U Hrvatskoj je u poslednja 24 časa zabeleženo 2.022 nova slučaja zaraze koronavirusom, saopštio je danas Nacionalni štab Civilne zaštite, što je prvi put u pet meseci da je broj dnevno novoobolelih od Covida-19 premašio nivo od dve hiljade. Preminulo je još 27 osoba. Prema najnovijim podacima, broj aktivnih slučajeva u zemlji danas je 9.092. Među njima je 855 pacijenata na bolničkom lečenju, od kojih je na respiratoru 128. U samoizolaciji je trenutno 17.305 osoba.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa evidentirane su 62 nove pozitivne osobe na COVID-19, potvrđene PCR testiranjem. Najveći broj zaraženih je iz Vinkovaca-20 osoba, 6 osoba je iz Nuštra, 5 osoba iz Ivankova. Nema preminulih osoba. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 13 880, od kojih je 13 299 izlečenih, a preminule su 273 osobe. Trenutno je u županiji 30 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti, a u samoizolaciji se nalazi 470 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u Vukovarsko-sremskoj županiji, 11 je pozitivnih osoba iz sistema zdravstva, dok su tri u samoizolaciji. Iz sistema obrazovanja obolelo je 5 nastavnika i 43 učenika.
U samoizolaciji se nalazi 29 nastavnika i 330 učenika.
Zastupnik Mosta Miro Bulj pozvao je danas u Saboru hrvatsku Vladu da donese mere, koje će neutralizovati rast cena energenata te predložio da se HEP-u naloži da, dok traje zima, ne isključuje struju siromašnim građanima. Mere moraju da budu promptne, poručio je Bulj, koji je za saborsku govornicu doneo crvenu vrećicu sa litrom ulja kako bi upozorio da je „sto odsto skuplje“ nego lani i da je cenom bliže 20, nego 15 kuna. Zastupnik je u slobodnom govoru upozorio da hrvatski građani litru benzina plaćaju najskuplje u Evropi, da je u BiH litra goriva jeftinija tri kune po litri, za sto litara 300 kuna. Zbog rasta cena energenata preti nam siromaštvo, nekontrolisano će porasti cene hrane, naveo je Bulj te Vladi poručio kako građani nisu krivi što niko ne kontroliše marže trgovcima naftom, što se država ne želi odreći trošarina.
Marijan Pavliček iz Hrvatskih suverenista pozvao je , kako je rekao, „glavnog dnevnog političkog komentatora“, predsednika države Zorana Milanovića, da se izjasni trebaju li o uvođenju evra odlučivati pojedinci u svojim kancelarije ili hrvatski narod na referendumu. Milanović dnevno komentariše različite, vrlo banalne teme, a ćuti o ovoj koja tišti veliki broj građana i hrvatska privreda. Pozivamo ga da čujemo njegovo mišljenje, rekao je zastupnik, podsetivši da će se potpisi za referendum o uvođenju evra prikupljati od 24. oktobra.
Dragana Jeckov (SDSS) podsetila je danas u hrvatskom parlamentu da popis stanovništva traje još nekoliko dana, te upozorila da informacije s terena “nisu bajne”. Prenoseći iskustva iz Zagreba, Vukovara, Obrovca i Karlovca navela je da građani prijavljuju kako se brojni popisivači nisu držali uputstava, koje je dao Državni zavod za statistiku, da je polje u koje se upisuje nacionalnost unapred bilo ispunjeno, da pojedini popisivači ne nose laptope uz objašnjenje da su u kvaru, pa sve upisuju na papir, da nisu želeli da popišu članove domaćinstva koji su npr. bili u trgovini. Pozvala je popisivače, kontrolore i DZS da posao obavljaju objektivno, transparentno, bez emotivnih reakcija. Pavliček joj je uzvratio da pokušava veliki deo popisivača prikazati kao neprofesionalne i antimanjinski raspoložene, što,prema njegovim rečima, nije tačno. Brojne su nepravilnosti koje idu na štetu hrvatskog naroda u Vukovaru i nacionalno mešanim sredinama, rekao je Pavliček. Krešo Beljak iz HSS-a, dao je za pravo Jeckov. To je istina, nije bilo jasnih kriterijuma za popisivače, pa se događa to što navodi kolegica Jeckov, rekao je Beljak.
Pravobraniteljka za ravnopravnost polova Višnja Ljubičić danas je upozorila na rizičniji položaj ruralnih žena kad je reč o rodno uslovljenom nasilju i na otežano zapošljavanje te pozvala institucije na jačanje njihova ekonomskog i društvenog statusa. Slabija dostupnost policije, lekara, besplatne pravne pomoći i savetodavne podrške čini položaj ruralnih žena, izloženih rodnom i nasilju u porodici, rizičnijim od onoga u kojima su žene u urbanim područjima, upozorila je pravobraniteljka uoči Međunarodnog dana ruralnih žena, koji se obeležava 15. oktobra. Dodala je i da zbog niže obrazovanosti, nedostupnosti celoživotnog obrazovanja, loše saobraćajne infrastrukture, slabijih ekonomskih prilika, kao i još uvek nedovoljnih kapaciteta dečjih vrtića, žene se u ruralnim područjima otežano zapošljavaju. Istovremeno, žene u ruralnim područjima svojim veštinama, znanjima i kreativnim potencijalima predstavljaju snagu na kojoj se može temeljiti ruralni razvoj Hrvatske, istakla je Ljubičić.
Na više lokacija na Kosovu u toku je akcija kosovske policije. U Kosovskoj Mitrovici se čuju sirene za opasnost i odjekuju šok-bombe. Kako javlja Kosovo Online, kosovska policija došla je iz Južne Mitrovice i upala u jednu od gradskih apoteka, u kojoj proveravaju carinske papire o nabavci lekova. Kako navode svedoci, upali su i u nekoliko trgovina. Policija je objavila da se radi o akciji sprečavanja krijumčarenja robe. Na ulice je odmah izašao veliki broj Srba nezadovoljnih policijskom akcijom, a kosovska policija ih rasteruje suzavcem i šok bombama. Portal Kosovo Online objavio je da je u sukobima policije i Srba ranjen jedan Srbin, i da je u teškom stanju.Srpska premijerka Ana Brnabić je pozvala međunarodnu zajednicu, NATO i KFOR da hitno reaguju i “zauzdaju premijera Kosova Aljbina Kurtija”. “Situacija je više nego dramatična i ovo je poslednji trenutak u kojem je neophodna jasna reakcija kako bi se zaustavila luđačka politika koju provodi Priština. Ovakvo ponašanje je prevršilo svaku meru i dovodi nas na rub haosa“, poručila je Brnabić u saopštenju za javnost. Milica Andrić Rakić, novinarka iz Kosovske Mitrovice za portal Index je rekla da se stanje u Mitrovici smirilo, da su se jedinice interventne policije povukle iz Mitrovice još oko 10 časova. Dotad su se,kako je rekla, bacale šok-bombe i suzavci.