U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa je 36 novih pozitivnih osoba na COVID-19, od kojih je 12 osoba iz Vinkovaca, 9 iz Vukovara, 4 iz Županje, po 2 osobe iz Jarmine i Nuštra, te po 1 osoba iz Ivankova, Rokovaca, Čakovaca, Otoka, Slakovaca, Sotina i Tordinaca, a preminula je jedna osoba. Od početka epidemije ukupan broj obolelih osoba je 12 015, od kojih je 11 502 izlečenih, a ukupno je preminulo 236 osoba. Trenutno je u županiji 55 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 306 osoba, te je ukupno do sada testiranih na području županije 64 344. U samoizolaciji je 586 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u županiji je pozitivno 13 radnika iz sistema zdravstva, dok ih je šest u samoizolaciji. Iz sistema obrazovanja ukupno je obolelo 11 nastavnika i 16 učenika, a u samoizolaciji se nalazi 7 nastavnika i 204 učenika.
Prvi okrugli sto “Kvalitet međuljudskih i međunacionalnih odnosa – 20 godina nakon”, održan je juče u Hrvatskom novinarskom domu, a prethodilo mu je predstavljanje rezultata drugog anketnog istraživanja o spremnosti na opraštanje i pomirenje Hrvata i Srba. Okrugli sto saorganizovali su Fakultet hrvatskih studija Univerziteta u Zagrebu, Fondacija Konrada Adenauera, Franjevački institut za kulturu mira i Hrvatski katolički univerzitet, saopštio je Fakutet hrvatskih studija.Predstavaljeni su rezultati drugog talasa anketnog istraživanja o spremnosti na opraštanje i pomirenje Hrvata i Srba. Prvi talas istraživanja proveden je 2000., a drugi krajem 2019. U priloženim rezultatima istraživanja, između ostalog, stoji da približno 41,1 odsto ispitanih podržava povratak iseljenih Srba što je blagi porast u odnosu na rezultate iz 2001., a kao glavni razlog navode svačije pravo da se vrati u vlastiti dom. S druge strane, porastao je broj ispitanih koji nije sasvim siguran protivi li se ili podržava povratak Srba u Hrvatsku, a njih je 53,3 odsto. U slučaju protivljenja najčešće se navode razlozi poput “mogućih nemira” (8,3 odsto), “saživot Hrvata i Srba je nemoguć” (4,5 procenata), te “Srbi su glavni krivci u ratu” (4,1 odsto.).
Ministar mora, saobraćaja i infrastrukture Oleg Butković posetio je juče Ilok, gde je u pratnji kandidata HDZ-a za župana Vukovarsko-sremske županije Damira Dekanića i kandidatkinje HDZ-a za gradonačelnicu Iloka Renate Banožić poručio kako je izgradnja tzv. sremske transferzale jedan od prioriteta Vlade. “Došao sam dati podršku našim kandidatima, ali budući da se nalazimo na području Iloka dajem i snažnu podršku izgradnji sremske transferzale koja je u planu Hrvatskih cesta i za čiju smo prvu deonicu nedavno i potpisali ugovor o bespovratnim sredstvima u iznosu oko 100 miliona kuna, a odluka o izvođaču radova na toj prvoj deonici biće poznata ovih dana. Što se tiče radova na ostatku ceste, izrađujemo potrebnu dokumentaciju i za sledeći operativni period od 2021. do 2027. taj će projekat biti spremana za finansiranje kao jedan od prioriteta Vlade”, rekao je Butković.
I Ministarka kulture i medija Nina Obuljen Koržinek posetila je juče Vukovarsko-sremsku županiju. Obišla je mesto pronalaska kostiju mamuta u Mohovu, staru gradsku jezgru u Iloku, Muzej vučedolske kulture u Vukovaru i gradilište Gradske biblioteke i čitaonice u Vinkovcima. Gradilište su obišli i ministar obrane Mario Banožić te vukovarsko-sremski župan Božo Galić, javlja Hina.
Nezavisna kandidatkinja za zamenicu župana Vukovarsko – sremske županije iz redova srpske nacionalne manjine Tatjana Mirić položila je juče na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata u Vukovaru ruže i zapalila sveće u spomen na sve ubijene i nestale tokom Domovinskog rata. “Počast žrtvama odala sam pre svega iz ljudskosti, a ne zbog bilo kakve kandidature i politike. I ranije sam ovde dolazila. Smatram da je ovo jedan ljudski čin i ono najmanje što bilo ko od nas može i treba napraviti”, rekla je Mirić, dodajući da je sveće zapalila i ruže položila u spomen na sve žrtve, bez obzira na nacionalnost i radi li se o Srbima, Hrvatima, Bošnjacima ili bilo kome drugome.
U vukovarskom Dvorcu Eltz upriličena je svečana dodela ugovora vukovarskim preduzetnicima koji su ostvarili pravo na bespovratnu pomoć po Javnom pozivu na osnovu kojeg je bilo obezbeđeno dodatnih milion i 100 hiljada kuna. Uručeno je ukupno 47 ugovora, a sufinansirani su troškovi 29 obrta i 18 trgovačkih društava, koji zajedno zapošljavaju 276 osoba. Ugovore je uručio gradonačelnik Vukovara Ivan Penava i njegovi zamenici Ivana Mujkić i Marijan Pavliček. Grad Vukovar će samo u ovoj godini za privrede izdvojiti 5,1 milion kuna. U poređenju sa Vukovarsko-sremskom županijom koja godišnje izdvaja 480 hiljada kuna, vidljivo je da se radi o desetostruko većem iznosu. U poslednjih pet godina u vukovarsku privredu uloženo je 50 miliona kuna, a rezultat toga je porast broja radnih mesta koje beležimo i u prva četiri meseca ove godine, a broj zaposlenih prelazi 10 hiljada, rekao je gradonačelnik Penava. Prema rečima pročelnice Upravnog odelenja za privredu, poljoprivredu i međunarodnu saradnju Marijane Grubišić, osnovni uslovi za dodeljivanje bespovratne pomoći bili su da firma posluje na području grada Vukovara, da je investicija realizovana na području Vukovara te da imaju minimalno jednu zaposlenu osobu s područja grada. Visina podrške koju su preduzetnici mogli ostvariti kretala se od 2000 kuna do 200.000 kuna, a nakon potpisa ugovora od njih se očekuje da narednih godinu dana održe svoje poslovanje na području grada Vukovara, izjavila je Grubišić.
I ove godine Grad Vukovar je počeo s tretiranjem komaraca te je u skladu s programom dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije od 15. marta do sada provedeno šest larvicidnih tretmana u vodama stajaćicama u razmaku od dve nedelje, objavljeno je na službenoj gradskoj internet stranici. Takav tretman smanjuje mogućnost razvoja i razmnožavanja komaraca. Sa ciljem suzbijanja komaraca na području Vukovara za ovu godinu predviđeno je 13 larvicidnih tretmana, šest adulticidnih tretiranja sa zemlje i dva adulticidna tretiranja iz vazduha u skladu sa preporukama Veterinarske stanice Vukovar. Za dezinsekciju komaraca Grad Vukovar za ovu je godinu osigurao 1,2 miliona kuna. Gradska vlast u objavi podseća da je Grad Vukovar jedina lokalna samouprava Vukovarsko-sremske županije koja iz godine u godinu sistematski brine o pravovremenom tretiranju komaraca te čini sve potrebno s ciljem rešenja ove problematike, međutim, kako bi se postigao pravi efekat, preko je potreban i pristup s više tačaka i s nacionalnog nivoa.