U Gradskoj većnici Grada Vukovara juče je održana početna konferencija EU projekta Čista energija za Vukovar. Cilj projekta je izrada projektno-tehničke dokumentacije kao preduslova koji će da omogući korištenje geotermalne energije na području grada, čime će se proizvoditi energija s manjom emisijom ugljenika i osigurati povećana sigurnost nabave. -Reč je o jednom od ključnih strateškh projekata na području grada, jer korištenjem geotermalne energije u budućem vremenu mogu značajno da se smanje troškovi građana. Na osnovu provedenih istraživanja iz 2017. godine u Vukovaru postoji takav potencijal jer se grad nalazi na ivičnom delu Panonskog bazena koji je bogat toplom vodom, a koja bi se u Vukovaru koristila za gradsko grejanje i grejanje višestambenih zgrada. U skladu sa projektnom dokumentacijom u planu je i druga faza projekta koja se odnosi na izvođenje radova na bušotinama, ispitivanju kapaciteta i temperature vode, saopštio je zamenik gradonačelnika Vukovara Filip Sušac. Pročelnik Upravnog odeljenja za komunalnu privredu i građenje, Dražen Čulig naglasio je da je celo područje grada Vukovara potencijalno nad geotermalnim izvorima i rekao da bušotine za istražne aktivnosti mogu da budu bilo gde, te da je temperatura vode je oko 60 stepeni. Ukupna vrednost projekta „Čista energija za Vukovar“ iznosi gotovo 260 000 evra od čega su bespovratna sredstva u iznosu od 83,76 odsto, odnosno, 217 330 evra. Projekat finansiraju Island, Lihtenštajn i Norveška kroz Finansijski mehanizam Evropskog privrednog prostora (EGP) uz nacionalno sufinansiranje Republike Hrvatske u okviru Programa “Energija i klimatske promene”. Nosilac projekta je Grad Vukovar, a projektni partner je EFLA Consulting Engineers.
Predsednik Domovinskog pokreta Ivan Penava, juče je na konferenciji za medije u Hrvatskom saboru izjavio da je globalizam “zlatno tele modernog doba”, zbog kojeg u Hrvatskoj uskoro niko osim vlasnika hotela i apartmana, neće imati gde da radi. Tri dana uoči godišnjice međunarodnog priznanja Republike Hrvatske, Penava je poručio da ako se nastavimo klanjati tom zlatom teletu, u ovoj državi apsolutno više neće da bude proizvodnje i dodao da je ovo vodeći problem s kojim se država, po njegovom mišljenju, suočava 32 godine posle. Osim globalizma, predsednik DP-a je među vodećim problemima hrvatskog društva naveo korupciju i nepotizam, gubitak stanovništva, iseljavanje mladih i obrazovanih ljudi, sve niže stope nataliteta te proces i kako je rekao ”zamene stanovništva”. Penava se na konferenciji osvrnuo i na današnji protest protiv nasilja koji su u Vukovaru najavili roditelji napadnutih maloletnika i najavio da će se ipak pridružiti organizatorima, iako je nedavno saopštio da neće prisustvovati protestu. -‘Protiv sam bilo kojeg oblika nasilja, biću tamo s građanima Vukovara na trgu, gde mi je i mesto, rekao je vukovarski gradonačelnik.
Više županijskih i gradskih domova za starije od Nove je godine podiglo cene smeštaja, tako da će u nekim gradovima, među kojima je i Vukovar i Osijek, stariji sugrađani smeštaj morati da plaćaju 150 evra mesečno više nego što je bilo do sada, dok deo domova, uprkos povećanim rashodima, neće podizati cene. Dom za starije i nemoćne Vukovar, koji trenutno brine o 108 korisnika, od 1. februara povisiće cenu smeštaja za 10 odsto, a na to ih je, kako je izjavila direktorka Željka Rajković, primorao rast cena, posebno hrane i energenata. -Računi su nam se značajno povećali, gotovo su svi dobavljači podigli cenu za 30 odsto. Sklapali smo nove ugovore, tražili najpovoljniji izlaz iz cele situacije te smo bili prisiljeni i mi povisiti cene za 10 odsto, saopštila je Rajković dodajući kako su u domu povisili i plate zaposlenima u skladu sa dogovorom Vlade i sindikata. U Domu za starije i nemoćne osobe u Vukovaru najveća cena je 550 evra za jednokrevetnu sobu za smeštaj nepokretne osobe, a najniža 416 evra.
Obraćajući se u pismu medijima, Udruženje žena iz Vukovara zajedno sa ostalim ženskim organizacijama, saopštili su da podržavaju u potpunosti zahteve roditelja žrtava brutalnog napada i današnji protest. Istakli su da su za nasilje i za ovaj slučaj odgovorni nefunkcionalni sistem i nedostatak institucionalne podrške u borbi protiv nasilja, upozoravajući na alarmantnu prisutnost nasilja u društvu i nereagovanje sistema. Na prijavljeni napad policija i Državno tužilaštvo nisu adekvatno reagovali, te ovaj napad nije prepoznat kao zločin iz mržnje na osnovu nacionalnog porekla, saopštili su iz Udruženja i naveli da zahtevaju sistemsku edukaciju i senzibilizaciju policije, pravosudnih organa i javnosti. Takođe su podsetili na hitnost uvođenja građanskog vaspitanja u školama kako bi kroz obrazovni sistem podstakli mlade na nenasilno ponašanje i prihvatanje različitosti.
Iz Osječko- baranjske policije je juče saopšteno da je uhapšen 46-godišnjak, kojeg se tereti da je u Dalju s jarbola otrgao i gazio hrvatsku zastavu te, kako navode “iskazivao mržnju prema Hrvatima”. Policija navodi da je 46-godišnjak kod spomen-obeležja braniocima i civilima iz Dalja juče u poslepodnevnim časovima s jarbola otrgao zastavu Republike Hrvatske, bacio je na zemlju i gazio uzvikujući pogrdne reči. Nakon toga se, dodaju, uputio prema Stanici granične policije Dalj, iskazujući mržnju prema građanima hrvatske nacionalnosti i pevajući neprimerene pesme. Počinilac je uhapšen zbog sumnje u krivična dela javnog podsticanja na nasilje i mržnju te povrede ugleda RH, a kriminalističko istraživanje je u toku, saopšeno je.