Ministar zdravstva Vili Beroš poručio je juče da prelazak Zagreba na karti Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti iz zelenog u narandžasto dovoljno govori o neizvesnosti epidemije, a koja se tiče svih u Hrvatskoj te je pozvao građane da se vakcinišu i poštuju mere. “Jedino zajedničkim naporima možemo zadržati status najsigurnije destinacije na Mediteranu i zaštititi naše zdravlje”, poručio je ministar Beroš u objavi na twitteru. Hrvatska obala je na novoj covid karti i dalje u narandžastom, dok je kontinentalni deo zemlje označen zelenom bojom, osim grada Zagreba koji je takođe ušao u narandžasto. I zamenica direktora Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Ivana Pavić Šimetin komentarisala je epidemiološku situaciju u Hrvatskoj rekavši da je za promenu koja se tiče Zagreba sigurno uticao povratak građana s godišnjih odmora kao i broj turista u glavnom gradu.
Stav o zamolnici tužilaštva BiH, u kojoj se hrvatske generale iz operacije Bljesak povezuje s ratnim zločinom, doneće se kada dokumentaciju prouči hrvatsko Ministarstvo pravosuđa, zaključak je sastanka članova Vlade s ratnim komandantima. “Sastanak je protekao vrlo dobro, reč je o iskrenom i otvorenom razgovoru u kojem smo kao Vlada izvestili ratne komandante o čemu je reč i čuli smo njihov stav. Dogovorili smo da idući sastanak na ovu temu bude nakon što Ministarstvo pravosuđa Vladi podnese odgovarajući detaljan izveštaj”, rekao je premijer Andrej Plenković na konferenciji za novinare u Banskim dvorima. “Sve odluke donosiće se na temelju zakona Republike Hrvatske i međunarodnih sporazuma koje je Hrvatska potpisala”, istakao je Plenković nakon sastanka s generalima, komandantima i visokim oficirima iz operacije “Bljesak” čije procesuiranje, zbog navodnih zločina, od Hrvatske traži tužilaštvo Bosne i Hercegovine. Premijer je obavestio da je hrvatsko ministarstvo pravosuđa 6. avgusta diplomatskim putem primilo zamolnicu koju je uputilo tužilaštvo BiH za preuzimanje kaznenog progona zbog sumnje u kršenje međunarodnog prava u okviru operacije “Bljesak”. Poenta i poveznica s ratnim vojnim komandantima je formulacija o naređenju za neselektivno granatiranje, pojasnio je premijer Plenković.
Premijer Andrej Plenković izjavio je juče da je zadaća hrvatske države da pomogne kod obnove i revitalizacije zemljotresom nastradale Banije te da Vlada provodi niz aktivnosti da bi se tamo olakšao život ljudima. Od lakše oštećenih kuća do sada obnovljena je 291, deli se hrana, te saniraju bunari i ceste, rekao je premijer. U toku je i obnova 461 kuće, raspisan je poziv za 3000 kuća, angažovano je 30 privrednih subjekata za obnovu, trenutno se uklanja 25 objekata, rekao je Plenković i dodao da su u kratkom roku osigurani kontejneri za sve kojima je bilo potrebno. Pojedinci su pomagali na početku, ali država je ostala iza svega. Država je ostala kao kontinuitet, rekao je i dodao da država svakog meseca plaća račune za struju, te da nema plaćanja putarine. Ljudi su odlučili ostati kod svojih kuća i svoje stoke. Naša zadaća je da pomognemo kod obnove i revitalizacije. Kontejneri koje je država naručivala su došli potpuno opremljeni, a deo onih koji su došli donacijama možda nemaju sanitarnog čvora, rekao je Plenković i naglasio da su to bili izuzeci, a ne pravilo.
Nakon što su u saborsku proceduru ovoga leta upućene izmene Zakona o Hrvatskoj privrednoj komori, u promene bi mogao ići i Zakon o obrtu. Glavne izmene ovog zakona odnosile bi se na članarinu, odnosno predlaže se da obrtnici ubuduće plaćaju manju članarinu Hrvatskoj obrtničkoj komori, a planira se i reorganizacija komorskog sistema, odnosno ukidanje područnih i županijskih obrtničkih komora, piše Glas Slavonije. “Donošenje izmenjenog zakonskog okvira u funkciji je reforme sistema Hrvatske obrtničke komore koja neće narušiti njen opstanak, s ciljem povećanja kvalitete usluga koje pruža obrtnicima, na način da se sistem smanji ukidanjem jednog nivoa organizacije, tačnije područnih obrtničkih komora”, pojašnjava se iz Ministarstva privrede. Međutim, Hrvatska obrtnička komora još nije imala sednicu predsedništva o ovoj temi. „Mislim da bi bilo bolje da se u prvom koraku razgovara o reorganizaciji našeg komorskog sistema, kako ga učiniti dostupnijim, efikasnijim i boljim servisom obrtnicima”, smatra Darko Knežević, potpredsednik HOK-a i predsednik Obrtničke komore Osječko-baranjske županije. Na ovaj način, smatra, ostaje previše otvorenih pitanja, na primer ono o ukidanju županijskih komora, kojih je koliko i županija. Jer svaka je od njih je zapravo pravni subjekat i raspolaže određenom imovinom te je potrebno rešiti te odnose, kao i pitanje zaposlenih u područnim komorama. Obrtnici posebno potenciraju pitanje majstorskih ispita, jer ovde je HOK u direktnoj saradnji sa Ministarstvom nauke i obrazovanja, a s ciljem omogućavanja brže aktivacije mladih na tržištu rada te unapređenja i modernizacije strukovnog obrazovanja. Zato se predlaže osnivanje majstorske škole kao ustanove za provođenje programa obrazovanja, osposobljavanja i usavršavanja za obavljanje obrta, a njen osnivač bila bi Hrvatska obrtnička komora, piše Glas Slavonije.
Iz Veterinarske stanice Vukovar obaveštvaju da će se večeras i sutra uveče vršiti tretmani suzbijanja komaraca sa zemlje na području grada Vukovara. Večeras će se vršiti tretman sa zemlje u centru grada, Adici, Sotinu, Mitnici, Sajmištu i na Vučedolu, a sutra uveče tretmani će se provoditi na području centra grada, Adice, Lušca, Lipovače i Borova naselja. Iz Veterinarske stanice najavljuju da će se tretmani sa zemlje vršiti i sledeće nedelje.
Šibensko kninska policija prijavila Marka Skeju zbog uzvikivanja ustaškog uzvika “za dom spremni” na obeležavanju 26. godišnjice akcije Oluja u Kninu. Skejo je u Kninu prvo održao govor, a onda je u više mahova uzvikivao “za dom”, dok su mu prisutni uzvraćali uzvikom “spremni”. Kako je prenela N1 televizija, ne navodeći Skejino ime, policija je saopštila da je podignuta krivična prijava protiv 65-godišnjaka zbog narušavanja javnog i reda i mira uzvikujući neprimereni sadržaj na javnom mestu, čime je ispunio elemente protivpravnog ponašanja.