Hrvatske šume su pokrenule kampanju “Nemar je prva iskra”, upozoravajući putem promotivnih spotova da su neugašena vatra i opušci u prirodi te odbačeno staklo najčešći uzroci letnjih šumskih požara. Stručnjaci su procenili da su čovek i njegov nemar glavni uzrok čak 90 odsto požara pa Hrvatske šume kampanjom žele da osveste građane i turiste o njihovoj ulozi u čuvanju prirode, imovine i ljudskih života od požara. Hrvatske šume ističu da pokupljen opušak, staklo bačeno u smeće ili plamen ugašen do kraja često mogu da znače više od celog niza protupožarnih mera. Protivpožarna sezona traje neprestano pa će Hrvatske šume u ovoj godini u te svrhe uložiti više od 16 miliona evra. Nabavljena je integrisana usluga video kontrole s detekcijom dima i vatre te simulatorom širenja požara. U šumama se nalazi 96 kamera na 48 lokacija i četiri kontrolna operativna centra u četiri dalmatinske županije, a njihov će se broj povećavati u narednim danima. Dok traje protivpožarna sezona, od juna do septembra, aktivnosti se pojačavaju pa je tako organizovana i pojačana posmatračko-dojavna služba na području krša da bi se smanjilo vreme reakcije na uočen dim, navode iz Hrvatskih šuma.
Ministar zdravstva Vili Beroš juče je od direktora bolnica zatražio da radnicima istaknu važnost i ulogu kvalitetne komunikacije i etičkih principa u ponašanju, poručivši da je najsloženiji medicinski postupak jednako važan kao topla, ljudska reč upućena pacijentu. U svom dopisu Beroš je, vezano uz važnost profesionalnog ponašanja i kvalitetnu komunikaciju zdravstvenih radnika s pacijentima i njihovom pratnjom, uputio na odgovarajuće primenjivanje Zakona o zaštiti prava pacijenata koji uređuje način zaštite i promovisanje prava pacijenata prilikom korištenja zdravstvene zaštite, kao i Etičkog kodeksa svake zdravstvene ustanove te ostalih zakonskih i podzakonskih propisa koji regulišu tu tematiku. Direktore je pozvao da svim radnicima, a pre svega zdravstvenim, naglase važnost i ulogu kvalitetne komunikacije i etičkih principa prilikom ponašanja na radnom mestu. „Kvalitetnom komunikacijom i ljubaznim ponašanjem pri lečenju pacijenata može da se umanji njihov strah i anksioznost te stekne njihovo poverenje i podrži volja za lečenjem i nada u njegov uspešan ishod, a čime se sigurno dobiju bolji ishodi lečenja”, istakao je ministar u dopisu.
Premijer Andrej Plenković poručio je juče da u ubrzavanju dinamike obnove od zemljotresa nema nikakve skrivene namere i izrazio zadovoljstvo viđenim na Baniji. „Nije ovo nešto što ima bilo kakvu skrivenu nameru, to bi stvarno bilo neverovatno za zaključiti, imali smo dva velika zemljotresa, ogromne štete, kontekst covida, rata u Ukrajini, rast cena materijala”, rekao je Plenković prilikom obilaska građevinskih radova na Baniji i naglasio da je dinamika obnove dobila sasvim novu dimenziju, ubrzana je, a to potvrđuje i vest da smo u potpunosti iskoristili sredstva iz evropskog Fonda solidarnosti od milijardu i tri hiljade evra. Premijer je podsetio da su sredstva iskorištena za ključnu infrastrukturu koja je bila uništena, za više od 150 projekata u Zagrebu i na Baniji, za vrtiće, škole, zdravstvene ustanove, fakultete, kulturnu baštinu, javne zgrade i puteve.
Predsednik Republike Zoran Milanović razgovarao je juče s predstavnicama Centra za promovisanje tolerancije i očuvanje sećanja na holokaust te podržao njihovu inicijativu da se knjiga “Dnevnik Anne Frank“ vrati na spisak obavezne školske literature za osmi razred, s obzirom da je ta knjiga bez objašnjenja 2019. godine sklonjena s spiska obavezne lektire, saopšteno je iz Kancelarije predsednika nakon razgovora s direktorom Centra Natašom Popović. Direktorka Centra rekla je da je incijativa, koju su pokrenuli sa splitskim Udruženjem VeDRA, upućena i predsedniku Vlade, ministarstvima nauke i obrazovanja, unutrašnjih poslova, spoljnih i evropskih poslova te Agenciji za vaspitanje i obrazovanje, ali za sada nisu dobili odgovor vladinih institucija. Predsednik Milanović je podržao njihovu inicijativu.
U sklopu promotivnih aktivnosti PU vukovarsko – sremska je u okviru kampanje „Postani policajac“ organizovala posetu učenika iz Ekonomske škole i Tehničke škole Nikola Tesla Vukovar Interventnoj jedinici policije u Vukovaru. Učenicima je predstavljen rad Interventne jedinice policije, oprema i tehnika kojom se policijski službenici interventne koriste u svakodnevnom radu te su imali priliku da vide njihov radni prostor, a posebno zanimanje mladih izazvala je pokazna vežba interventne policije. Ova promotivna aktivnost deo je javne Kampanje Ministarstva unutrašnja poslova i Policijske akademije “Prvi hrvatski redarstvenik”, koja se provodi s ciljem informisanja mladih o programu srednjoškolskog obrazovanja odraslih za zanimanje policajac te programu srednjoškolskog dvogodišnjeg obrazovanja upisom učenika u treći razred srednje Policijske škole.
Regionalna finala najvećeg malofudbalskog turnira u Evropi – Coca-Cola Cupa za Osječko-baranjsku, Požeško-slavonsku, Brodsko-posavsku i Vukovarsko-sremsku županiju održana su u ženskoj kategoriji 2007. godište i mlađe te u muškim kategorijama 2005. i 2007. godište i mlađe. Nakon školskih, gradskih i županijskih takmičenja, ekipe su se borile za prolaz na državno finale 27. Plazma Sportskih igara mladih koja će se početkom avgusta održati u Splitu. U kategoriji 2007. godište i mlađi u Split putuje ekipa iz Brodsko-posavske županije Slučajni prolaznici, koja je bila bolja od Levijevih kuvara iz Vukovarsko-sremske županije. Zadruga iz Požeško-slavonske županije najbolja je u kategoriji 2005. godište i mlađe, a srebrni su Vukovarski veterani koji su predstavljali Vukovarsko-sremsku županiju. Coca-Cola Cup godišnje okupi oko 40 hiljada takmičara.