Na osnovu Javnog poziva za sufinansiranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2025. godini, Ministarstvo turizma i sporta odobrilo je Gradu Vukovaru 240 hiljada evra za projekat rekonstrukcije i opremanje vanjskog sportskog igrališta za više sportova u SRC Leva bara“, čija je ukupna vrednost nešto više od 460 hiljada evra. Projektom će da bude poboljšana sportska infrastruktura, za zadovoljavanje javnih potreba u sportu.Planirana rekonstrukcija uključuje ugradnju moderne sportske podloge i opreme koja zadovoljava visoke sigurnosne standarde, a projektnim predlogom cilj je prenameniti postojeće igralište za futsal/rukomet u igralište za više sportova. Biće sanirane i postojeće tribine s pratećim sanitarnim čvorovima, nabavljeni golovi, koševi, višenamenski semafora za košarku, reflektori, te nabavljena neophodne sportska oprema. Cilj projekta je da doprinese povećanju dostupnosti sportskih sadržaja deci, mladima i ostaloj populaciji u Vukovaru, Vukovarsko-sremskoj županiji, ali i šire te ih dodatno motivisati na bavljenje sportom. Vreme izvođenja radova je pola godine, a partner Gradu Vukovaru na projektu je Javna ustanova Sportski objekti Vukovar. Svečanosti potpisivanja Ugovora o sufinansiranju prisustvovao je pročelnik Upravnog odeljenja za obrazovanje, Darko Dimić, a ugovore su dodelili predsednik Vlade, Andrej Plenković i ministar turizma i sporta Tonči Glavina, navedeno je u saopštenju iz gradske uprave Vukovara.
Isplaćivanje nacionalne nadoknade za starije osobe za januar počeće u ponedeljak 17. februara korisnicima računa otvorenih u poslovnim bankama, saopštio je Hrvatski zavod za penziono osiguranje (HZMO) napominjući da ta nadoknada od 1. januara iznosi 154,50 evra. Nacionalnu nadoknadu za starije osobe dobiće 18 056 korisnika, za šte je obezbeđeno 2,77 miliona evra iz državnog budžeta. Pravo na nacionalnu nadoknadu za starija lica može da ostvari hrvatski državljanin, koji je navršio 65 godina života, s prebivalištem na području Hrvatske u neprekidnom trajanju od 10 godina neposredno pre podnošenja zahteva za ostvarivanje prava, što je osnovni uslov, uz koji moraju da budu ispunjeni i drugi zakonom propisani uslovi. Uslovi su da nije korisnik penzije ni osiguran u obaveznom penzionom osiguranju, da mu prihod ili prihod članova njegovog domaćinstva ostvaren u prethodnoj godini po članu mesečno ne prelazi dvostruki iznos nacionalne nadoknade za starije osobe, da nije korisnik prava na zagarantovanu minimalnu nadoknadu prema propisima o socijalnoj zaštiti i da mu nije priznato pravo na uslugu smeštaja prema propisima o socijalnoj zaštiti. Među uslovima je i onaj da nije sklopio ugovor o dosmrtnom ili doživotnom uzdržavanju kao primalac uzdržavanja, osim u slučaju pokretanja postupka za raskid, utvrđenje ništavnosti ili poništenja ugovora. Pravo na nacionalnu nadoknadu za starije počinje od dana podnošenja zahteva, ukoliko su ispunjeni svi uslovi propisani za sticanje takvog prava.
Izložba Zajedničkog veća opština “Bilo je seoba i biće ih večno… Optacija Srba iz Mađarske na prostor vukovarskog sreza 20-ih i 30-ih godina 20. veka” svečano je otvorena u Arhivu Vojvodine u Novom Sadu. Izložbu su otvorili predsednik ZVO-a Dejan Drakulić i zamenik gradonačelnika Vukovara, Srđan Kolar, dok je izložbu predstavio autor, predsednik Odbora za kulturu i sport u ZVO-u Veljko Maksić. Izložba se bavi migracijom i naseljavanjem Srba iz Mađarske na prostor vukovarskog sreza u spomenutom periodu te prikazuje istorijski kontekst, proces optacije i probleme s kojima su se suočavale porodice prilikom integracije u novo društvo. Posetioci su imali priliku da se upoznaju sa dokumentima, fotografijama i drugim arhivskim materijalima, koji svedoče o životu optanata i izazovima sa kojima su se suočavali u tom periodu. Jedan od inicijatora izložbe, Srđan Kolar istakao je zadovoljstvo što je izložba, posle Vukovara, prikazana i u Novom Sadu. Potomaka optanata na našem području ima u nekoliko mesta, rekao je Kolar ukazavši na njihovu susretljivost tokom prikupljanja dokumentacije. Zajedničko veće opština je, rekao je Kolar, repliku izložbe o optaciji Srba iz Mađarske, poklonilo Arhivu Vojvodine, čije su namere da istu, kao deo stalnog postava prikaže u onim mestima na području Vojvodine, koja imaju veze s optacijom stanovništva. S obzirom na dosadašnju dobru saradnju s Državnim arhivom Srbije, želja ZVO je da u dogledno vreme izložba o spomenutoj seobi Srba bude prikazana i u Beogradu.
Kroz provođenje dvogodišnjeg programa Volonterskog centra Vukovar, a u organizaciji Proni centra za socijalno podučavanje, u Srednjoj strukovnoj školi Marko Babić u Vukovaru provedena je volonterska akcija “Kreativnost u inkluziji”. Cilj iste bilo je uređenje prostora Školskog volonterskog kluba. Istovremeno, održana je i kreativna radionica slikanja s ciljem pripreme slika za uređenje školskog prostora. U akciji su učestvovali učenici, koji nastavu pohađaju po redovnom i posebnom programu te radnici škole i međunarodni studenti, koji borave u Vukovaru u okviru Erasmus+ programa. Inicijativa je omogućila volonterima, koji aktivno borave u klubu, inspirativniji prostor za rad i druženje, a imala je i širi cilj, a to je da podstakne kreiranje novih volonterskih aktivnosti kako unutar škole, tako i u široj zajednici, rekla je Karolina Šoš Živanović, voditeljka Info centra za mlade. Volontiranje je posebno korisno za učenike, koji su se s njim sreli još u osnovnoj školi jer im omogućava lakše prilagođavanje i nastavak humanitarnog rada u srednjoškolskom okruženju. Mnogi od njih se ponovo prijavljuju za različite volonterske projekte, razvijajući tako osećaj odgovornosti i solidarnosti, rekla je Šoš Živanović. Volontiranje nije samo čin pomaganja drugima, već i prilika za lični razvoj, jer kroz takve aktivnosti mladi izgrađuju samopouzdanje, stiču nova znanja, razvijaju komunikacijske veštine i empatiju te uče kako da postanu aktivni članovi zajednice. Osim toga, volontiranje često otvara vrata novim mogućnostima, od učenja stranih jezika do sticanja iskustva, koje može biti korisno u budućoj karijeri te stvaranju novih prijateljstava, smatra Šoš Živanović.
Vukovarsko-sremska županija objaviće sutra Javni poziv za dodeljivanje bespovratnih pomoći za ulaganja u dodatnu ponudu smeštajnih objekata na području županije za 2025. godinu putem projekta „Razvoj aktivnog turizma Vukovarsko-sremske županije“. Cilj poziva je obogaćivanje sadržaja u turističkoj i poboljšanje smeštajne ponude, promocija cikloturizma te privlačenje novih posetilaca i turista. Ukupna vrednost Javnog poziva je 10 hiljada evra, a poslovni subjekat za kupovinu bicikla ili biciklističke opreme može da dobije po 500 evra. Ovo je treća godina kako Županija dodeljuje pomoć za kupovinu bicikala i biciklističke opreme, a smeštajni objekti, koji su protekle dve godine ostvarili takvu vrstu pomoći ove se godine ne mogu da se prijave na javni poziv. Isti će biti otvoren do 14. marta, odnosno dok iskorištavanja predviđenih sredstava.