Povodom pravoslavne nove godine danas je u Dečjem vrtiću Vukovar 2, u objektu u Borovu naselju, održana predstava za decu i podela paketića, u organizaciji gradske organizacije Samostalne demokratske srpske stranke. Gradski većnici su i ove godine, sedmi puta po redu obezbedili paketiće za 180 dece koja polaze vrtić Vukovar 2. Predsednik gradske organizacije SDSS-a Srđan Kolar naglasio je da oni rade na čuvanju ove tradicija među najmlađima.Dejan Drakulić, predsednik Veća srpske nacionalne manjine Grada Vukovara rekao je da će osim deci Vrtića, paketiće deliti i deci vukovarskih osnovnih škola koji nastavu pohađaju na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu.Marina Latinović, direktorka Dečjeg vrtića Vukovar 2 naglasila je da se deca raduju obeležavanju praznika i da su Deda Mrazu pripremili predstavu.Nakon programa koji su deca pripremila za Deda Mraza, on im je sa svojim pomoćnicima, gradskim većnicima SDSS-a, podelio paketiće.
U Hrvatskoj je u trećem tromesečju prošle godine bilo 1,704 miliona zaposlenih, što je na godišnjem nivou oko 15 hiljada više, dok je broj nezaposlenih pao za 30 hiljada, na 103 hiljade, pa je stopa anketne nezaposlenosti 5,7 odsto, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS). Reč je o statističkim podacima iz Ankete o radnoj snazi, koja se zasniva na metodologiji Međunarodne organizacije rada te je međunarodno usporediv podatak o zaposlenosti i nezaposlenosti. Prema podacima iz ankete, u trećem je tromesečju prošle godine u Hrvatskoj bilo 1,704 milijuna zaposlenih, što je u odnosu na drugi kvartal više za 26 hiljada, ili približno 1,5 odsto. Poređenje broja zaposlenih na godišnjem nivou, u odnosu na treći kvartal 2018. godine, pokazuje da je u trećem tromesečju prošle godine zaposlenih bilo približno 15 hiljada više ili 0,9 odsto.
Hrvatsku u sledećim godinama čeka značajno povećanje cene struje, upozoravaju domaći i strani stručnjaci.Hrvatska domaćinstva plaćaju jednu od najnižih cena električne energije u EU. Kako pokazuju podaci eurostatističara, cena kilovatčasa električne energije kod nas je u prvom polugodištu prošle godine iznosila 0,14 evra ili približno 1,10 kuna. Jeftiniju struju od nas u EU plaćaju jedino Rumuni, Litvanci, Mađari i Bugari. Istovremeno, prosečna cena kilovatčasa struje u EU u prvom je lanjskom polugodištu iznosila 0,24 evra ili nešto više od 1,80 kuna, što znači da je struja u Hrvatskoj 40 odsto jeftinija od evropskog proseka. Proizvodnja struje iz fosilnih goriva u Hrvatskoj i Sloveniji predstavlja trećinu ukupne proizvodnje električne energije, a njihove projekcije govore o znatnom rastu cena uglja, pa tako i struje, koje bi mogle skočiti i do 50 odsto.
Udruženja za ljudska prava pozvala su građane da im se pridruže u prikupljanju donacija i time podrže policijsku službenicu koja je izgubila spor protiv nadređenog kolege iako je utvrđeno da ju je na dužnosti spolno zlostavljao, zbog čega žrtva mora platiti sudske troškove od najmanje 10.000 kuna. Inicijativa #spasime, Fondacija za solidarnost i ljudska prava Solidarna te Platforma za reproduktivnu pravdu danas su u saopštenju upozorile da je osumnjičeni oslobođen jer se zlostavljanje “dogodilo samo jednom”.”Osumnjičeni je oslobođen jer se zlostavljanje ‘dogodilo samo jednom’. Iako je policajka pravilno postupila kako bi se nasilnik razotkrio i sprečilo da eventualno ponovi nasilje prema drugim kolegicama, žrtva zlostavljanja sada mora platiti sve sudske troškove u iznosu od barem 10.000 kuna”, ističu udruženja.
Pre tačno godinu dana u Ministarstvu obrazovanja otkrivena je zaposlena s lažnom diplomom.Tada je ministarka Blaženka Divjak poslala uputstvo svim školama i učeničkim domovima da provere verodostojnost diploma i svedočanstava zaposlenih. U ovih godinu dana, istakla je Divjak danas, otkriveno ih je 35 falsifikovanih. Od tog broja, 18 je diploma te 17 svedočanstava. Dve su falsifikovane na ime fakulteta iz Srbije te po jedna na ime fakulteta iz Slovenije i Austrije. Ti zaposleni odmah su dobili otkaz te prijavljeni policiji i DORH-u. Do sredine decembra prošle godine 57.905 isprava o stečenoj kvalifikaciji poslano je na proveravanje. Za njih 48.088 ustanovljeno je da su verodostojne dok se za 10.958 zaposlenih još čeka potvrda. Isprave čak 13.744 zaposlenih škole još nisu poslalo na proveru. Dakle, 28 ustanova nije poslalo nijednu diplomu na proveravanje. I direktorii su trebali da pošalju svoje isprave na proveravanje verodostojnosti, međutim, njih 88 to nije učinilo, pišu 24sata.U 81 odsto škola uspostavljeno je sistematsko proveravanje prilikom novog zapošljavanja dok u 19 procenata ta procedura nije uspostavljena.
Na vukovarskom klizalištu počela je škola klizanja za dečje vrtiće. Polaznici vukovarskih dečjih vrtića će u nedelju dana naučiti veštine klizanja, kojima ih uči profesor kineziologije i specijalista za zimske sportove Teodor Šteter. Naglasio je kako je svaka nova sezona sve bolja i uspešnija. Škola klizanja za svaki vrtić traje pet dana. Uspeo sam oformiti tim saradnika koji žele raditi s decom, formirali smo tri grupe dece, treniramo svaki dan i za pet dana oni će naučiti klizati, rekao je Šteter te izrazio zadovoljstvo saradnjom s Gradom Vukovarom i Sportskim objektima Vukovar.Zanimanje za ovaj zimski sport pokazuju i odrasligrađani, za koje je škola klizanja otvorena od samog otvorenja klizališta, 6. decembra. Škola klizanja je besplatna, a finansira je Grad Vukovar.