Predsednik Zajedničkog veća opština Srđan Jeremić održao je sastanak sa načelnicima opština iz sastava ZVO-a. Na sastanku je najavljeno da će u sledećoj kalendarskoj godini biti povećana sredstva za aktivnosti i projekte koje opštine provode na svom području. – Ove godine ćemo za potrebe opština izdvojiti znatno više sredstava kojima ćemo pokriti znatno više različitih aktivnosti. To se ne odnosi samo na opštine u kojima Srbi čine većinu i imaju lokalnu vlast nego i na sva ona mesta u kojima pripadnika naše zajednice ima u značajnom broju poput Tenje, Mirkovaca, Vukovara i još nekih mesta – istakao je Jeremić. Zajedničko veće opština nastaviće sa već započetim aktivnostima koje su sada već postale tradicija, a odnosi se pre svega na pomoć učenicima i studentima. U tom smislu biće nastavljeno sa jednokratnom novčanom pomoći studentima s tim da će i broj studenata i iznos pomoći u narednoj godini biti veći. Do sada je to bila pomoć za 35 studenata u iznosu od 2000 kuna, a za sledeću godinu će pomoć iznositi 3000 kuna i to za 40 studenata. Nastaviće se pomoć i đacima u nastavi po modelu A, a svim đacima od prvog do osmog razreda biće uručeni i novogodišnji ili božićni paketi. Ako sledeća godina dozvoli nastaviće se i sa finansiranjem jednodnevnih đačkih ekskurzija u Srbiju. Pomoć u vidu kupona u iznosu od 3000 kuna dobiće i svih 17 fudbalskih klubova, a pomoć će biti obezbeđena i za sve dečje vrtiće. Nećemo zaboraviti ni na naše đake u mestima u kojima Srbi nemaju većinu, i njima ćemo pomagati, a pokrenućemo i neke nove vidove pomoći opštinama jer od sledeće godine ćemo po prvi put imati i sredstva u iznosu od milion kuna za kapitalne investicije. S tim u vezi obavestio sam načelnike da pripreme određene projekte jer ćemo početkom sledeće godine raspisati javni konkurs na koji će moći da se prijave naše opštine i manjinska veća – rekao je Jeremić. Na sastanku je bilo govora i o predstojećem popisu stanovništva za koji su pripreme već u toku, kako bi popis bio spremno dočekan.
Povodom predstojećih božićnih i novogodišnjih praznika, gradonačelnik Vukovara Ivan Penava danas je korisnicima Domova za starije, koji deluju na području Grada, uručio poklon pakete, koji sadrže med i propolis, kao znak pažnje prema najugroženijoj grupi sugrađana u očuvanju zdravlja i imuniteta u vremenu pandemije koronavirusa. Poklon pakete uručio je i direktorki Doma za starije i nemoćne, Željki Rajković. Istakao je kako će poklon paketi biti tokom dana dostavljeni u sedam, od ukupno osam domova za starije, koji deluju na području Grada. Radi se o jednoj hvale vrednoj akciji,tim više, jer su med i propolis domaćih proizvođača. Direktorka spomenutog doma, Željka Rajković zahvalila se na današnjim poklon paketima, ističući kako je ove godine situacija specifična, zbog posebnih epidemioloških mera, pa je tako izostala tradicionalna priredba. Podsetila je kako je u Domu trenutno 107 korisnika, koji su zbog trenutne epidemiološke situacije od jeseni zatvoreni za posete, a posebno im to teško pada u prazničnom periodu.
Sociološko istraživanje pokazalo je da mladi Srbi u Hrvatskoj, posebno učenici, osećaju stigmu i krivicu zbog toga što su srpske nacionalnosti, izjavio je potpredsednik Vlade za društvena pitanja i manjinska prava Boris Milošević na N1 televiziji govoreći o Srbima u Hrvatskoj. Milošević se dotakao i jednog teksta u dnevnom listu, objavljenog nakon što je najavljen njegov odlazak u Knin na godišnjicu akcije Oluja. Ne precizirajući o kom se tekstu radi, rekao je da je sam tekst bio afirmativan i pohvalan, ali da ga je ipak jedna rečenica u tom članku pogodila. “Taj članak je sadržavao za mene jednu groznu rečenicu koja je glasila da treba da gradimo zdravo društvo u Republici Hrvatskoj, gde deca agresora, agresorskog naroda neće nositi krivicu svojih roditelja. Ta je rečenica meni grozna. Da li je i moje dete, dete agresora?”, upitao je Milošević.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u posljednja 24 časa je 71 nova pozitivna osoba na COVID-19, i to 16 osoba iz Vinkovaca, 13 iz Vukovara, po 3 osobe iz Ivankova, Privlake i Županje, po 2 iz Borova, Cerića, Slakovaca, Starih Mikanovaca i Trpinje, po 1 osoba iz još 23 mesta naše županije, a još 3 osobe su umrle. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 6682, od kojih je 5867 osoba izlečeno, a ukupno je preminulo 112 osoba. Trenutno su u županiji 94 osobe na bolničkom lečenju zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirane su 172 osobe, čime je ukupno 29 444 testiranih na području županije. U samoizolaciji je 1580 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 66 radnika iz sistema zdravstva, dok su u samoizolaciji 32 radnika. Iz sistema obrazovanja ukupno je obolelo 37 nastavnika i 61 učenik, a u samoizolaciji su 52 nastavnika i 758 učenika, navodi se u izveštaju županijskog Štaba civilne zaštite.
Zastupnik Kluba Hrvatskih suverenista Marijan Pavliček ocenio je da bi čelni ljudi nacionalnog Štaba civilne zaštite trebali podneti ostavke, a Vlada imenovati nove članove nakon najnovijih poražavajućih podataka o broju zaraženih koronavirusom. Pavliček je upozorio da je Republika Hrvatska, prema podacima Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti, i službeno najgora po broju aktivnih slučajeva na 100 hiljada stanovnika u protekle dve nedelje među evropskim zemljama. “Ovi podaci su nažalost delom i posledica brojnih loših i kontradiktornih odluka Štaba civilne zaštite. Oni nažalost nisu uspeli ovladati situacijom nego su svojim kontradiktornim odlukama napravili dodatnu pomutnju među građanima”, istakao je Pavliček u saopštenju za javnost.
Ministar zdravstva Vili Beroš rekao je kako veruje da neće doći do strogog zatvaranja poručivši da u ovom trenutku nije izvesno da će doći do uvođenja zabrane međužupanijskih putovanja, iako se o tome razgovara. “Mislim da je takva mogućnost krajnja opcija i lično verujem da se ona neće desiti. Videli smo i na primeru okolnih zemalja šta tvrdi lockdown donosi. To nije ništa dobro”, odgovorio je Beroš na pitanje postoji li mogućnost da, ako se ne smanji broj zaraženih od koronavirusa, uđemo u strogi lockdown. Smatra kako treba naći modus suživota u okolnostima “novog normalnog” te se omogućiti određene privredne aktivnosti te pri tome redukovati sve ono što se može. Ministar zdravstva rekao je kako u ovom momentu nije izvesno da se oko 21. decembra uvede zabrana međužupanijskih putovanja, iako i o tome razgovaraju. Ali, to će se uvesti ako epidemiološka situacija bude takva da zahteva sličan način organizacije rada.
Zamenica direktora Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Ivana Pavić Šimetin za RTL Danas je komentarisala odluku o online nastavi rekavši da je glavni razlog da se smanji kretanje učenika, pogotovo u javnom i organizovanom prevozu, odnosno da se smanje kontakti. “Od 24 hiljade razrednih odeljenja, u većini slučajeva se radi o samo jednom učeniku. Ne može se utvrditi da li je do zaraze došlo u školi ili van škole. Za sada nema govora o tome da drugo polugodište počne online. Zna se kada počinje, 18. januara u učionicama”, rekla je Pavić Šimetin.