Prema objavi Agencije za zaštitu tržišne konkurencije najviše je onih trgovaca koji najveće prihode ostvaruju na hlebu i pekarskim proizvodima, na čemu je marža gotovo 40 odsto. Slede slatkiši te voće i povrće, a samo prošle godine prihodi trgovaca porasli su za više od milijardu evra, što je u odnosu na godinu pre čak 16.5 odsto više. Samo na osnovnim prehrambenim proizvodima, kao što su brašno, šećer, riža, testenina i jestiva ulja – prosečna marža prošle godine je bila 24 odsto. Nada Barišić, direktorka Žitozajednice, je govoreći o visokim maržama na cenama pekarskih proizvoda, rekla da je trgovina odvojen sektor i uslovi poslovanja su drugačiji od onih u poljoprivrednoj proizvodnji i prehrambenoj industriji gde su cene orjentisane prema berzi. U pekarskoj industriji su sasvim drugi uslovi, a trgovina je nešto treće, tako da je teško komentarisati visine tih marži, rekla je Barišićeva. Istakla je podatak da Hrvatska, nakon mesa, mlečnih proizvoda i meda, najviše uvozi upravo proizvoda od žitarica i skroba, dodajući da su pekarski proizvodi kategorija koja ima veliku potražnju na našem tržištu kod domaćeg stanovništva, a i u turističkoj sezoni.
Na početku nove školske godine Zajedničko veće opština je u saradnji sa Pokrajinskim sekretarijatom Autonomne pokrajine Vojvodine obezbedilo školski pribor za učenike osnovnih i srednjih škola, koji pohađaju nastavu na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu. Tokom jučerašnje distribucije materijala u vukovarske osnovne škole, predsednik ZVO Dejan Drakulić, podsetio je na praksu ZVO da godinama obezbeđuje školski pribor za učenike, koji nastavu pohađaju prema modelu A. Ove godine obezbeđene su školske torbe za đake prvake, kao i školski pribor za učenike osnovnih, ali i srednjih škola, što nije bio slučaj ranijih godina. Obezbeđene su sveske, te radne sveske za sve učenike od 1. do 8. razreda. Za tu je namenu Pokrajinski sekretarijat AP Vojvodine izdvojio 84 hiljade evra i na tome smo im neizmerno zahvalni, rekao je Drakulić. Uz navedeno, predsednik ZVO je naveo da se planiraju za spomenutu kategoriju učenika izleti i ekskurzije, kao i dodatni radni materijal za nastavnike za nacionalnu grupu predmeta, koji će biti izrađen u dogovoru sa izdavačkom kućom „Prosvjeta”, što će olakšati kako rad pedagoškog kadra, tako stvoriti i bolje uslove obrazovanja za decu. Maja Stjepanović, v.d. direktora Osnovne škole Siniša Glavašević istakla je da je u novu školsku godinu krenulo 200 učenika u nastavi na srpskom jeziku i pismu, od kojih je 28 đaka prvaka. Veselimo se što je to povećanje od 10 do 15 procenata i što idemo uzlaznoj, a ne silaznom putanjom, rekla je direktorka osnovne škole, koja je po brojnosti učenika najveća na području grada Vukovara. Istakla je kako ovakva vrsta pomoći rasterećuje roditeljske budžete i svakako je dobrodošla. Ove godine A model nastave pohađa 1 400 učenika, a u prve razrede upisano je 140 prvaka, što je približno tridesetak učenika manje u odnosu na prethodnu školsku godinu, rekla je predsednica Odbora za obrazovanje ZVO, Milica Stojanović. Vidimo da su i udžbenici na klupama što znači da je školska godina u punom smislu krenula. Učenicima prvacima želim da se što bolje snađu u školi, ostvare saradnju sa učiteljicama, naviknu na nova školska pravila i da se što uspešnije snađu u školskim obavezama, poručila je Stojanovićeva.
Ministarstvo zdravstva je u proces javnog savetovanja uputilo Nacrt predloga Zakona o logopedskoj delatnosti, a ministar Vili Beroš je juče tim povodom istakao taj zakon kao važan korak u unapređenju kvaliteta i dostupnosti logopedskih usluga u Hrvatskoj. Ministarstvo u saopštenju navodi da će predloženi zakon obezbediti visoke standarde u pružanju logopedske pomoći te omogućiti izdavanje odobrenja za samostalan rad, dužnosti i odgovornosti magistara logopedije, kao i stručnu kontrolu nad njihovim radom. Vlada i Ministarstvo zdravstva prepoznali su potrebe i izazove s kojima se susreću korisnici logopedskih usluga, posebno deca, te smo odlučno delovali u pravcu donošenja tog Zakona, poručio je Beroš. Dodao je da su pri tome sarađivali sa stručnjacima, iz oblasti logopedije. Beroš je podsetio na sve veći broj školske dece kod kojih dolazi do specifičnih teškoća učenja čiji se uzroci uglavnom pronalaze u poremećajima komunikacije, jezika i govora, i rekao da svako 14. dete u školi ima razvojni jezički poremećaj, zbog čega je naglasio potrebu za pravovremenim delovanjem u vidu razvoja komunikacijskih, jezičkih i govornih veština.
Savet mladih Vukovarsko-sremske županije organizovao je juče na centralnom gradskom trgu u Vukovaru sportski dan pod motom „Zajedno do cilja – budućnost je naša igra!”. Predsednica Saveta Ivana Cindrić podsetila je da savet broji 15 članova i da je u svojim programskim aktivnostma predvideo i one posvećene mentalnom zdravlju i važnosti fizičkih aktivnost, si obzirom na činjenicu da se sve manji broj mladih bavi sportom. Naš cilj je podstaknuti ih da budu aktivniji i da se, ako ništa drugo, bar upoznaju sa određenim sportom, rekla je Cindrićeva. U Sportskom danu, između ostalih učestvovali su i članovi Veslačkog kluba Vukovar, u pratnji glavnog trenera, Karla Sedlara. Ukazali su na značaj bavljenja sportom te na licu mesta upoznavanje sa određenim sportskim disciplinama.Mladi su imali priliku da se takmiče u trčanju, skoku u dalj, košarci, fudbalu, stonom tenisu i veslanju, a najuspešnijima su dodeljene medalje. Podršku im je pružila Vukovarsko-sremska županija, pa je vršilac funkcije župana, Franjo Orešković istakao važnost i benefite bavljenja sportom.