Stranke penzionera okupljene kao “Penzioneri zajedno” danas su upozorile na moguće veštačko stvaranje nestašice proizvoda te zatvaranje ‘malih’ prodavnica, osvrćući se na najave malih trgovaca da će iz ponude povući proizvode kojima je ograničena maloprodajna cena. “Da li je moguće da će nakon paketa mera neki trgovci iz ponude povući artikle kojima je Vlada limitirala maloprodajnu cenu? Ako se to dogodi moglo bi doći do puno većih problema od samih cena. Preti li nam možda veštački stvorena nestašica ulja, brašna, mleka, svinjskog i pilećeg mesa?”, pitale su Stranka penzionera, Blok penzioneri zajedno i Demokratska stranka penzionera. Uz napomenu da je najugroženiji deo stanovništva, među kojima vode penzioneri, s velikim odobravanjem dočekao ograničenje cena za devet prehrambenih proizvoda koje je Vlada donela prošle nedelje, stranke penzionera u saopštenju upozoravaju da su već počeli i prvi ozbiljniji problemi. Jedan deo trgovaca je iz svoje ponude jednostavno izbacio navedene artikle pravdajući se na razne načine, a glavni je da to čine radi navodnog izbegavanja kršenja Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi kojim je zabranjeno prodavati proizvod ispod nabavne cene, upozoravaju “Penzioneri zajedno”.
Hrvatska evrozastupnica Biljana Borzan je predstavila deo rezultata istraživanja javnog mnenja na temu prevara, sadržaja deklaranica i označavanja porekla hrane, koja je proletos provedena na uzorku od 805 ispitanika iz Hrvatske. Ispitivana je percepcija građana o proizvodima s kojima se najčešće manipuliše u pogledu njihovih karakteristika, porekla i sastava. “Proizvod kojeg je odabralo najviše građana je med, njih više od 50 odsto što ne iznenađuje s obzirom na manjkavo zakonodavstvo EU-a koje dozvoljava oznaku „mešavina EU/ne-EU meda“ te velike količine razvodnjenog uvoznog meda. Druga grupa proizvoda na koje građani najviše sumnjaju je sveže meso, a treća je hrana iz ekološkog uzgoja, za koju se često ispostavi da sadrži tragove sredstava koji nisu dopušteni u ekološkoj poljoprivredi. Nakon toga ide maslinovo ulje, koje takođe može nositi oznaku „mešavina EU/ne-EU ulja“”, izvestila je Borzan.
Portal Telegram piše da gradonačelnik Vukovara Ivan Penava, osim što je predsednik Domovinskog pokreta ima još jednu stranku, a reč je o političkoj stranci Ivan Penava nezavisna lista, čiji je status objavljen u štampanom izdanju Narodnih novina od 1. juna, a u završnim odredbama stoji kako je donesen na saboru stranke,koji je održanom 15. novembra 2021. Više od mesec dana pre toga, Penava je postao predsednik druge stranke,odnosno Domovinskog pokreta. Telegram podseća da je Politička stranka Ivan Penava nezavisna lista, registovana 19. januara 2021., a u oktobru iste godine Penava je postao predsednik Domovinskog pokreta. Predsednik stranke Ivan Penava nezavisna lista je Darko Dimić, a službena adresa stranke je Dubrovačka 3 u Vukovaru, što je i adresa porodične kuća Ivana Penave. Predsednik Domovinskog pokreta, u svojstvu gradonačelnika Vukovara, 6. jula 2021. potpisao je zaključak o raspoređivanju sredstava za redovno finansiranje političkih stranaka koje imaju članove u Gradskom veću Vukovara. U prošloj godini u tu je svrhu iz gradskog budžeta izdvojeno 300.000 kuna. S obzirom na to da je stranka Ivana Penava nezavisna lista imala pet izabranih većnika, njoj – bez obzira na to što su svi u međuvremenu prešli u Domovinski pokret mesečno uprihoduje 5000 kuna, piše Telegram.
U Hrvatskoj se danas obeležava Nacionalni dan ambliopije s ciljem podizanja svesti u borbi protiv slabovidnosti, pre svega provođenjem preventivnog programa kojim se godišnje otkrije oko 3000 slabovidnih četverogodišnjaka. Ambliopija se definiše kao smanjenje ili gubitak dela funkcija vida – vidne oštrine, percepcije kretanja, osećaja dubine prostora i razlikovanja kontrasta bez prisutne vidljive bolesti oka. Najčešće je prisutna u jednom oku, a rizični faktori za nastanak kod više od 90 odsto slučajeva su izražene refraktivne greške i strabizam, odnosno škiljenje i bežanje oka. Rano prepoznavanje i lečenje važno je da se primeti pre polaska deteta u prvi razred osnovne škole, jer sa sedam godina završava razvoj centra za vid. Deci, kojoj se slabovidnost otkrije na probirnom testu, pružena je mogućnost izlečenja do sedme godine u čak 90 odsto slučajeva, dok se u ostalih deset odsto može značajno pomoći, ističu stručnjaci Klinike za očne bolesti Kliničke bolnice ”Sveti Duh”, referentnog centra Ministarstva zdravstva za dečju oftalmologiju i strabizam. Preventivni program provodi se pozivanjem četverogodišnjaka pismom na kućnu adresu na probirni preventivni pregled koji provodi 95 oftalmoloških timova u 66 zdravstvenih ustanova širom Hrvatske. Pregled je sličan dečjoj igri pogađanja i sakrivanja jednog, a zatim drugog oka i sasvim je bezbolan, a za pregled nije potrebna uputnica. Sa odazivom roditelja i dece od oko 45 odsto, trenutno je to preventivni program u Hrvatskoj s najboljim odazivom. Provođenjem programa niz godina, prvo na nivou Zagreba, a zatim i na nacionalnom nivou, utvrđena je prevalencija slabovidnosti kod osam odsto dece.