Seizmografi Seizmološke službe zabeležili su dva umerena zemljotresa s epicentrom kod Petrinje, magnitude 3.7 i 3.3 prema Richteru, saopšteno je jutros iz Seizmološke službe. Prvi jači zemljotres magnitude 3.7 prema Richteru i intenziteta u epicentru V stepena EMS skale dogodio se u 4 sata i 55 minuta. Drugi, slabiji zemljotres,magnitude 3.3 prema Richteru i intenziteta u epicentru IV stepena EMS skale dogodio se u 5 časova i 19 minuta. Zemljotresi su se osetili i na području grada Zagreba.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa evidentirano je 26 novih pozitivnih osoba na COVID-19, od kojih je 11 pozitivnih na PCR testiranju, a 15 na brzom antigenom testu. Od ukupnog broja zaraženh, 8 osoba je iz Vinkovaca, 7 iz Ivankova, 3 iz Vukovara, 2 iz Starih Jankovaca, te po 1 osoba iz Andrijaševaca, Babine Grede, Borova, Cerne, Podrinja i Rokovaca. Preminulih osoba nema. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 8558, od kojih je 8213 osoba izlečeno, a preminula je 191 osoba. Trenutno su u županiji 24 osobe hospitalizovane zbog korona virusa. U protekla 24 sata testirano je 168 osoba, pa je ukupan broj do sada testiranih 42 072. U samoizolaciji se na području županije nalazi 549 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u Vukovarsko-srijemskoj županiji su pozitivna 4 radnika iz sistema zdravstva, dok se jedan radnik nalazi u samoizolaciji.
Sve zdravstvene ustanove, koje učestvuju u vakcinisanju protiv Covid-19 bolesti dobile su od Ministarstva zdravstva putem HZJZ-a zadatak da preispitaju provodi li se vakcinisanje u celoj zemlji u skladu s utvrđenim kriterijumima o prioritetima, poručio je juče resorni ministar Vili Beroš. Provodioci vakcinisanja i odgovorne osobe dužni su da utvrde da li je bilo odstupanja od navedenih pravila, te o njihovom postojanju i broju takvih slučajeva obaveste HZJZ, kao nosioca nacionalnog programa vakcinisanja i Ministarstvo zdravstva, poručio je u saopštenju ministar Beroš. Dodao je i kako pri tome treba voditi računa o poštovanju zakonskih odredbi o zaštiti ličnih podataka građana. Za sve osobe i ustanove u kojima se pokaže da je bilo neopravdanih odstupanja od utvrđenih kriterijuma u redosledu vakcinisanja ili drugih vrsta nepravilnosti, utvrdiće se nivo odgovornosti, naglasio je ministar zdravstva.
Građani sve skuplje plaćaju dostupnost vlastitog novca, navodi N1. Osim nadoknada za vođenje računa i raznih paketa, banke masovno uvode i nadoknade za podizanje gotovine s vlastitih računa.Nakon što je to još u septembru 2019. učinila Zaba, a posle i OTP i PBZ, od 1. marta naplaćivaće je za POS uređaje i HPB, a od 1. aprila za podizanje gotovine s tekućih računa i Sberbank zaračunava tri kune po transakciji. Osim na bankomatima, nadoknadu neće naplaćivati na prodajnim mestima Tiska i Tisak Medije. Izuzetak su i isplate kredita i depozita s računa, isplate u stranoj valuti, iznosi do 100 kuna, podizanje novca s multivalutnog tekućeg računa uz koji nije izdana debitna kartica, s multivalutnog žiroračuna, računa posebnih namena u kunama, računa osoba bez poslovne sposobnosti te grupa klijenata za koje radnici u poslovnici procene da se iz objektivnih razloga ne mogu služiti bankomatom; zbog starosti, bolesti, smanjene pokretljivosti, invalidnosti ili nekog sličnog razloga.
Hrvatski zavod za penziono osiguranje saopštio je da isplata doplatka za decu, za mesec januar, počinje u utorak, 16. februara. Doplatak za decu dobiće 144. 918 korisnika za 281.041 dete. Iz Zavoda podsećaju korisnike doplatka za decu da do kraja ovog meseca trebaju da podnesu zahteve kako bi mogli bez prekida da nastave primati doplatak i u ovoj. godini. Informacije vezane uz doplatak za decu mogu se dobiti radnim danom od 8 do 16 časova putem info telefona te na mrežnoj stranici Hrvatskog zavoda za penziono osiguranje.
U 12 slavonskih gradova prošle godine rođeno je 165 beba više nego u 2019. Podaci su to koje je objavio portal gradonačelnik.hr, čiji su analitičari proveli anketno istraživanje među gradovima o broju novorođene dece u protekloj godini. Podaci, koje su dobili iz gradova, a koji se zasnivaju na broju predanih zahteva ili isplaćenih nadoknada za bebe u prošloj i 2019. godini, nisu konačni ni službeni, ali čini se da ipak upućuju na neke pozitivne trendove. Naime, od 85 gradova koji su se uključili u istraživanje, čak 50 beleži porast broja rođene dece. U Osijeku je tako u 2020. godini, prema procenama, rođeno 50 beba više nego godinu dana pre – 900, a u 2019. godini 850. To su podaci, koji se zasnivaju na broju zahteva Gradu Osijeku za nadoknade za bebe, koji još uvek pristižu. Odmah iza Osijeka su Vinkovci, gde je prošle godine bilo 32 novorođenih više nego u 2019. godini. U Virovitici i Vukovaru rodilo se po 10 beba više nego u 2019. godini. Vukovar je u 2019. dobio 167, a u prošloj 2020. rođeno je 177 beba.