U Vukovarsko-sremskoj županiji, prema podacima pristiglim do jutros u 8 časova, u poslednja 24 časa je 9 novih pozitivnih osoba na COVID-19, 6 osoba iz Vinkovaca, te po jedna osoba iz Vukovara, Cerne i Otoka, a nema preminulih. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih osoba je 529, od kojih su 364 osobe izlečene, a ukupno je 7 preminulih osoba. Trenutno je u županiji 26 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti.U protekla 24 časa testirano je 98 osoba, te je ukupno testiranih do sada na području županije 6558. U samoizolaciji na području županije je 251 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 15 zdravstvenih radnika, 2 lekara, 7 medicinskih sestara i tehničara, 5 drugih zdravstvenih i 1 nezdravstveni radnik, a u samoizolaciji iz sistema zdravstva je 20 radnika, 2 lekara, 14 medicinskih sestara i tehničara te 4 druga zdravstvena radnika.
Direktorka Klinike za infektivne bolesti “Dr Fran Mihaljević” Alemka Markotić izjavila je juče da je u svetu u trećoj fazi kliničkog ispitivanja šest vakcina, a realno je za očekivati da će se na proleće sledeće godine prikupiti svi podaci i početi evaluacija po ubrzanom postupku. Markotić je u Dnevniku NoveTV rekla da će prednost pri vakcinisanju imati ljudi u rizičnim grupama te zdravstveni radnici i oni koji su po prirodi posla više izloženi. O ruskoj vakcini protiv koronavirusa Spunik V rekla je kako nema dovoljno relevantnih naučnih i stručnih podataka. “Više-manje zahvaljujući medijima saznali smo da se pojavila ruska vakcina. Ne postoje jasni podaci, ili ih barem Svetska zdravstvena organizacija nije uspela dobiti da su provedene sve faze kliničkog ispitivanja. Posebno treća faza koja zahteva više hiljada ispitanika, to je jako bitno radi dokaza efikasnosti, i da se ne pojave nuspojave koje nismo mogli videti na malom broju ispitanika”, objasnila je Markotić. Na pitanje kako će izgledati nova školska godina i hoće li sva deca u škole, Markotić je rekla kako su određena istraživanja pokazala da deca nisu značajan prenosioc COVID-19, a posebno deca u nižim osnovnoškolskim razredima. “Očekujemo da deca krenu u školu regularno. Možda su malo veći rizik srednje škole, biće bitno da se ne vrate direktno s partijanja u školu. Plan je da deca krenu u školu i da se prati situacija. Ako se pojavi neko žarište da se to sanira odmah”, objasnila je Markotić. Ako se jedno dete u razredu zarazi, objasnila je da sledi sve po istim principima kao i do sada kada se pojavi zaraza. “Kontakti moraju ići u izolaciju. Na svakom je epidemiologu i na svakoj situaciji u razredu, znamo da infrastruktura nije ista, situacije nisu iste. Moraće se isključiti da se to dete nije zarazilo negde drugde”, naglasila je Markotić.
Hrvatski závod za javno zdravstvo objavio je juče detaljna uputstva za polaganje Državne mature u jesenskom roku u kojima, između ostalog, stoji da tokom epidemije novog koronavirusa ispitima državne mature ne mogu pristupiti osobe sa znakovima akutne respiratorne bolesti. U skladu s uputstvima, državnoj maturi neće moći pristupiti oni koji pokazuju znakove akutne respiratorne bolesti, kao što su povišena telesna temperatura, kašalj, teškoće u disanju, poremećaj oseta njuha i okusa ni oni kojima je utvrđena zaraza COVID-19. Kad je reč o merama opreza pre ispita, svim pristupnicima, radnicima uključenim u provođenje mature i pomoćnicima na ispitu preporučuje se, koliko je moguće da se pridržavaju pravila koja smanjuju mogućnost zaraze koja uključuju pridržavanje fizičke udaljenosti i pojačanu ličnu higijenu. Kandidat koji u periodu u kojem polaže ispite državne mature razvije respiratorne simptome ili povišenu temperaturu dužan je o tome telefonom obavestiti lekara porodične medicine i školskog lekara. U slučaju da se nakon pisanja ispita utvrdi da je kod nekog učesnika utvrđena zaraza, postupa se u skladu s uputstvima epidemiološke službe.
Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, 31. jula bilo je iskorišteno 41 odsto kvote radnih dozvola za zapošljavanje stranih državljana, piše današnji Večernji list. Hrvatska je za ovu godinu odredila kvotu od 78 470 radnih dozvola za novo zapošljavanje stranih državljana. Ali tu rekordnu kvotu Vlada je definisala u novembru prošle godine, puno pre izbijanja pandemije koronavirusa koja je jedno vreme gotovo potpuno prekinula sve privredne aktivnosti, a trenutno ih je usporila i smanjila njihov intenzitet. To se pogotovo odnosi na turizam, koji kod nas nije podbacio toliko puno kao u drugim mediteranskim turističkim destinacijama. Koronavirus je uticao na to da je ovogodišnja iskorištenost kvota za uvoz strane radne snage u Hrvatsku na samo 30 odsto od ukupno odobrenog broja. Prema zadnjim dostupnim podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, 31. jula ove godine još je neiskorištena bila 53 931 radna dozvola za strance u ovoj godini, a u postupku izdavanja bilo ih je 7656. To znači da je u špici ovogodišnje turističke sezone, ali i sezone građevinskih radova, što su sektori za koje inače i uvozimo najviše radnika, iskorišteno samo 24 539 radnih dozvola. Kad se tome pridodaju i one koje su u postupku izdavanja, to je ukupno dosad odobrenih 32 195 radnih dozvola, odnosno 41 odsto od ukupne kvote.
U vukovarskom naselju Olajnica počelo je rušenje i uklanjanje atomskog skloništa. Iz Grada je za Glas Slavonije potvrđeno da je prva ideja bila obnoviti objekat, međutim, od toga se odustalo. Naime, uprkos višekratnom čišćenju i nastojanju da se taj objekat dovede u funkciju u javnim radovima, nakon izrade projekta izvedenog stanja utvrđeno je kako su oštećenja toliko velika da se ne isplati ići u rekonstrukciju. Potom je poslan upit Direkciji Civilne zaštite, koja je dala dozvolu da se zbog sigurnosti građana taj objekat može ukloniti odnosno srušiti. Dražen Čulig, pročelnik Upravnog odeljenja za komunalnu privredu, građevinarstvo i zaštitu životne sredine, rekao je za Glas Slavonije kako je prethodno utvrđeno da bi sanacija bila izuzetno skupa jer je beton propustio vlagu, pa ni obavljena čišćenja nisu dala trajni rezultat. Prva namera je bila kandidovati projekat uklanjanja prema inženjerijskim snagama Hrvatske vojske, koje su povremeno angažovane u našem gradu na poslovima rušenja objekata i uklanjanja ruševina. Međutim, utvrđeno je da vojska nema adekvatnu mehanizaciju kojom se armirani beton može usitniti i potom skloniti, pa smo išli u postupak nabave te ugovorili izvođenje projekta – objasnio je Čulig, dodavši kako je procenjena vrednost posla 300 hiljada kuna. Na pitanje šta će biti na mestu atomskog skloništa, rekao je kako će u prvoj fazi poravnati zemlju i posijati travu. -Na kraju ćemo na toj lokaciji imati lep trg, koji ćemo osmisliti i izraditi dokumentaciju za njegovo uređenje sa sadržajima primerenima naselju s višestambenim zgradama u centru grada – najavio je pročelnik Čulig.