Projekat besplatnog obroka za sve učenike u osnovnim školama, njih oko 311 hiljada, kreće početkom drugog polugodišta, a predsednica Hrvatskog udruženja direktora osnovnih škola Antonija Mirosavljević je rekla da procenjuje da je za njegovo provođenje spremno oko 60 odsto škola. Prehranu za učenike, kao i do sada, sufinansiraće i organizovati vlasnici i osnivači osnovnih škola u saradnji sa školom, samo što će od drugog polugodišta osnivači dobiti deset kuna po učeniku da bi svakom učeniku osnovnih škola mogao biti osiguran barem jedan besplatan obrok. Mirosavljević je rekla da će najveći problem biti u onim školama u kojim se zbog nedostatka prostora ne može dograditi ili napraviti prostor. Poručila je da veruje da će, kada dođu uputstva od osnivača škola, postojati nekakav vremenski period za prilagođavanje da oni koji imaju sve uslove što se tiče kuhinja, kuvara i trpezarija mogu početi s besplatnom prehranom, a oni koji nemaju da će najverovatnije angažovati vanjske poslužioce koji će dostavljati hranu. U nekim školama zbog organizacionih mogućnosti moći će se osigurati samo hladni obrok, a u nekima će biti potrebna i zapošljavanja dodatnih kadrova.
Zastupnici i vladajućih i opozicije su, tokom rasprave o predlogu novog Zakona o rodiljnim i roditeljskim podrškama, pozdravili povećanje podrški, a opozicija je upozorila i na probleme koje imaju roditelji dece s težim smetnjama, trudnice na nesigurnim poslovima i kod posvojenja. Državna sekretarka Centralne državne kancelarije za demografiju i mlade Željka Josić rekla je da se tim zakonom od 1. januara značajno povećavaju nadoknade za trogodišnji dopust za blizance i treće dete, sa sadašnjih 2328 kuna na 4175 kuna. Povećava se i novčana nadoknada za roditelje deteta s težim smetnjama u razvoju za vreme korištenja prava na dopust za negu deteta do njegove navršene osme godine, kao i nadoknada za vreme prava na rad na pola radnog vremena zbog pojačane nege deteta do treće godine života.
Na Učiteljskom fakultetu Univerziteta u Rijeci juče je predstavljen priručnik Biljane Trajkovski “Kineziološke aktivnosti predškolske dece”. Nizak nivo fizičke aktivnosti predškolske dece zabrinjavajuć je, a redovno primenjivanje kinezioloških aktivnosti u obliku različitih igara pridonosi prevenciji pretilosti te poboljšanju dečjih motoričkih i funkcionalnih sposobnosti, istaknuto je u saopštenju s predstavljanja priručnika. Uključivanje dece u različite oblike fizičke aktivnosti utiče na njihovo samopoštovanje i samopouzdanje, a bavljenje sportskim aktivnostima omogućuje deci da nauče da kontrolišu svoje ponašanje, steknu radne navike, poboljšaju koncentraciju, razviju emocionalnu kontrolu i veštine timskog rada i saradnje u grupnim sportovima, istakla je autorka. U knjizi su navedeni primeri stotinjak kinezioloških aktivnosti u obliku vežbi i igara jer je igra detetova osnovna aktivnost i sastavni deo njegovog psihofizičkog razvoja. Priručnik je namenjen vaspitačima, studentima, roditeljima i svima koje, kako je naglašeno, zanima skladan rast i razvoj predškolske dece.
Sindikat policije Hrvatske zatražio je juče hitne izmene Krivičnog zakona i strože kazne za napad na policijske službenike te je osudio još jedan pokušaj ubistva policajca i poručio da se napad na policajca, bio verbalni ili fizički, treba tretirati kao krivično delo. Osuđujemo sve češće napade na naše kolege, pa i poslednji koji se dogodio juče u mestu Novom Čiču u blizini Velike Gorice, gde je vozač pobegao nakon što je pokušao da pregazi policijskog službenika koji ga je zaustavljao, istakli su iz Sindikata policije u saopštenju i zapitali do kada će se tolerisati takvi napadi i šta se mora dogoditi da se konačno promeni zakon. Ističu da su i ranije upozoravali da se napadi motornim vozilom trebaju kvalifikovati kao pokušaj ubistva te ponovo apelovali na uvođenje novog krivičnog dela – napada na policijskog službenika motornim vozilom. “Prečesti napadi na policijske službenike dokaz su da su postojeće kazne preblage te da ih treba što pre pooštriti da bismo zaštitili one koji se brinu o sigurnosti svih hrvatskih građana”, upozoravaju iz Sindikata i dodaju da policajac, ako nije siguran i ne može da zaštiti sebe kako treba, nažalost, neće moći da zaštiti ni građane. Iz Sindikata policije Hrvatske ističu da godinama upozoravaju da se napad na policajca, bio on verbalni ili fizički, treba tretirati kao krivično delo, a ne kao prekršaj.
Novembar je prvi mesec aktuelnog saborskog saziva u kojem ni jedan zastupnik nije novčano kažnjen zbog neopravdanog izostanka s plenarne sednice, a u pet ovogodišnjih meseci Hrvatski je sabor za neopravdane izostanke naplatio 13 050 kuna kazni. Najviše zastupnika, čak 20, zbog neopravdanih je izostanaka kažnjeno u maju, što se delom može pripisati i činjenici da je to bio prvi mesec aktuelnog saziva u kojem su se počeli brojati neopravdani izostanci, što je za deo zastupnika bila novost. Naime, u prvoj polovini ovog saziva, konstituisanog u julu 2020., zbog pandemije koronavirusa se neopravdani izostanci nisu ni brojali ni kažnjavali. I dok je u maju kažnjeno 20 zastupnika, već u junu i julu bilo ih je upola manje, po devet, u septembru samo jedan, a u oktobru troje. Kažnjavanje neopravdanih izostanaka, tako da se za svaki neopravdani dan zastupnički paušal od 1500 kuna umanji za 150 kuna, uvedeno je 2017. na inicijativu Mosta. Iako je spektar opravdanja poprilično širok, odnosno opravdan im je izostanak u slučaju bolesti, smrtnog slučaja u porodici, poziva na sud, učestvovanja na društvenim, političkim i sličnim skupovima, sednicama opštinskih i gradskih veća te županijskih skupština, u proteklih pet godina malo je meseci u kojima nije bilo zastupnika s neopravdanim izostancima.
Iz Gradske uprave Grada Vukovara su doneli odluku o dozvoli produženja radnog vremena do 4 časa ujutro svim ugostiteljskim objektima na području Grada, u zatvorenom i na terasama za nadolazeće vikende Božića i Nove godine. U obrazloženju odluke se navodi da je ona donesena s obzirom na činjenicu da se u dane božićnih praznika i dočeka Nove godine očekuje veliki broj posetilaca gradu Vukovaru te je potrebno osigurati odgovarajuće ugostiteljske usluge.
Prijatelji životinja apelovali su na vlasti u gradovima i opštinama u Hrvatskoj da po uzoru na Čazmu i Rovinj, ne koriste vatromet tokom novogodišnjeg slavlja da bi zaštitili životinje, okolinu i negativne posledice buke i zagađenja. Svake godine životinje pretrpe povrede ili smrt zbog glasne buke izazvane vatrometom, koja kod životinja može rezultirati stanjem šoka i izazvati ekstremni stres, a s time se teško nose i bolesni i osetljivi ljudi, a vatromet ispušta i visoke nivoe štetnih gasova, a tragovi zagađenja ostaju u vodi i tlu. Prijatelji životinja zato pozivaju vlasti u gradovima i opštinama da umesto organizovanja vatrometa upotrebe bilo kakvih bučnih pirotehničkih sredstava za Novu godinu organizuju proslave koje ne uzrokuju buku, eksplozije i zagađenje okoline.