U protekla 24 časa izlečena je i poslednja osoba obolela od COVID -19, te tako ukupan broj do sada izlečenih osoba na području Vukovarsko-sremske županije iznosi 40, čime smo postali “corona free” županija, navedeno je u današnjem saopštenju Županijskog štaba civilne zaštite. Situacija na istoku Hrvatske je stabilna i Županija je već šesnaesti dan bez novoobolelih pa je tako ukupan broj i dalje 40. U istom periodu, testirano je 39 osoba, što je1589 ukupno testiranih na području Županije. COVID-19 ambulante primile su 45 poziva sa sumnjom na bolest COVID-19.
Ministar unutrašnjih poslova i voditelj Nacionalnog štaba civilne zaštite Davor Božinović izjavio je, vezano uz dolazak turista u Hrvatsku, kako nam je cilj pokrenuti turizam bez podcenjivanja rizika zaraze. Hrvatska je u kontaktu s evropskim institucijama i susednim državama iz kojih nam dolaze turisti. ”Cilj nam je da se pokrene turizam, a da se time ne minimalizuju rizici kad je u pitanju širenje Covida-19. U tom smislu mi smo svi u kontaktu'”, objasnio je. Istakao je kako je Evropska komisija objavila nekoliko dokumenata vezanih za prelazak unutrašnjih i spoljnih granica Evropske unije, a s tim u vezi i reaktivaciju turizma kao jedne od najznačajnijih privrednih grana. Božinović je rekao da će granična policija dopustiti ulazak u Hrvatsku, ali pod uslovima koji su ranije objavljeni. ”Postoji celi niz uslova pod kojima se može ući u Hrvatsku, a ovaj evropski dokument je osnova kako ove godine pokrenuti taj sektor privrede ako nam koronavirus to dopusti, a mislim da smo mi u Hrvatskoj pokazali uspešnost u nošenju s tom bolešću”, dodao je.
U okviru saborske rasprave o konačnom predlogu zakona o nacionalnoj fondacije za starije osobe govorila je zastupnica SDSS-a Dragana Jeckov, rekavši da se Ideja nacionalne penzije među hrvatskim političarima spominje već više od 15 godina, a trebala bi zaživeti početkom iduće godine. Jedan od uslova za dobijanje ove nadoknade je da korisnik ima prebivalište u Hrvatskoj u neprekidnom trajanju od 20 godina neposredno pre podnošenja zahteva za ostvarivanje prava. Jeckov je upozorila da se, prema službenim podacima, u Hrvatsku vratilo oko 133 hiljade Srba, od čega najveći broj starije životne dobi, čak 30 odsto je starije od 65 godina. Značajniji broj povratnika zabeležen je krajem devedesetih, a najviše ih se vratilo 2001. godine. Nakon tog perioda, broj povratnika je počeo opadati, da bi se danas vraćalo tek stotinjak osoba godišnje. Srbi povratnici su se u najvećem broju vraćali od 2000 godine, međutim, mnogi nisu mogli ući u posed svoje imovine jer je ista bila useljena, odnosno nije bila vraćena vlasniku ili tamo gde je kuća bila potpuno devastirana, vlasnik je čekao obnovu. Upozorila je da je krajnji rok za obnovu zatvoren u septembru 2004. godine, te da se iste činjenice moraju uvažiti, kada su u pitanju povratnici“, zaključivši da najveći broj Srba povratnika ovaj zakon neće obuhvatiti. Kaqo značajan istakla je i problem finansijski oštećenih penzionera, od 1991-1998.godine. Podsetila je da se radi o grupaciji, kojoj je nepravedno oduzeta imovina. Ovi ljudi su ostali uskraćeni za svoje pravo i njihov broj je daleko manji od broja onih koji su obuhvaćeni ovom zakonom. Imamo razumevanje za siromaštvo, posebno starijih, jer nam je ta socijalna komponenta najosetljivija. Smatra da je država trebala da pronađe model, da se i onima kojima je penzija oduzeta u periodu od ’91-’98., pomogne. Radi se o penzionerima , koji su primali značajno manje iznose penzija od ostatka Hrvatske, i već dvadesetak godina njih 20-tak hiljada potražuje da budu obeštećeni, bilo u novcu, bilo u vrednosnim papirima ili neki drugi način.
S obzirom na pad broja obolelih osoba i ukidanje mera nacionalnog Štaba civilne zaštite Republike Hrvatske usled koronavirusa, od ponedeljka 12. maja 2020. godine upravna tela Vukovarsko-sremske županije imati će radno vreme od 7:30 do 15:30 časova, i obavljaće neposredni rad sa strankama uz prethodnu najavu elektronskim ili telefonskim putem, pod uslovom da zahtev stranke nije moguće rešiti bez prisutnosti iste. Kako bi osigurali uspešno sprečavanje širenja bolesti, potrebno je pridržavati se preporučenih epidemioloških mera odnosno pre ulaska u službene prostorije Vukovarsko-sremske županije sve stranke moraće da koriste sredstva za dezinfekciju, moraće im biti pre ulaska izmerena temperatura, a propuštaće ih ovlaštene osobe na ulazu, kako bi se izbegla zadržavanja u zatvorenim javnim prostorima, navedeno je u saopštenju iz Vukovarsko-sremske županije.
Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova od 13. marta do 10. maja ove godine evidentirano kršenje mere samoizolacije za 1956 osoba. U samoizolaciji je u tom periodu bilo 16 857 osoba, što znači da je njih 11,6 odsto kršilo tu meru. Iz MUP-a napominju i to da policija samo utvrđuje kršenje mjera samoizolacije koje su odredili sanitarni inspektori, o čemu obaveštava Državni inspektorat, koji je i zadužen za određivanje i naplaćivanje kazni. Državni inspektorat do ponedeljka je dobio 1614 prijava za kršenje samoizolacije, ali u 802 prijave nije bilo elemenata za postupanje. Ukupno je izdano 676 usmenih rešenja kojima je naređena mera samoizolacije, izdano je i 111 prekršajnih naloga zbog neizvršenja rešenja i 82 prekršajna naloga zbog kršenja mera samoizolacije na temelju kojih je do sada naplaćeno 245 970 kuna, te su izrečene 24 mandatne kazne, od čega je pet naplaćenih u ukupnom iznosu od 25 hiljada kuna, odnosno ukupno 270 970 kuna kazni. Inspektori su od 20. marta obavili ukupno 355 inspekcijskih kontrola nad poslovanjem ugostiteljskih objekata i u 294 navrata nisu utvrđene povrede propisa, što znači da je 83 odsto kontrolisanih ugostiteljskih objekata poslovalo u skladu s propisima. Usmena rešenja o zabrani rada značila su pečaćenje ulaza u ugostiteljske objekte, a inspektori su protiv prekršioca podneli merodavnim sudovima 23 predloga za pokretanje prekršajnih postupaka, doneli 14 prekršajnih naloga, te naplatili devet kazni u ukupnom iznosu od 17 hiljada kuna.
Prema današnjem saopštenju iz PU vukovarsko-sremske, juče ujutro je na Trpinjskoj cesti u saobraćajnoj nsreći teže povređen 83-godišnji biciklist. Naime, on je, krećući se u pravcu Vukovara, skrenuo levo, a da nije rukom dao signal drugim učesnicima u saobraćaju niti se uverio da može skrenuti bez opasnosti. Levom stranom bicikla udario je u desnu stranu automobila „Chevrolet“, vukovarske registracije, kojim je u istom pravcu upravljala 62-godišnjakinja iz Vukovara.