U sklopu projekta „Sunce nad Vukovarom“ na krovovima šest osnovnih škola s područja grada postavljene su sunčane elektrane koje štede energiju te doprinose korištenju obnovljivih izvora energije. Osnovna škola Blago Zadro uskoro će biti i energetski obnovljena što će, osim štednje, učenicima i radnicima da omogući kvalitetnije uslove rada u sva četiri godišnja doba te lepšem izgledu samog objekta. Ugovor o dodeljivanju bespovratnih sredstava za projekat energetske obnove ove škole potpisan je u sklopu poziva na dodeljivanje bespovratnih sredstava „Energetska obnova zgrada javnog sektora“. Projekat finansira Evropska unija kroz NextGeneration EU, a provodi se u skladu s Nacionalnim planom oporavka i otpornosti 2021.-2026. Prihvatljivi troškovi projekta iznose 1,2 miliona evra od čega je milion evra bespovratno iz Evropske unije, a preostali deo biće obezbeđen iz gradskog budžeta. U sklopu projektu predviđena je obnova krova, fasade i vanjske stolarije, biće postavljena LED rasveta te omogućen prelazak na gradsku toplanu. Završetak radova previđen je u junu 2026. godine.
Povodom Međunarodnog dana mladih, koji je obeležen na temu “Od klikova do napretka: Digitalni putevi mladih za održivi razvoj, iz Ministarstva nauke, obrazovanja i mladih su pozvali juče mlade da preuzmu inicijativu i delovanjem doprinesu ostvarivanju cilja za održivi razvoj u korist svih naraštaja. Kako ističu iz ministarstva, mladi koriste digitalne tehnologije u svakom aspektu života čime doprinose napretku društva, a cilj je da im se pruži platforma kroz koju će da deluju na korist održvog razvoja zajednice. Jedan od hrvatskih strateških ciljeva u ovoj deceniji je digitalna transformacija društva, države i privrede, u čemu su mladi važni nosioci razvoja, naglasili su i dodali da su mladi od 2016. godine u Hrvatskoj partneri u kreiranju mera kojima se podstiče aktivno učestvovanje i njihov ekonomsko osamostaljivanje. Iz ministarstva su podsetili na neke od mera kao što je povrat poreza za gotovo 200 hiljada mladih svake godine, rekordno povećanje broja mladih zaposlenih na neodređeno vreme i smanjena nezaposlenost i ulaganja u 14 studentskih domova. Najavili su i ulaganja od 2,7 milijardi evra u sve obrazovne nivoe u naredne četiri godine. Nacionalni plan stambene politike priuštivog stanovanja mladih treba da ojača studentski standard, a provodiće se i mere iz Nacionalnog programa za mlade u saradnji s predstavnicima mladih iz svih krajeva na lokalnom, nacionalnom i evropskom nivou, poručili su iz Ministarstva nauke, obrazovanja i mladih.
Mreža mladih Hrvatske (MMH) predstavila je juče preporuke za uključivanje mladih osoba u političke procese, među kojima su kvote na kandidacionim listama političkih stranka, spuštanje starosne granice za glasanje i uvođenje građanskog vaspitanja u škole. Želimo da vidimo da političke stranke kroz kvote, obezbede mladima da budu kandidati na lokalnim, parlamentarnim i evroparlamentarnim izborima. Mislimo da bi se stranke mogle obavezati da će na listi u svakoj izbornoj jedinici imati dvoje mladih ljudi, rekao je glavni sekretar Mreže mladih Josip Miličević na konferenciji za medije povodom Međunarodnog dana mladih. Kako je istakao, MMH ne traži od države da uvodi kvote za mlade na kandidacionim listama, nego je ta preporuka usmerena prema političkim strankama, podsetivši da na zadnjim parlamentarnim izborima, u Hrvatski sabor iz prvih jedanaest izbornih jedinica nije izabrana nijedna osoba ispod 30 godina. Predsednik Upravnog odbora MMH Marin Capan smatra da su mladi iskorišteni kao žetoni u političkim strankama, da nemaju adekvatnu podršku, a samim tim ni realnu šansu u izbornoj trci. Uz to, dodao je, stranke ne komuniciraju teme koje su važne mladim ljudima. MMH se zalaže i za spuštanje starosne granice za glasanje s 18 na 16 godina.
Evropski dom Vukovar, Mirovna grupa mladih Dunav i PRONI Centar za socijalno podučavanje organizovali su juče povodom Međunarodnog dana mladih tradicionalnu kafu s medijima kako bi javnosti predstavili programe i projekte koje provode za mlade. Direktorka Evropskog doma Vukovar Dijana Antunović istakla je da su ove godine bile su zastupljene dve glavne teme koje se odnosne na mirotvorni rad te neformalnu mreža Mladi ujedinjeni u miru. Podsetila je da su prošle i ove godine provedene aktivnosti sa učenicima Gimnazije Vukovar koje se tiču proučavanja istorije kroz lične priče. Uz već postojeće, direktorka je za jesen najavila radionice usmerene prema ekologiji, ali i nastavak s mirotvornim aktivnostima. Rad PRONI Centra za socijalno podučavanje s mladima predstavila je Karolina Šoš Živanović i tom prilikom istakla nastavak rada na Razmeni mladih i njihovog volontiranja. Šoš Živanović je podsetila na Seminar za uspostavljanje partnerstva održan u Pirovcu gde je bilo uključeno deset organizacija na području Evrope i za septembar najavila novi projekat koji odobren od ambasade Velike Britanije. Martina Uglik iz Mirovne grupe mladih Dunav naglasila je do sada brojne dobre rezultate koje su ostvarili te da je fokus u poslednje vreme bio usmeren prema robotici i razvoju STEM-a. Filip Sušac, zamenik gradonačelnika grada Vukovara istakao je da Grad Vukovar poseban naglasak stavlja na rad s mladima. – Ovde je reč o kvalitetnim programima koji pokrivaju veliki broj volontera koji dolaze u Vukovar i upoznaju se s kulturom grada, a deci omogućavaju odlazak u druge zemlje, rekao je Sušac istakavši razvoj civilnog društva ka jako važan u svakoj zajednici.
Isplaćivanje nacionalne nadoknade za starije osobe za mesec jul u iznosu od 150 evra počeće narednog petka. Za 16 489 korisnika nadoknade iz Državnog budžeta je obezbeđeno gotovo 2, 5 miliona evra. Pravo na nacionalnu nadoknadu može da ostvari hrvatski državljanin koji je navršio 65 godina života, s prebivalištem na području RH u neprekidnom trajanju od 10 godina neposredno pre podnošenja zahteva za ostvarivanje prava, što je osnovni uslov, uz koji moraju biti ispunjeni i drugi zakonom propisani kriterijumi.