Veće srpske nacionalne manjine Vukovarsko-sremske županje, u saradnji sa dečjim vrtićima u nastavi na srpskom jeziku i pismu, Ministarstvom za dijasporu Republike Srbije, Zajedničkim većem opština, Srpskim demokratskim forumom, Akademskim udruženjem Josif Runjanin i jedinicama lokalne samouprave, organizovalo je danas 11. po redu Dečju Olimpijadu, u kojoj je učestvovalo dvestotinjak mališana iz šest dečjih vrtića, rekao je predsednik Veća, Svetislav Mikerević. U ime organizacionog odbora Olimpijade, Radmila Latas, direktorka DV Zlatokosa iz Borova podsetila je da se deca takmiče u četiri discipline, štafetnom trčanje 4×25 m, trčanju na 50m, skoku u dalj te graničarima. Ove godine, domaćin Dečje Olimpijade bio je DV Vukovar 2, čija je direktorka, Marina Latinović izrazila zadovoljstvo da se nakon dve pandemijske godine, kada su se deca takmičila unutar svojih objekata, Olimpijada ponovo održava na otvorenom, na stadionu fudbalskog kluba Vuteks Sloga.
Plate državnih, lokalnih i pravosudnih funkcionera, među njima i one predsednika Republike, Sabora, Vlade i saborskih zastupnika, ubuduće će rasti kao i one državnih službenika i funkcionera, nakon što sindikati ispregovaraju veću osnovicu, piše Jutarnji list. Vlada je, naime, nakon više od osam godina što se plate funkcionera nisu menjale, odlučila menjati zakone o pravima i obavezama državnih funkcionera, o platama sudija i drugih pravosudnih radnika, te o platama u lokalnoj i regionalnoj samoupravi tako da će svi imati jednaku osnovicu za obračunavanje plate kao i državni službenici i funkcioneri. Više od osam godina osnovica plate im je bila 3890 kuna bruto, dok se osnovica za državne službenike i funkcionere dogovarala u kolektivnom ugovoru na pregovorima između Vlade i sindikata i poslednjih nekoliko godina je rasla za više od 20 odsto. Zadnja ispregovarana osnovica za funkcionere iznosi 6286,29 kuna. Sada će se Vlada i sindikati naći u apsurdnoj situaciji jer će ministri s njima pregovarati o većoj osnovici, koja će se onda i na njih odnositi, odnosno pregovaraće i za sebe veću osnovicu, piše Jutarnji.
Program pod nazivom „Mir i kako ga očuvati” u sklopu kojeg je otvorena izložba i održana radionica realizovan je juče u Gradskom muzeju Vukovar. U saradnji Evropskog doma Vukovar i nemačke Fondacije Fridrih Ebert iz Zagreba održana je radionica pod nazivom „Mirovni aktivizam u Hrvatskoj i regionu 90-ih godina“, o čemu je govorila izvršna direktorka Evropskog doma Dijana Antunović Lazić. Nakon što su se učesnici-nastavnici, profesori, stručni saradnici u nastavi i stručne osobe koje rade s mladima, upoznali s karticama imali su priliku da prodiskutuju i donesu zaključke na koji način takvu metodu rada upotrebiti u radu s učenicima i mladima. Vrednost ovih aktivnosti je 170 hiljada evra od čega je 150 hiljada evra obezbeđeno kroz finansijske podrške Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru Evropskog ekonomskog prostora i norveških grantova.
U Županijskoj komori Vukovar juče je održana je konstituišuća sednica Strukovne grupe trgovine Županijske komore Vukovar i radni sastanak s Agencijom za tržišno takmičenje. Konstituirano je Veće strukovne grupe, usvojen je poslovnik o radu te su izabrani predsednik i zamenik predsednika Veća. Nakon toga je održan radni sastanak s Agencijom za tržišno takmičenje na kojem su predstavnice Agencije Sandra Mikinac i Vlasta Vrkić predstavile rad Agencije i Zakon o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi. Nakon prezentacije razvila se rasprava tokom koje su predstavnice Agencije odgovorale na pitanja prisutnih, a najviše se odnosilo na rokove plaćanja koji u praksi onemogućavaju organizovanje kooperacija, kvalitete proizvoda i prodaje proizvoda ispod nabavne cene. Zaključeno je da će se članice kroz sistem Hrvatske privredne komore uključiti u buduće donošenje resornih Zakona i Pravilnika te da će Strukovna grupa pripremiti predloge izmena Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi.