Donacija Vukovarsko-sremske županije od deset tona jabuka podeljena je danas u Dubrovniku socijalnim i zdravstvenim ustanovama te dobrotvornim udruženjima s područja Dubrovačko-neretvanske županije. Dubrovačko-neretvanski župan Nikola Dobroslavić podsetio je da najjužnija hrvatska županija Vukovarsko-sremskoj već trinaest godina poklanja deset tona mandarina, a Vukovarsko-sremska već petu godinu uzvraća sa deset tona jabuka. „Nisu mandarine i jabuke presudne, ali to je sjajna gesta prijateljstva i partnerstva. Jako dobro se razumemo i sarađujemo na brojnim poljima”, rekao je Dobroslavić i dodao da će se saradnja nastaviti kroz rad županijskih upravnih odelenja za poljoprivredu, ustanova za zaštićene delove prirode i razvojnih agencija. Vukovarsko-sremski župan Damir Dekanić rekao je da se kroz saradnju dve županije još bolje upoznavaju i razmenjuju iskustva, pre svega u privredi. „Želimo da u letnjim mesecima i OPG-ovi iz Vukovarsko-sremske županije u Dubrovačko-neretvanskoj županiji pronađu svoj interes, poslovne partnere i prijatelje”, rekao je Dekanić. Donacija jabuka iz Vukovarsko-sremske županije prosleđena je u osamdesetak udruženja, ustanova i dečjih vrtića u Dubrovačko-neretvanskoj županiji.
Prema podacima Ministarstva nauke i obrazovanja, učitelji i nastavnici s najvišim statusom imaju platu 11 892 i 12 217 kuna, dok je zaposleni nastavnik osnovne škole u oktobru ove godine primio medijalnu platu od 8819 kuna, piše Večernji list. Nakon dva puta održanih ovogodišnjih pregovora sindikata i Vlade, koji su svaki put za rezultat imali povećanje osnovice, zaposleni nastavnik osnovne škole u oktobru ove godine primio je prosečnu neto platu od 8785 kuna odnosno medijalnu platu u iznosu od 8819 kuna. U navedeni iznos nije uračunat trošak prevoza i odnosi se isključivo na učitelja ili nastavnika sa visokom stručnom spremom, prosečne starosti 43 godine, koji u godinu dana rada u osnovnoj školi u svojoj evidenciji nije upisao nikakvo napredovanje. Učitelj ili učiteljica sa istom stručnom spremom, koji su ipak odlučili započeti s napredovanjem, prateći propisane smernice, prosečno su stari 44 godine i u ovom oktobru im je isplaćeno prosečnih 12 594 bruto, odnosno 9038 neto kuna plate, što je medijalno 8969 kuna.
Iz Hrvatske poljoprivredne komore upozoravaju da bi zbog načina provođenja konkursa za zakup državnog poljoprivrednog zemljišta 150 hiljada hektara državne zemlje moglo da ostane neobrađeno i nezasejano godinu ili dve, što je 15 odsto ukupne površine poljoprivrednog zemljišta u Hrvatskoj. Predsednik Komore Mladen Jakopović juče je na konferenciji za novinare podsetio na istek ugovora o najmu državnih poljoprivrednih površina i vakuum koji se pojavljuje za vreme provođenja konkursa za poljoprivredne površine. Rekao je da je najveći problem, osim rasporeda bodovanja to što u prelaznim i završnim odredbama zakona ne piše šta sa zemljom u pravnom vakuumu, kada nekome istekne ugovor, pa dok sledeći zakupac ne dobije tu zemlju, a to je taj dugi period od šest, devet ili više meseci. Situacija sa zemljištima je postala izuzetno komplikovana, jer brojne opštine i gradovi nisu provodili konkurse za zakup, a proizvođači su koristili zemljišta na osnovu ugovora, to jest potvrda koje su sada istekle. Zato proizvođači više nemaju pravnu osnovu za korištenje zemlje koju su do sada obrađivali, a na teren se šalju inspekcije koje pišu kazne, jer Zakon o poljoprivrednom zemljištu propisuje da korištenje poljoprivrednog zemljišta bez pravne osnove nije dopušteno, rekao je Jakopović. Kao drugi problem navodi što jedinice lokalne samouprave mogu, ali ne moraju da odrede maksimalnu površinu državnog poljoprivrednog zemljišta koja se može dati jednom poljoprivrednom gazdinstvu, pa pojedine jedinice lokalne samouprave ograničavaju površinu poljoprivrednog poseda na 30 hektara pa i manje. Jakopović je upozorio da takva raspodela vodi do bankrota dosadašnjih posednika, jer ne mogu da zadrže poljoprivredno gazdistvo sa 10, 20 ili 30 odsto dosadašnjeg zakupa zbog mehanizacije, broja zaposlenih, broja stoke i drugog. Dugogodišnji zakupci, uredni posednici počeli su da gube poljoprivredna zemljišta koje su godinama obrađivali, upozorio je i dodao da su na osnovu tog zemljišta zakupci koristili mere ruralnog razvoja koje će, ako im se spusti ekonomska vrednost, morati da vraćaju.
Na području Sarajeva i Goražda uhapšeno je šest osoba osumnjičenih za ratni zločin nad Srbima tokom proteklog rata, kada je ubijeno 56 osoba među kojima je bilo žena i dece. Akcija hapšenja je izvedena po nalogu tužioca iz Posebnog odeljenja za ratne zločine, a sproveli su je policijski službenici SIPA, saopšteno je iz Tužilaštva BiH. Osumnjičeni su pod istragom zbog ratnog zločina počinjenog u selu Jošanica kod Foče, u decembru 1992. godine, kada je ubijeno 56 žrtava srpske nacionalnosti, pretežno civila, među kojima je bilo i žena i dece, a tokom napada spaljene su i uništene kuće i imovina ubijenih. Žrtve su nakon zločina pronađene i identifikovane. Osumnjičeni se terete da su kao komandanti i pripadnici Višegradske brigade tzv. Armije Republike Bosne i Hercegovine, učestvovali u napadu na selo i počinili zločin na srpskim stanovništvom. U predmetu je izvršena opsežna istraga tužilaštva sa više partnerskih policijskih agencija i institucija, kao i prikupljanje velikog broja dokaza o počinjenom zločinu i izvršiocima. Nakon kriminalističke obrade, osumnjičeni će iz SIPA biti dovedeni postupajućem tužiocu, koji će ispitati osumnjičene i nakon toga odlučiti o daljim aktivnostima u predmetu,
Na bazenu u Borovu naselju proteklog vikenda je održano Državno studentsko prvenstvo u plivanju i vaterpolu – UNISPORT H2O. Nastupili su studenti iz cele Hrvatske među kojima i plivačka i vaterpolo reprezentacija Veleučilišta Lavoslav Ružička iz Vukovara. “U izuzetno jakoj konkurenciji možemo da budemo ponosni na ostvarene rezultate naših studenata sportista. U ženskoj i muškoj konkurenciji osvojeno je ukupno šesto mesto od 13 prijavljenih visokoškolskih ustanova”, navode iz veleučilišta. Vukovarska ekipa u plivanju je u disciplini štafeta 4×50m slobodno osvojila bronzanu medalju, dok su vaterpolisti osvojili četvrto mesto izgubivši od ekipe Univerziteta u Rijeci.