Iz Demokratskog saveza Srba su se pred Uskršnje praznike oglasili saopštenjem za javnost u kojem su podsetili da pripadnici srpske zajednice imaju pravo na neradni dan Uskrsni ponedeljak. Ovo pravo uvedeno je Zakonom o praznicima, spomendanima i neradnim danima i primenjuje se od 1. januara 2020. godine za pripadnike pojedinih veroispovesti za njihove verske praznike, navodi se u saopštenju i upozorava da određen broj pripadnika srpske zajednice nailazi na teškoće u ostvarivanju ovog prava. „Neki poslodavci, protiv zakona, odbijaju svojim radnicima da osiguraju korištenje prava na neradni dan smatrajući da oni o tome odlučuju po svojoj volji. Drugi opet to omogućuju, ali radnicima taj dan tretiraju kao da su radili, a ne da je u pitanju neradni dan. Deo naših sunarodnjaka nije ni upoznat da imaju ovo pravo ili se boje da ga koriste pa uzimaju godišnji odmor”, upozoravaju iz DSS-a i pojašnjavaju da, da bi ostvarili ovo pravo, pripadnici srpske zajednice trebaju da podnesu zahtev poslodavcu koji je na osnovu navedenog Zakona isti dužan da usvoji i tretira ga kao neradni dan uz pravo na nadoknadu plate, a ne kao plaćeni dopust ili godišnji odmor.
Glavni odbor Hrvatskog lekarskog sindikata doneo je odluku da lekari neće ići u štrajk, a na sastanku u Ministarstvu zdravstva postignut je dogovor vezan za uredbu o koeficijentima. Uredba će da stupi na snagu krajem meseca, a za lekare znači povećanje plata i izjednačavanje koeficijenata specijalista i užih specijalista, ali i lekara u primarnoj zdravstvenoj zaštiti s bolničkima. “Prvi korak je napravljen, radi se uredba i očekujemo da će se na osnovu današnjeg sastanka rok ispoštovati. Idemo dalje, čeka nas još puno posla, ima tu još stvari koje treba rešiti. Zavisno o tome ćemo preduzimati i daljnje aktivnosti, a za sada štrajka neće biti”, rekla je za Dnevnik HRT-a predsednica Hrvatskog lekarskog sindikata Renata Čulinović Čaić. Predsednica Koordinacije hrvatske porodične medicine Nataša Ban Toskić naglasila je da su više od od 20 godina čekali da se njihov koeficijent na platu izjednači s bolničkim kolegama i da računaju da će to bar jedan deo lekara ostaviti u struci.
Smernice za demografsku revitalizaciju Hrvatske, nastale na osnovu naučnog istraživanja i međusektorske saradnje u sklopu projekta „Mreža 2050 – Demografija, od izazova do odgovora”, sufinansiranog iz EU socijalnog fonda, predstavljene su juče na okruglom stolu u Hrvatskom saboru. Smernice je predstavio voditelj projekta Ivan Majstorić istakavši da je, pored donošenja Strategije demografske revitalizacije, potrebno aktivirati rad Veća za demografsku revitalizaciju, imenovati potpredsednika Vlade koji bi koordinisao rad svih državnih tela koji su relevantni za demografsku i useljeničku politiku i osnovati saborski odbor koji se bavi samo demografskim razvojem Republike Hrvatske. Predloženo je i delimitiranje nadoknade plate tokom roditeljskog dopusta, uvođenje univerzalnog doplataka za decu, model finansiranja dečjih vrtića u kojem s trećinom učestvuju država, gradovi i opštine i roditelji te dodatno porezno rasterećenje roditelja s troje i više dece. Na okruglom stolu bilo je reči i o važnosti donošenja strategije stambenog zbrinjavanja, s obzirom da je rešavanje stambenog pitanja mladih jedan od glavnih problema mladih u Hrvatskoj.
U organizaciji Dečjeg kreativnog centra DOKKICA i Udruženja za razvoj zajednice Kreativka, a uz podršku Grada Vukovara juče je u centru grada otvoren STEM FEST Slavonija. Manifestaciju je otvorio zamenik gradonačelnika grada Vukovara Filip Sušac koji je rekao da mu je drago što je Vukovar prvi grad u Slavoniji u kojem se STEM FEST održava te da je pohvalno što će naši najmlađi sugrađani preko radionica u sklopu festivala imati priliku da se upoznaju sa STEM sadržajem i steknu nova znanja. Partneri ovoga projekta koji se, osim u Vukovaru, održava i u Slavonskom Brodu, Požegi i Virovitici su Udruženje za razvoj zajednice Kreaktiva, Univerzitet Josip Juraj Strossmayer, Građevinski i arhitektonski fakultet i Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek te Tehnička škola Nikola Tesla Vukovar, a ukupna vrednost je gotovo 2,7 miliona kuna.
Policijska uprava vukovarsko – sremska pokrenula je disciplinski postupak protiv još četvero policijskih službenika vezano za slučaj vukovarsko – sremskog župana Damira Dekanića, koji je u pritvoru od 15. marta. Zbog nezakonitosti s prošlogodišnjom saobraćajnom nesrećom, uz župana Dekanića je uhapšeno još troje policajaca i još dve osobe, a na osnovu kriminalističkog istraživanja, prošle nedelje je, zbog počinjenih težih povreda službene dužnosti pokrenut disciplinski postupak protiv još četvero službenika te je ukupno sada reč o njih sedmero. Vukovarsko – sremskom županu Damiru Dekaniću 15. aprila ističe 30 dana pritvora kada će da bude određeno hoće li, ako do tada svi svedoci ne budu ispitani, on biti dodatno produžen.
Od povreda zadobijenih u saobraćajnoj nesreći, koja se 7. aprila desila na putu Andrijaševci – Retkovci, juče je u KBC Osijek preminulo dete, potvrđeno je iz policijske uprave vukovarsko – sremske pozivajući se na informacije iz KBC Osijek. Dan nakon nesreće policija je navela da je uviđajem utvrđeno da je zbog tehničke neispravnosti došlo do eksplozije zadnje leve gume ličnog automobila vinkovačkih registarskih tablica, zbog čega je 27-godišnjakinja izgubila kontrolu nad autom i prešla u suprotnu traku, gde je udarila u kombi daruvarskih tablica, kojim je upravljao 28-godišnjak. Dvoje dece, koja su bila na zadnjem sedištu, nije bilo vezano te su ispali iz automobila kroz šoferšajbu i pali su u zemljani odvodni kanal. Jedno dete je dobilo teške povrede opasne po život, a drugo teške povrede te su iz vinkovačke preveženi u osječku bolnicu. Teške povrede dobila je vozačica, dok su 31-godišnji suvozač u njenom automobilu i 28-godišnji vozač kombija lakše povređeni.