatsku unutar tog perioda, na njih se primenjuju epidemiološke mere iz važeće Odluke. Zbog trenutne epidemiološke situacije svi putnici dužni su pridržavati se opštih i posebnih preporuka i uputstava Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo tokom boravka u Hrvatskoj.
Još samo danas političke stranke i kandidati mogu uveravati birače da su baš oni pravi izbor za njihovu lokalnu vlast, a noćas u ponoć počinje izborno ćutanje uoči nedeljnih lokalnih izbora. Sudeći prema najavama, brojni izborni učesnici će danas poslati završne poruke biračima koji će svoje mišljenje o svemu reći u nedelju na biračkim mestima, od 7 do 19 časova. Izborno ćutanje traje, dakle, celu subotu i nedelju do 19 časova i u tom periodu zabranjeno je javno predstavljanje izbornih programa, nagovaranje birača da glasaju za određenu kandidacionu listu ili kandidata, objavljivanje procena, kao i prethodnih, neslužbenih rezultata izbora itd. Državna izborna komisija pozvala je sve učesnike izbora, fizičke i pravne osobe te medije da poštuju izborno ćutanje.
Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je na sednici Vlade da je do sada gotovo 29 odsto odraslog stanovništva vakcinisano s jednom dozom, a osam odsto s obe doze vakcine protiv covida-19. “Beležimo obećavajući trend porasta broja vakcinisanih, ali i mnogo manje novozaraženih osoba. Dnevni izveštaj o broju zaraženih govori da građani kontinuisano poklanjaju poverenje struci”, istakao je. Punktovi za masovno vakcinisanje pokazuju organizovanost, zajedništvo i efikasnost hrvatskog zdravstvenog sistema, ocenio je Beroš i zahvalio se svima koji vakcinišu i volonterima na terenu. “Uoči dolaska letnjih odmora svakom dodatno apliciranom dozom bliže smo okolnostima da možemo reći ‘adio korona'”, poručio je Beroš.
Nezavisni kandidat za zamenika vukovarsko-sremskog župana iz reda srpske nacionalne manjine i nosioc liste za Gradsko veće Vukovara Dragan Crnogorac rekao je juče na konferenciji za medije da se oseća diskriminisano zbog reakcija koje je izazvao njegov predizborni plakat i slogan “Reci ne Oluji”, napisan na ćirilici. Rekao je da je od Državne izborne komisije kao i županijske i izborne komisije Grada Vukovara dobio zahtev da se izjasni o predizbornom plakatu i sloganu “Reci ne Oluji!”. “Hteo bih pitati DIP smemo li uopšte govoriti o Oluji ili je to nama zabranjeno, a ako je, neka onda javno kažu da je Srbima o tom zabranjeno govoriti. Ili od nas očekuju da o Oluji samo govorimo pozitivno i slavimo je kao što su neki od srpskih političara to i učinili”, rekao je Crnogorac i dodao da se on i osobe na njegovoj izbornoj listi obraćaju pre svega pripadnicima srpske nacionalne manjine među kojima su i mnogi oni koji su se u Vukovar i okolinu doselili posle akcija Oluja i Bljesak. „U prvoj stavci našeg programa stoji da mi Oluju i Bljesak ne smemo i ne možemo slaviti jer one predstavljaju stradanje srpskog naroda. U Oluji je 250 hiljada Srba proterano, 20 hiljada kuća je zapaljeno, ubijene su brojne civilne žrtve od kojih mnoge do danas nisu pronađene. Zar to da slavimo?” zapitao je Crnogorac. Najavio je i da će se zalagati „za zaustavljanje pravosudnog progona Srba kao i na medijski linč kojem su Srbi izloženi“. Rekao je i da su s popisa imena ubijenih Vukovarčana tokom Domovinskog rata, koji se nalazi u dvorištu Pastoralnog centra, uklonjena imena ubijenih Srba kao i da se ne završavaju istrage koje bi rasvetlile sudbine i ubice nekih vukovarskih Srba. – Srbe se treba samo u prikladnim prilikama, da ih se ponizi i iskoristi, a o pravima Srba i njihovim osećanjima niko ne govori. Jako se puno priča kako su prava Hrvata u Srbiji ugrožena i da bi bilo dobro kada bi oni imali prava barem ista kao Srbi u Hrvatskoj. E, sad vidite kako je nama. Mi ne smemo pričati o nekim stvarima jer se tada vređaju osećaji Hrvata dok o osećajima Srba niko ne govori. Zato i kažem da ćemo sve dok nam se jasno ne napiše i javno kaže da ne smemo, mi Oluju i Bljesak spominjati i o njima govoriti. Mi samo pričamo o pravima srpskog naroda, poručio je Crnogorac.
U Borovu je juče svečano otvorena novoizgrađena višenamenska zgrada, čije je investitor Opština Borovo. Vrednost investicije, koja je realizovana u protekle dve godine, iznosi nešto više od 3 miliona kuna, ističe načelnik Zoran Baćanović. Novoizgrađeni objekat u centru mesta potreban je Opštini Borovo, našim udruženjima i svim meštanima. Osim velike sale u prizemlju, koja će služiti za različita okupljanja, na spratu su prostorije koje će biti na raspolaganju udruženjima. Tamo će biti i prostorije podružnice Kluba osoba treće dobi, koji deluje pri Udruženju žena Vukovar, zatim teretana za igrače Fudbalskog kluba “Sloga” iz Borova i jedan deo natkrivenih tribina s kojih će gledaoci moći da prate utakmice na stadionu. Vrednost investicije iznosi nešto više od tri miliona kuna i to su sredstva iz više izvora, iz budžeta opštine Borovo, kapitalnih investicija Srpskog narodnog veća, resornih ministarstava i Vukovarsko-sremske županije – rekao je na svečanom otvaranju načelnik Zoran Baćanović poručivši meštanima Borova da će to zaista biti minimalna cena za pokrivanje troškova energenata, pristupačna i prihvatljiva za sve one koji budu želeli u tom prostoru da organizuju svoje proslave. Sala će biti stavljena u funkciju odmah po opremanju kuhinje, odnosno kada to dozvole epidemiološke mere, koje još uvek ne dozvoljavaju veća okupljanja, napomenuo je Baćanović. Novoizgrađenu višenamensku zgradu, presecanjem trake, simbolično je otvorila saborska zastupnica i potpredsednica Srpskog narodnog veća Dragana Jeckov s načelnikom Zoranom Baćanovićem i predsednikom Zajedničkog veća opština Srđanom Jeremićem.