Zelena lista zatražila je danas od Vlade da u skladu s padom cena sirove nafte uskladi visinu trošarina, a od naftne industrije da pošteno smanji cene goriva istom brzinom kako ih i povećava. “Hrvatska vlada i naftna industrija nam svako povećanje cena naftnih derivata objašnjavaju stanjem na svetskom tržištu nafte i usklađivanjem cena sa svetskim trendom. Kada se dogodi pad cena nafte nisu tako brzi i efikasni jer svima odgovara da se što duže zadrži viša cena jer vlada svoje građane prodaje naftnoj industriji kako bi u budžet sela koja kuna više”, saopštila je danas Zelena lista. Njen predsednik Nenad Matić podseća da je 1998. cena barela nafte na svetskom tržištu bila kao i danas oko 30 dolara, a cena benzina u tada ratom i privatizacijom opljačkanoj Hrvatskoj 5,60 kuna. Usporedbe radi sada je, kaže, približno 9,2 kune, a 2006., uz duplu cenu barela nafte na svetskom tržištu od gotovo 60 dolara cena evrosupera u Hrvatskoj bila je 7,9 kuna. Hrvatska vlada nas, dodaje, opterećuje jednim od najviših stopa PDV-a, ali i najskupljim trošarinama u Evropskoj uniji, a pogotovo kada se to stavi u korelaciju s kupovnom moći stanovništva.” Budžet se poslednjih godina uspešno puni, ali, nažalost, nema nijedne štednje sa strane Vlade, pa bi se smanjenjem trošarina pomoglo građanima u predstojećim teškim vremenima”, poručio je Matić. Zato Zelena lista traži od Vlade da u skladu s padom cena sirove nafte uskladi visinu trošarina, a od naftne industrije da pošteno smanji cene goriva istom brzinom kako ih i povećavaju. Zalažu se za smanjenja korištenja fosilnih goriva, a ovim apelom žele, kažu, zaštititi potrošače, koji su ostavljeni na milost i nemilost velikim naftnim lobijima.
U Hrvatskoj je pet novoozaraženih koronavirusom što znači da je ukupno zaraženo 37 osoba, objavio je jutros Nacionalni štab Civlne zaštite Republike Hrvatske. Dve osobe su iz Osijeka, po jedna iz Siska, Varaždina i Zagreba.Nema zaraženih osoba koronavirusom u Vukovarsko-sremskoj županiji, izjavio je na konferenciji za medije načelnik Štaba civilne zaštite Vukovarsko-sremske županije Zdravko Kelić.Naglasio je kako je do sada 14 lica iz naše županije testirano zbog sumnje na koronavirus ali su nalazi negativni. Istakao je da Štab prati i donosi odluke prema uputstvima i predlozima Nacionalnog štaba civilne zaštite. Očekujemo da će situacija u našoj županiji i dalje ostati stabilna, a Štab preduzima sve mere da bi ona bila takva, rekao je Kelić.Na konferenciji je govorio i župan vukovarsko-sremski Božo Galić koji je potvrdio obustavljanje održavanja nastave u obrazovnim ustanovama u Hrvatskoj na dve nedelje. Drugim rečima, sledećih 14 dana zatvorene su škole, fakulteti i vrtići.Svim ustanovama ćemo dati određena uputstva u rešavanju ovog problema. Prvi korak ćemo preduzeti kada vidimo o kojem broju dece i roditelja je reč, pojasnio je župan te dodao kako će Štab s javnošću komunicirati češće nego do sada i sve važne informacije na vreme plasirati. Nema ograničenja u ponavljanju saveta, koje dajemo građanima kada je u pitanju ova situacija – ponavljati što više i što češće, rekla je Kata Krešić, direktorka Zavoda za javno zdravstvo Vukovarsko-sremske županije. Podsetila je na važnost redovnog pranja ruku, s obzirom da se virus prenosi kapljičnim putem, te da socijalne kontakte treba smanjiti na najmanju moguću meru.
Vlada je juče na telefonskoj sednici donela Odluku o obustavljanju izvođenja nastave u visokim školama, te srednjim i osnovnim školama kao i redovnog rada ustanova predškolskog vaspitanja i obrazovanja i uspostavljanju nastave na daljinu. U uslovima proglašene epidemije na području Republike Hrvatske, Vlada obustavlja izvođenje nastave u visokim, srednjim i osnovnim školama, kao i redovni rad vezan uz prijem dece u ustanovama predškolskog vaspitanja i obrazovanja, navedeno je u saopštenju.
U skladu sa odlukom Vlade i Nacionalnog štaba Civilne zaštite, te „obaveštenju“ gradonačelnika Vukovara, iz Dečjeg vrtića Vukovar 2, saopštenjem za javnost informisali su roditelje o „posebnom režimu rada“ u naredne dve nedelje. Naime, roditeljima, koji mogu zbrinuti decu, sugerisano je da decu ne dovode u vrtić, a onima, koji nemaju gde da ostave decu, mogu ih dovesti u vrtić u redovno vreme rada, gde će biti organizovane dežurne grupe.
Predsednik Nezavisnog sindikata
zaposlenih u srednjim školama Branimir Mihalinec juče se u pismu
ministarki obrazovanja Blaženki Divjak usprotivio preporuci da se od
zaraze koronavirusom deca čuvaju u školskim ustanovama, već
tvrdi da čuvanje dece treba osigurati u prostorijama mesnih odbora.
Mihalinec u pismu navodi kako Sindikat pozdravlja
odluku Nacionalnog štaba za civilnu zaštitu o obustavljanju
nastave u svim osnovnim i srednjim školama u Hrvatskoj, ali ne
podržavaju preporuku da se deca čuvaju u školskim ustanovama,
posebno u srednjim školama. Predlažu da se za to pobrine
lokalna zajednica i osigura čuvanje dece u prostorijama mesnih
odbora, kao i da se svim nastavnicima omogući održavanje
nastave putem virtuelnih učionica od kuće ukoliko za to imaju
uslove. Naime, mnogi nastavnici na posao dolaze javnim prevozom, te
su tako u opasnosti da se zaraze i prenesu zarazu dalje na
svoje kolege, porodicu i ostale građane. U mnogim školama nema
dovoljno jakog signala za internet da bi svi nastavnici istovremeno
održavali virtuelnu nastavu, a i malo je prostorija u kojima postoji
signal pa bi nastavnici bili primorani da održavaju virtuelnu
nastavu istovremeno u istoj prostoriji”, istakao je Mihalinec.
Naglašava kako je briga za zdravlje najvažnija, kako učenika, tako
i svih školskih radnika te njihovih porodica.
Ukupna
vrednost strateških robnih rezervi u Republici Hrvatskoj iznosi oko
537 miliona kuna i dovoljna je za snabdevanje celokupnog stanovništva
za 30 dana, a ukoliko bi se u Hrvatskoj proglasila karantena,
aktivirao bi se sav potreban asortiman robnih rezervi,saopšteno je
juče iz Ministarstva privrede. Strateške robne rezerve
strukturirane su tako da osiguravaju najosnovnije potrebe u i nakon
prvobitnog udara s obzirom na tip elementarne ili druge vrste
nepogode, a sastoje se od prehrambenih i neprehrambenih proizvoda.
Predsednik Odbora za dijasporu i Srbe u regionu Miodrag Linta kritikovao je Vrhovni sud Hrvatske zbog odluke o puštanju na uslovnu slobodu Tomislava Merčepa. Merčep je pušten nakon izdržane tri četvrtine zatvorske kazne.”Posebno je sramno i uvredljivo objašnjenje Vrhovnog suda da Merčepa puštaju na slobodu jer je, između ostalog, bio dobar i poslušan zatvorenik. Tragična je činjenica da je nekadašnji komandant hrvatskih paravojnih formacija i ratni pomoćnik hrvatskog ministra unutrašnjih poslova Tomislav Merčep bio osuđen na ponižavajućih sedam godina zatvora zbog stravičnih zločina nad srpskim civilima i ratni zarobljenicima na području zapadne Slavonije i Zagreba”, kaže u izjavi za medije Linta.On podseća da Pripadnici Merčepove jedinice ubili su najmanje 46 Srba, da se troje vode kao nestali, a šestoro ih je, kaže, preživelo zverska mučenja.”Za brojne i brutalne zločine nad vukorarskim Srbima pre i tokom rata 1991. godine Merčep nije osuđen na bilo kakvu zatvorsku kaznu. Dobro je poznato da je Merčep veći dio zatvorske kazne provodio u banjama zašto se lično založio hrvatski ministar veterana Tomo Medved”, kaže Linta.Dodaje da je slučaj “ratnog zločinca Tomislava Merčepa” samo jedan u nizu dokaza da je temelj današnje Hrvatske ustaštvo i NDH.