U Vukovarsko-sremskoj županiji epidemiološka situacija je stabilna, već petnaesti dan bez novoobolelih osoba od COVID-19, te tako ukupan broj obolelih i dalje iznosi 40.Trenutno u županiji nema hospitalizovanih osoba zbog korona virusa.U protekla 24 časa nema novoizlečenih osoba, te tako ukupan broj do sada izlečenih iznosi 39. U istom periodu, testirane su 53 osobe. COVID-19 ambulante primile su 50 poziva sa sumnjom na bolest. U Vukovarsko-sremskoj županiji trenutno nema pozitivnih zdravstvenih radnika.
Evropska komisija smatra da bi Evropska unija mogla otvoriti svoje unutrašnje granice za turističku sezonu ako članice budu imale pod kontrolom epidemiju koronavirusom i pripravne zdravstvene sistemu. “Ako se bude ispravno, sigurno i koordinisano postupalo, Evropljani bi u mesecima koji slede mogli dobiti priliku za preko potreban odmor i opuštanje na svežem vazduhu”, navodi se u smernicama. Komisija će predložiti postupno ukidanje ograničenja kretanja preko granica i dozvolu putovanja kako bi se oživeo turizam, piše Reuters. No, ukidanje mera ograničenja nosi rizik od drugog talasa širenja zaraze, upozorava Komisija. Spoljne granice Evropske unije ostaće zatvorene do 15. juna ako se svih 27 članica bude pridržavalo preporuke Komisije od prošle nedelje. Iako je odluka o popuštanju graničnih kontrola u nadležnosti svake članice, izvršno telo Unije veruje da se vrhunac turističke sezone od juna do avgusta može delomično spasiti. Mere izolacije u pandemiji u poslednja dva meseca gotovo su izbrisale turistički sektor koji donosi oko 10 odsto BDP-a Evropske unije. S poboljšanjem stanja u mnogim evropskim zemljama opšte zabrane trebaju se ukidati i umesto njih na područjima sa sličnim rizikom od epidemije uvoditi prilagođene mere. Komisija procenjuje da će se u turističkom sektoru izgubiti oko 6,4 miliona radnih mesta, što je više od polovine radnih mesta u turizmu.
Vlada Srbije usvojila je juče protokol ulaska državljana Srbije i stranih državljana u tu zemlju, koji podrazumeva ili negativan test na koronavirus star najviše 72 časa ili karantin od 14 dana. Strani državljani mogu ući u Srbiju uz dva uslova – negativan PCR test na koronavirus ne stariji od tri dana i potvrdu komisije koje čine predstavnici srpskih ministarstava zdravlja, spoljnih i unutrašnjih poslova, te ministarstva saobraćaja, a pribavljaju je u ambasadi ili konzulatu Srbije u zemlji iz koje dolaze. Državljani Srbije uz negativan PCR test na koronavirus, ne stariji od 72 časa, mogu ući i kretati se na čitavom teritoriju bez ograničenja, ali bez PCR testa s negativnim rezultatom, svi će – bez izuzetka – morati provesti 14 dana u samoizolaciji. Zdravstveni Krizni štab za pandemiju covid-19 preporučio je vladi Srbije da od 1. juna u potpunosti otvori granice za državljane Bosne i Hercegovine, Albanije, Crne Gore i Severne Makedonije, za koje će vrediti propisani protokol ulaska na teritorij Srbije, saopšteno je nakon jučerašnje sednice vlade.
Ministar uprave Ivan Malenica izjavio je da će Državna izborna komisija i Hrvatski zavod za javno zdravstvo zajedno doneti određena rešenja za građane u samoizolaciji kako bi mogli izaći na izbore. “Kada se raspusti Sabor, kada predsednik Republike raspiše izbore, DIP koji provodi izbore, zajedno će sa Zavodom videti sve postupke i procedure pod kojim će se odvijati izbori. Mislim da će DIP zajedno sa Zavodom u slučaju osoba kojima je izrečena mera samoizolacije izneti određena rešenja i aktivnosti kako bi se i tim osobama omogućilo ostvarivanje biračkog prava”, rekao je, uz ostalo, ministar Malenica.
HZJZ je objavio Uputstva za provođenje praktičnih vežbi, dopunske nastave, popravnih i ispita u razlici predmeta, u srednjim školama te odbranu završnog rada u srednjim strukovnim školama.Uputstva su izrađena u saradnji s Ministarstvom nauke i obrazovanja, Agencijom za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih te Agencijom za vaspitanje i obrazovanje.Prvo što se preporučuje, ako je moguće, je nastava na daljinu. Nalaže se da se smanji broj učenika ako nastava na daljinu nije moguća ili je moguća samo delomično. S epidemiološkog stajališta, ispite, vežbe, praktičnu i dopunsku nastavu, popravne i ispite u srednjim školama (uključujući i umetničke škole) te odbranu završnog rada u srednjim strukovnim školama preporučljivo je da se organizuje na nivou škole, kako bi se smanjio broj učenika ili kandidata, koji u istom terminu dolaze u ustanove. Na taj će se način rasteretiti javni prevoz, omogućiti održavanje veće distance (2 m razmaka) te organizacija praktičnih vežbi i polaganja ispita u izdvojenom prostoru za veći broj kandidata”, navedeno je u dokumentu.Takođe, preporučuju se i redovin pauze, kako bi se mogla provesti primerena higijena prostorija i provetravanje.Kandidati i radici svaki će dan morati da popunjavaju izjave, da nemaju znakove akutne respiratorne bolesti, koja može uključivati povišenu temperaturu, kašalj, probleme u disanju i sl.
Međunarodni dan medicinskih sestara obeležen je juče, a tim povodom župan vukovarsko-sremski Božo Galić razgovarao je s predstavnicama svih medicinskih sestara i medicinskih tehničara vinkovačke i vukovarske bolnice te domova zdravlja u Vinkovcima, Vukovaru i Županji i Zavoda za hitnu medicinu Vukovarsko-sremske županije. Istakao je dobru saradnju sa zdravstvenim ustanovama, a posebno poslednjih meseci kada je krenula kriza s koronavirusom te svima njima odao priznanje za humano delovanje i brigu o bolesnicima. „Da bi bila medicinska sestra mora se puno toga naučiti, biti spremna deliti, pomoći ljudima, jer je to pre svega humani posao. Za taj posao treba imati osećaja i talenta. Imamo izuzetno dobru saradnju sa zdravstvenim radnicima u Županiji, u bolnicama, domovima zdravlja, sa pojedinim službama, Zavodima za javno zdravstvo i hitnu medicinu, a zahvaljujući toj saradnji rezultati u zdravstvenom sektoru su dobri. Agneza Aleksijević, pomoćnica direktora za sestrinstvo u Opštoj županijskoj bolnici Vukovar i bolnici hrvatskih veterana, zahvalila je županu Galiću na prijemu ovim povodom i na razgovorima u kojima su istakli svoju profesiju kao i teškoće s kojima se susreću u radu te je naglasila kako smo svi svedoci ovih dana i meseci, vezano uz korona virus, da su sestre dale veliki doprinos, kao i uvek do sada, a davaće i dalje.
U današnjem izveštaju, PU vukovasko-sremska navela je da je juče, oko 18 časova na parkiranom automobilu vinkovačke registracije ostavljena bomba, i to na mestu između poklopca motora i prednje šoberšajbne. Vozilo, kojim se koristi jedna vinkovačka firma, prethodno je parkirala 37-godišnjakinja iz Vinkovaca u Genscherovoj ulici u Vinkovcima. Provedenim uviđajem utvrđeno je da se radi o ručnoj bombi M-75 bez inicijalne kapisle. Nadležnom državnom tužilaštvu podneta je krivična prijava te sledi daljnje kriminalističko istraživanje u ovom slučaju.