Zavod za javno zdravstvo objavio je detaljne epidemiološke preporuke za Dan sećanja 18. novembra i preporučio da se broj učesnika Kolone sećanja ograniči na 500, kretaće se u grupama od 25 osoba, uz međusobni razmak, s maskama, bez bliskog fizičkog kontakta i rukovanja. Svi učesnici programa u Vukovaru biće obavezni pravilno koristiti maske za lice na otvorenom, kao i u zatvorenom prostoru, navodi Hrvatski zavod za javno zdravstvo. Učesnici će morati održavati međusobni razmak od najmanje 1,5 metra na otvorenom, a 2 metra u zatvorenom prostoru, uz izuzetak za članove istih domaćinstava. Zabranjuje se bliski fizički kontakt i rukovanje između učesnika, a pridržavanje epidemioloških mera kontrolisaće covid-redari. Zabranjuje se, uz ostalo i bilo kakva vrsta posluživanja hrane, napitaka, pića ili podela obroka tokom trajanja službenog dela protokola, a ugostiteljski objekti će raditi do 21 čas. Svi učesnici obavezni su kod kuće ujutro pre dolaska izmeriti temperaturu, a oni sa simptomima bilo kakvih bolesti ne mogu učestvovati.
Grad Vukovar je raspisao Javni poziv za dodelu bespovratnih podrški ugostiteljima na području grada za 2020. godinu usled epidemije koronavirusa. Sufinansiraće se režijski troškovi i trošak zakupa poslovnog prostora ugostiteljskih objekata, a korisnici mera iz ovog Javnog poziva mogu biti subjekti male privrede utvrđeni zakonom koji obavljaju ugostiteljsku delatnost na području Vukovara i zadovoljavaju i ostale uslove. Bespovratne podrške se dodeljuju za pokriće dela prihvatljivih troškova nastalih u avgustu, septembru i oktobru ove godine. Ukoliko je privredni subjekt već koristio podršku za troškove za koju traži podršku, nezavisno od kog tela, ne može koristiti podršu za istu namenu po ovom Javnom pozivu, odnosno ne sme doći do duplog finansiranja. Prihvatljivi troškovi dokazuju se računima ili ugovorima koji moraju glasiti na podnosioca zahteva, a podrške ne pokrivaju trošak PDV-a preduzetnicima koji imaju pravo na korišćenje pretporeza. Bespovratne podrške se ne dodeljuju privrednim subjektima koji imaju dospeli dug do 29. februara ove prema Gradu Vukovaru, nad kojima je otvoren stečajni postupak ili postupak likvidacije i kojima je tokom prethodne tri godine odobrena podrška iz Programa mera poticanja razvoja preduzetništva na području grada Vukovara, ali je raskinut ugovor te je zatražen povraćaj isplaćenih sredstava zbog kršenja odredbi ugovora od strane primaoca podrške. Zahtevi se podnose do potrošnje sredstava u ukupnom iznosu od 700 hiljada kuna, a najkasnije do 10. decembra 2020. godine.
Potpredsednik Vlade i ministar finansija Zdravko Marić saopštio je juče nakon pregovora sa sindikatima javnih i državnih službi da su dogovorili isplatu božićnica od 1500 kuna i prethodno dogovoreno povećanje osnovice plate za četiri odsto. “Biće isplaćena božićnica ove godine, osigurali smo sredstva. Isto tako ćemo preuzeti obaveze što se tiče povećanja osnovice od 4 odsto, koja je odložena za 1. januar”, rekao je Marić novinarima nakon pregovora. Povećanje od četiri odsto povećaće ukupnu masu plata za milijardu i 200 miliona kuna na godišnjem nivou, dodao je Marić.
Sledeće godine 2000 pripravnika iz zdravstvenog sektora dobiće priliku za obavljanje pripravničkog staža koji im je neophodan za samostalan rad, saopštilo je juče Ministarstvo zdravstva dodajući da to omogućuje zapošljavanje gotovo svih pripravnika koji imaju obavezu odrađivanja staža. To je rezultat zajedničkih napora Ministarstva zdravstva i Hrvatskog zavoda za zapošljavanje koji su pronašli dodatna sredstva kako bi omogućili svim pripravnicima ulazak u zdravstveni sistem, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Šećerna bolest treći je uzrok smrti u Hrvatskoj, a glavni razlog su hronične komplikacije do kojih dolazi zbog kasnog otkrića bolesti, pa je Svetski dan šećerne bolesti, koji se obeležava danas, prilika da se podseti na važnost ranog otkrivanja i lečenja dijabetesa, piše agencija Hina. Podaci iz CroDiabRegistra govore o 315 hiljada obolelih u Hrvatskoj, no procenjuje se da je stvarni broj oko pola miliona, s obzirom da tek 60 odsto obolelih ima postavljenu dijagnozu šećerne bolesti. Dijabetes tipa 1 se ne može prevenirati, za razliku od tipa 2 na čiju pojavu, uz genetske, značajno utiču i faktori iz okoline. Međunarodna dijabetička federacija zato preporučuje bavljenje fizičkom aktivnošću minimalno 30 do 45 minuta najmanje tri puta nedeljno, uz kvalitetnu prehranu i dovoljan unos voća i povrća, te bez alkohola i zasićenih masnih kiselina, koji značajno doprinose povećanju rizika od bolesti, piše Hina.
Od sutra je na putevima obavezna zimska oprema, što pre svega znači obavezne zimske gume na automobilima. U Odluci o obaveznoj upotrebi zimske opreme na zimskim deonicama javnih puteva u Hrvatskoj, navedeno je da je zimska oprema obavezna na pojedinim deonicama od 15. novembra ove do 15. aprila sledeće godine. Obaveza upotrebe zimske opreme odnosi se na sve vrste motornih vozila, bez obzira na vremenske uslove i stanje na putevima. Takođe, zimska oprema može biti obavezna na pojedinim putevima pre ili nakon spomenutog perioda, što zavisi o trenutnim vremenskim uslovima, u slučaju snega ili poledice, navodi HAK. Zimski uslovi podrazumevaju sneg i poledicu na putu. Ako policija zatekne vozilo bez zimske opreme na putu u vreme kada je zimska oprema obavezna, narediće vozaču da odmah zaustavi vozilo ili da nastavi voziti cestom na kojoj je kretanje te vrste vozila dopušteno ili da upotrebi zimsku opremu. U suprotnom, vozaču preti novčana kazna od 1000 kuna. “Gume su jedan od najvažnijih delova vozila, a kako posreduju između automobila i ceste, presudne su za sigurnost. Dobro je da u svakom periodu godine vozilo ima odgovarajuće gume jer već pri temperaturi nižoj od 7°C letnje gume gube elastičnost. Letnja guma po snegu gotovo da nema nikakve šanse, njome se produžava zaustavni put, što je vrlo opasno. Kod temperature od -10°C automobil s letnjim gumama pri brzini od 60 kilometara na čas zaustaviće se nakon 55 metara, dok će se automobil sa zimskim gumama zaustaviti nakon 44 metra, a na nižim temperaturama put kočenja još je duži, navodi se u saopštenju HAK-a.