Od danas do 17. oktobra, pod motom “Stvorimo zajedno sliku Hrvatske”, traje popis stanovništva, domaćinstava i stanova – najobimnije i najsloženije statističko istraživanje, koje će po prvi put, u dve faze, biti provedeno “bez papira”, odnosno potpuno digitalno. Popis obuhvaća tri jedinice – stanovništvo, domaćinstva i stanove, a u prvoj fazi, do 26. septembra, građani se mogu samostalno popisati kroz sistem e-Građani. U drugoj fazi, od 27. septembra do 17. oktobra, popisivanje će provoditi popisivači na terenu, ličnim intervjuom sa stanovništvom te uz pomoć prenosnih računara, popisati će sve popisne jedinice koje se nisu samostalno popisale. U provođenju popisa biće angažovano oko 8000 popisivača, 1100 kontrolora, 170 instruktora i 45 koordinatora, a osim njih biće angažovani i članovi županijskih popisnih komisija, ispostava i popisnih centara, tako da će ukupno biti angažovano približno 9500 osoba. Popis se provodi prema stanju na dan 31. avgusta 2021. u ponoć, što se smatra referentnim trenutkom.
Ministar zdravstva Vili Beroš uputio je juče otvoreno pismo kolegama u zdravstvenom sistemu uz najavu da će lekari, medicinske sestre i nezdravstveno osoblje od 1. oktobra na radno mesto moći da dođu ako su vakcinisani, preboleli ili imaju negativan test na covid-19. “Naša zajednička profesionalna i ljudska obaveza, naša zvanja i poziv, te nadasve misija je pomagati ljudima da štite svoje zdravlje, a kad ih bolest ugrozi, na svima nama je stručno i odgovorno da brinemo o njima i lečimo ih. Mi smo tu obavezu prihvatili i tim ciljevima moramo da prilagodimo organizaciju zdravstvenog sistema i naš svakodnevni rad okolnostima i uslovima u kojima živimo i delujemo”, napisao je Beroš.
Ovih dana je završeno kompletno uređenje hrama svetog arhanđela Mihajla u gradu Iloku. Novi ikonostas je radio poznati umetnik i duborezac Dragan Šaponja iz Koluta kod Sombora, navedeno je u saopštenju protojereja stavrofora Prefraga Azapa. Od Vaskrsa do Usekovanja uspelo se uraditi mnogo posla zahvaljujući sredstvima Ministarstva regionalnog razvoja i Eu fondova , kao i donaciji grada Iloka. Sada naš hram u Iloku prelepo izgleda i sjaji novim sjajem. Velika blagodarnost ministrarki Nataši Tramišak i gradonačelnici Marini Budimir, napisao je prota Azap.
Festivalom Etno muzike, na letnjoj pozornici pored Hrama Prepodobne matere Paraskeve na Dobroj vodi, juče su svečano otvoreni 15. Brankovi dani u Vukovaru. Organizator Festivala, na kojem su učestvovali Etno ansambl Đurđevak, Pevačka grupa Koreni iz Borova, Plesna grupa Venera, Tamburaški sastav Vučedolski zvuci i vokalni solista RTV Živojin Jergić bilo je Udruženje Čuvari srpskog identiteta. U ime organizatora ove kulturno-duhovne manifestacije, koja se svake godine održava u čast pesnika Branka Radičevića, čija je majka bila poreklom iz Vukovara i koji je baš na Dobroj vodi napisao neke od svojih pesama, protojerej-stavrofor, Miljen Ilić rekao je da je ove godine programski sadržaj nešto drugačiji nego ranijih godina, pa je i otvorenje manifestacije popraćeno prvenstveno plesom i pesmom. Dragan Todić, predsednik Udruženja Čuvari srpskog identiteta, koje je u saradnji sa Etno ansamblom Đurđevak bilo organizator Festivala etno muzike Vukovar 2021. rekao je da prvi put učestvuju na ovoj manifestaciji naglasivši zadovoljstvo uspostavljenom saradnjom tim više jer je Festival, zbog epidemioloških okolnosti, bilo teško organizovati u zatvorenom prostoru. Manifestacija 15. Brankovi dani traje do 3. oktobra, a do tada je predviđeno nekoilko programskih celina, poput već tradicionalnih integrisanh dana učenika osnovnih škola, besede o Branku Radičeviću te koncertu Ansambla SKD „Prosvjeta” iz Vukovara.
Izložbom, koja je posvećena 30.godišnjici nezavisnosti Ukrajine i koncertom amaterskog-kulturnog stvaralaštva u rodnoj kući nobelovaca Lavoslava Ružičke u Vukovaru u subotu su održani Dani ukrajinske kulture u Hrvatskoj. Organizatori manifestacije bili su Ukrajinska zajednica RH i Ukrajinsko kulturno-prosvetno društvo Ivan Franko iz Vukovara, a učesnici programa, uz domaćine bila su i Ukrajinsko prosvetno-kulturna društva Ukrajina iz Slavonskog Broda i Taras Ševčenko iz Kaniže. Sekretar Ukrajinske zajednice i Društva Ivan Franko, Marija Semenjuk Simeunović naglasila je značaj izložbe za rad ukrajinske zajednice i Društva Ivan Franko jer su izložene fotografije prikazale sve njhove aktivnosti iz proteklog perioda, od različitih radionica, nastupa do izgradnje Ukrajinskog doma. Izrazila je zadovoljstvo što mladi, uprkos brojnim sadržajima, koji im se nude, rado učestvuju u brojnim aktivnostima. Manifestacija Dani ukrajinske kulture održana je pod pokroviteljstvom Saveta za nacionalne manjine Republike Hrvatske i Grada Vukovara.
Svečanom proslavom u prostoru vukovarskog Gradskog muzeja, u subotu je obeležen početak rada novoosnovanog Rotary kluba Vukovar 1932, koji će se, kako je istaknuto isticati pomaganjem građanima u potrebi te provođenjem brojnih aktivnosti i projekata biti posvećen humanim ciljevima. Svečanosti proslaveprisustvovali su mnogoborojni gosti, među kojima i gradonačelnik Ivan Penava koji je u svom obraćanju istakao da Grad Vukovar uvek podržava sve što je na dobrobit građana i grada kao takvog. Predsjednik Rotary kluba Vukovar Željko Belec tom prilikom pojasnio je kako istorija Rotary kluba Vukovar seže još u davnu 1932. godinu. „Rotary klub Vukovar svj rad je obnovio početkom juna ove godine i trenutno broji 20 članova.
Trkom “Za bolje sutra” koja je održana juče u park šumi Adica, Udruženje roditelja dece s teskocama u razvoju ” Ko se boji sutra jos” obeležilo je UNICEF-ovu inicijativu Mlečna staza u kojoj se širom Hrvatske skupljaju kilometri sa ciljem podrške deci s teškoćama u razvoju. Podršku akcji iskazali su AK Maraton Vukovar, Triatlon klub Vukovar, Gimnastičarski klub Vukovar te Veleuciliste Lavoslav Ruzicka u Vukovaru. Na stazi od 4 km okupilo se više od 55 učesnika navedenih klubova i Veleučilista koji su skupli 231 kilometar te 67 hodača i dece s problemima u razvoju, koji su skupili 26.7 kilometara, što je bilo ukupno 250.8 km, pretrčanih u vukovarskoj Adici u znak podrške najslabijima.