Premijer Andrej Plenković predstaviće danas socijalnim partnerima na sednici Privredno-socijalnog veća paket mera pomoći za ublažavanje efekata inflacije i porasta cena energenata, koji bi trebao da vredi godinu dana, a težak je 1,7 milijardi evra. Uoči sednice premijer je održao sastanak s predsednikom Hrvatske zajednice županija Danijelom Marušićem, predsednikom Hrvatske zajednice opština Božom Lasićem i predsednikom Udruženja gradova Željkom Turkom, koji je novinarima nakon sastanka rekao da je paket mera vredan 1,7 milijardi evra. Premijer je održao sastanak i sa koalicionim partnerima, a saborski zastupnik Silvano Hrelja rekao je da će u aprilu doći do usklađivanja penzija u vrednosti od 75 miliona evra, a u maju bi penzioneri trebali da dobiju jednokratnu pomoć u istoj vrednosti. Cena električne energije ostaće ista narednih šest meseci, a cena gasa godinu dana. „Radi se na porodičnim penzijama i to ide svojom dinamikom od nekih 750 rešenja dnevno. Naravno da svi nestrpljivo čekaju da dobiju rešenje. Povećava se i iznos za dečji doplatak i pojavljuju se neke nove stavke vezano uz koeficijente za slobodne umetnike. Krug ovih mera se proširio. Treba reći, kad određujemo specifičnu težinu tih mera, trošak subvencije električne energije je za 2,1 miliona građana i vredi otprilike 600 miliona evra, dok je za pomoć građanima i preduzetnicima preostalih milijardu evra. Radi se o 12 i po milijardi kuna”, rekao je Hrelja.
Prve nedelje maja, tačnije 7. maja, pripadnici nacionalnih manjina širom Hrvatske će šesti puta birati manjinska veća i predstavnike čija je zadaća zauzimanje za bolji status manjina, za njihovo učestvovanje u javnom životu i upravljanju lokalnim poslovima. Manjinski izbori održavaju se prve nedelje u maju, svake četvrte godine, raspisuje ih Vlada koja određuje jedinice tj. županije, gradove i opštine u kojima će se provesti. Prema dostupnim, neslužbenim podacima, ovog maja članove manjinskih veća trebalo bi da bira 14 nacionalnih manjina, a svoje predstavnike njih 19. Članovi veća nacionalnih manjina biraju se u županijama, gradovima i opštinama u kojima pripadnici pojedine manjine čine najmanje 1,5 odsto stanovništva, u gradovima i opštinama u kojima živi više od 200 pripadnika pojedine manjine te u županijama u kojima ih živi više od 500. Ako ti uslovi nisu ispunjeni, a na području županije, grada, opštine, živi najmanje 100 pripadnika manjine, njeni predstavnici biraju svog predstavnika. U opštinska manjinska veća bira se 10 članova, gradska 15, u županijska i manjinsko veće Grada Zagreba 25 članova. Članove manjinskih veća i predstavnike mogu da kandiduju manjinska udruženja i birači tj. najmanje 20 pripadnika manjine s područja opštine, 30 grada i 50 s područja županije, a troškovi izbora finansiraju se iz budžeta jedinice u kojoj se održavaju. Da bi pripremilo sve uključene u izborni proces, Državna izborna komisija od danas počinje ciklus edukacija koji kreće iz Zagreba, a prekosutra će se održati u Vukovaru, najavio je portparol DIP-a Slaven Hojski.
Oko 40 hiljada učenika osmih razreda ispitom iz hrvatskog jezika danas počinju da pišu nacionalne ispite koji će se održavati do 31. marta iz ukupno osam predmeta, a rezultate, koji im neće uticati na upis u srednju školu ili na uspeh uopšte, dobiće najkasnije krajem maja. To je prvi put da nacionalne ispite piše cela jedna generacija, u svim školama u Hrvatskoj, njih ukupno 923, nakon što su prošle godine u 81 školi učenici osmih razreda učestvovali u eksperimentalnom provođenju. Ispitivaće se znanje od petog do osmog razreda, a osim iz hrvatskog jezika, još i iz matematike, prvog stranog jezika, biologije, fizike, geografije, hemije i istorije, svakog drugog dana od 9 časova na redovnoj nastavi. Pre učenika osmih razreda, prošle nedelje su nacionalne ispite pisali učenici četvrtih razreda u 81 eksperimentalnoj školi. Rezultati ispita i učenika četvrtog i učenika osmog razreda biće poznati najkasnije do kraja maja, a Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja će ih predstaviti odvojeno, rekao je direktor Vinko Filipović. Nacionalni ispiti neće se ocenjivati niti biti kriterijum upisa u srednje škole, neće ulaziti u rubriku ocena, ali će učenicima postignuti bodovi biti evidentirani kao beleška. Implementirana su četiri nivoa opisne ocene – napredni, srednji, osnovni nivo i ispod osnovnog nivoa. Iz Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja, koji je zadužen za provođenje ispita napominju da nisu potrebne nikakve dodatne pripreme niti ponavljanje gradiva te traženje starih udžbenika, a posebno nisu potrebne instrukcije jer žele da dobiju realnu sliku postignuća koja su proistekla iz redovne, dodatne i dopunske nastave.
Vukovar 1991 je proteklog vikenda, u okviru 21. kola Prve fudbalske lige, na domaćem terenu pobedio Solin rezultatom 4:0, dok je BSK u gostima poražen od ekipe Kroacija Zmijavci rezultatom 2:0. Vukovar je i dalje drugi, sa 39 bodova dok je BSK 10., sa 22 boda. U 18. kolu Treće fudbalske lige – istok vukovarska Vuteks – Sloga je kod kuće sa 3:0 pobedila Slaviju iz Pleternice i tako se sa 28 bodova pozicionirala na 7. mestu na tabeli. U okviru 20. kola Međužupanijske fudbalske lige Osijek – Vinkovci, Borac iz Bobote je poražen od ekipe Radnički Mece sa 2:1 i trenutno se nalazi na 13. mestu na tabeli sa 24 boda. Proteklog vikenda je počeo prolećni deo Prve županijske fudbalske lige Vukovarsko-sremske županije. Negoslavci su u gostima pobedili Sinđelić iz Trpinje 2:1, Kroacija iz Bogdanovaca je minimalnim rezultatom 1:0 pobedila Frankopan, a Mitnica je sa 5:0 nadigrala Slavonac i tako sa 30 bodova zauzela 4. mesto na tabeli. Kroacija je peta, sa bodom manje, Negoslavci šesti sa 25 bodova, dok je Sinđelić 11. sa 15 bodova.
Klub dizača tegova “Vukovar” je, povodom deset godina svog uspešnog rada, organizovao međunarodno 10. Otvoreno prvenstvo Vukovara, na kojem je nastupilo 43 takmičara, 16 devojaka i 27 momaka iz Mađarske, Srbije i Hrvatske. Na takmičenju su postignuti novi državni rekordi, a ostvarili su ih Kjara Reljac iz Kluba dizača tegova „Rječina” iz Dražica u kategoriji do 59 kg koja je postavila nove državne rekorde u sve tri discipline za uzraste U15, U17 i U20, sa podignutih 71
kg u trzaju, 92 u izbačaju i 163 u biatlonu. Po prvi puta na listi državnih rekordera našla se i članica Kluba dizača tegova “Vukovar” Tanja Turukalo, koja je u kategoriji do 76 kg postavila nove rekorde u trzaju, izbačaju i biatlonu sa rezultatima od 61+78, ukupno 139 kg. Član vukovarskog kluba Nikola Todorović je podigao 141 kg u izbačaju, što je novi rekord za uzrast U20.