U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa je 37 novih pozitivnih osoba na COVID-19, od čega je 6 osoba iz Vinkovaca, po 4 iz Vukovara, Iloka i Bršadina, po 3 osobe iz Županje i Gunje, po 2 iz Babine Grede, Nuštra i Privlake, te po 1 osoba iz Borova, Drenovaca, Ivankova, Trpinje, Markušice, Mohova i Tovarnika, a preminula je još jedna osoba. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 8069, od kojih je 7712 izlečeno, a 170 preminulo. Trenutno su u županiji 54 osobe hospitalizovane zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirane su 303 osobe, te je ukupno do sada testiranih 36 544. U samoizolaciji je 571 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 18 radnika iz sistema zdravstva, a u samoizolaciji ih je 7, saopštio je županijski štab civilne zaštite.
U Hrvatskoj je danas registrovano 980 novih slučajeva zaraze koronavirusom te je broj aktivnih slučajeva danas ukupno 5210. Među njima je 1921 pacijent na bolničkom lečenju, od toga je na respiratoru 176 pacijenata, a 45 osoba je preminulo. Od 25. februara, kada je zabeležen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je registrovano 223 097 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 4517 preminulo, oporavilo se 213 370 osoba, od toga 1025 u poslednja 24 časa. U samoizolaciji je trenutno 18 272 osobe. Do danas je ukupno testirano 1 102 552 osoba, od toga 6847 u poslednja 24 časa.
Osnovne i srednje škole u Vukovarsko-sremskoj županiji kojima je Županija osnivač nastavu će održavati u skladu s preporukom Ministarstva nauke i obrazovanja. To znači da učenici razredne nastave, od 1. do 4. razreda osnovne škole, kao i učenici završnih razreda srednjih škola nastavu pohađaju u školi, dok će učenici od 5. do 8. razreda osnovnih škola i učenici od 1. do 3. razreda srednjih škola nastavu pohađati online. Odluka se primenjuje od ponedeljka, 18. januara, kada počinje drugo polugodište.
Podaci Ministarstva zdravstva pokazuju kako su dosadašnji troškovi zdravstvenog sistema vezani uz pandemiju koronavirusa veći od 2 milijarde kuna. Samo na testiranje, lečenje i bolovanje je utrošeno više od milijardu kuna.Na posebne lekove potrošeno je 82 miliona, a na vakcine 420 miliona. U to nisu uključena sredstva, koja su putem robnih rezervi išla za nabavku zaštitne opreme, odnosno više od pola milijarde. Uz to, pojedine bolnice su zabeležile dodatne troškove tokom tehničkog prilagođavanja.
Ministar privrede i održivog razvoja Tomislav Ćorić danas je uoči sednice Vlade izjavio da sada pre svega sledi obnova razrušenih objekata u ekonomskom smislu na potresom pogođenim područjima, a onda će se ići korak dalje. Napominjući kako su u obnovi objekata razgovarali i pre nekoliko dana na sastanku s predstavnicima preduzetnika i strukovnih organizacija, ministar Ćorić je najavio da će u idućem periodu “interventno reagovati” šta bude trebalo, pri čemu je novinarima najavio i neke nove mere.”U iduće dve nedelje sledi konkurs za male i mikro preduzetnike za prve sanacije i za opremanje. Taj je konkurs vredan 10 miliona kuna i pokušaćemo njim zatvoriti potrebe za nekoliko stotina obrtnika i mikro preduzetnika. U pripremi je i veliki konkurs za dizanje proizvodnih kapaciteta i digitalizaciju tehnoloških procesa u celoj Hrvatskoj, a ne samo na potresom pogođenim područjima, ali će pritom Sisačko-moslavačka županija zbog zemljotresa biti u nešto boljoj poziciji nego drugi delovi zemlje”, najavio je Ćorić, dodajući da su to i pretpostavke za održivi razvoj. Komentarišući pitanje na koje je odgovarao i ministar finansija Zdravko Marić, o gotovo 120 miliona kuna, koje su lani dostavili na jedinice lokalne samouprave, Ćorić je rekao da će Vlada na današnjoj sednici doneti zaključak o usvajanju programa upravljanja otpadom na pogođenim područjima, za šta će biti odobreno 50 miliona kuna, uključujući i za čišćenje i raščišćavanje.
Ljudi na zemljotresom pogođenim područjima trebali bi da se vrate u koliko toliko normalan život, poručio je psihijatar i pročelnik Nacionalnog centra za psihotraumu Špiro Janović. Izrazio je nadu da se takva katastrofa neće ponoviti stotinjak godina, ističući da je vreme glavna pomoć za zemljotresom stradalo stanovništvo. Dodao je da iz tog razloga polako treba prići zaboravu na katastrofu koja ih je zadesila i živeti bez straha, pri čemu trebaju odrediti svakodnevni ritam života i organizovati svoj dan.
Na graničnom prelazu Bajakovo policija je proveravanjem verodostojnosti utvrdila dva falsifikovana nalaza testa na COVID-19. Naime, 63- i 28-godišnjak s prijavljenim prebivalištem na području Karlovačke županije, koji borave u Republici Srbiji, pri ulaznoj graničnoj kontroli, policijskim su službenicima predali falsifikovane nalaze negativnog PCR testa na koronavirus Instituta za javno zdravlje Srbije, kako im ne bi bila određena mera samoizolacije na adresi prebivališta. Osumnjičeni su privedeni radi provođenja kriminalističkog istraživanja zbog sumnje u počinjenje krivičnog dela falsifikovanja dokumenata te su merodavnom državnom tužilaštvu protiv njih podnešene krivične prijave redovnim putem.