Vukovarsko sremska županija objavila je Javni poziv za podnošenje predloga za dodeljivanje priznanja i nagrada Županije u ovoj godini. Predloge za dodeljivanje nagrada Počast Županije, Nagrada za životno delo, Nagrade i Povelje Županije mogu da podnesu pravna i fizička lica. Počast će biti dodeljena državnicima, funkcionerima i istaknutim pojedincima, domaćim i stranim državljanima, inostranim organizacijama te pravnim osobama, koji su doprineli promociji ugleda županije. Nagrada za životno delo namenjena je pojedincima koji žive na području županije ili su na tom području postigli ostvarenja zbog kojih se nagrađuju. Nagrada ili povelja se dodeljuje za izuzetna ostvarenja u raznim društvenim područjima poput privrede, prosvetnih, kulturnih delatnosti i ostalog. Nagrada pojedincu biće dodeljena se u obliku novčane nagrade, dok će pravnoj osobi ista da bude dodeljena u vidu plakete, saopšteno je iz vukovarsko-sremske županije.
Prvi put nakon ulaska Hrvatske u EU, u prošlogodišnjem periodu zabeležen je veći broj hrvatskih državljana koji se iselio iz Nemačke od onih koji su se u tu zemlju doselili, odnosno u Nemačku se doselilo nešto više od 20 hiljada državljana Hrvatske, a istovremeno se iz te zemlje iselilo više od 24 hiljade, pokazali su podaci nemačke kancelarije za statistiku. Iako vladajući političari smatraju, da je reč o promeni dosadašnjeg negativnog trenda iseljavanja iz Hrvatske, demograf Stjepan Šterc ističe da se radi o slučajnim oscilacijama koje su karakteristične za, kako kaže, “vremenski niz izrazito negativnog trenda”. Oscilacije u migracijama su moguće, ali problem je što ih političari odmah koriste u dnevnopolitičke svrhe i govore o promeni trenda u uslovima u kojima ne postoji migraciona politika, rekao je Šterc, i podsetio da je proces povratka iz Nemačke počeo još u vreme pandemije COVID-19, a posebno se pojačao zbog recesije u toj zemlji. Šterc je nalasio i da Nemačka, kao i druge razvijene zapadne zemlje imaju problem s bezbednošću,dok je u Hrvatskoj još uvek prisutan osećaj slobode koji privlači iseljenike nazad.
Usvajanjem Operativnog programa za nacionalne manjine za period od 2024. – 2028. godine, na sednici početkom avgusta, Vlada RH je obećala i da će razmotriti rešenje statusa organizacija Srba u Hrvatskoj, osnovanih prema međunarodnim ugovorima, Srpskog narodnog veća i Zajedničkog veća opština, kako bi se stvorile pretpostavke za njihovu stabilnost i unapređenje rada. „To su veoma važna pitanja za očuvanje kulturne i prosvetne autonomije Srba u Hrvatskoj koje su garantovane Erdutskim sporazumom i Pismom Vlade RH za završetak mirne reintegracije. Veoma je važno da budemo svesni kako pojedini dokumenti imaju status međunarodnih ugovora, što im daje posebnu težinu, stavlja ih iznad zakona RH”, smatra saborska zastupnica SDSS-a Dragana Jeckov. Kako je rekla, nedovoljno je i na određeni način poražavajuće da obe institucije imaju status udruženja, naročito što je ZVO osnovan posebnom Odlukom Vlade RH. Posebno je osetljivo pitanje finansiranja jer obe institucije teško mogu obavljati svoje primarne zadatke ako moraju brinuti o egzistenciji. Ove dve institucije, upravo zbog načina na koji nastale, ne bi smele zavisiti od nečije dobre volje ili “političke težine” predstavnika srpske zajednice”, istakla je Jeckov. Kod izrade novog Zakona o medijima, Vlada RH će uzeti u obzir i potrebe nacionalnih manjina u medijskom prostoru, uključujući i srpsku te nastaviti osiguravati sredstva za njihovo finansiranje. Vlada planira da podrži i formiranje nastavničkog studija srpskog jezika i kulture u Zagrebu i Osijeku te da preduzme mere kojima će podržati konačni prenos osnivačkih prava nad osnovnim školama sa županija na općine za koje su ispunjeni zakonski uslovi.
Nakon što su policijski službenici zatekli 25-godišnjakinju i 47-godišnjaka, iz Virovitice i 56-godišnjaka iz Mirkovaca u neovlaštenoj trgovini duvanom, iz PU vukovarsko-sremske je saopšteno da je dovršeno kriminalističko istraživanje nad spomenute tri osobe zbog sumnje da su počinili krivično delo Nedozvoljena trgovina. Zatečene osobe su privedene 9. avgusta u Mirkovcima a prilikom istrage, u automobilu 56-godišnjaka je pronađeno i oduzeto 25 PVC vreća s ukupno 245 kilograma sitno rezanog duvana bez kontrolnih markica Ministarstva finansija Republike Hrvatske. Daljnjim kriminalističkim istraživanjem utvrđeno su privedena lica iz Virovitice u više navrata 56-godišnjaku neovlašteno preprodavala duvan. Protiv troje osumnjičenih je nadležnom državnom odvjetništvu podnijeta kaznena prijava.
S ciljem upoznavanja, druženja i igre dece, pripadnika nacionalnih manjina iz regiona, u okviru Javnog poziva Ministarstva nauke, obrazovanja i sporta, ŠK Trpinja realizovao je programske aktivnosti projekta Šah ne poznaje granice. Tokom vikenda na salašu Lolini bungalovi u Novom Sadu održan je istoimeni turnir na kojem je učestvovalo 32 šahista uzrasta do 11 godina. Prema rečima predsednika kluba Nikole Maširevića, odaziv dece je bio veliki a cilj projekta je osim navedenog bilo i upoznavanje dece sa kulturnim, verskim i nacionalnim identitetom. Pored trpinjskih šahista, učestvovala su i deca mađarske, ruske i rusinske nacionalne manjine iz Subotice, Kule i Novog Sada koji su bili podeljeni u dve starosne grupe. Voditelj projekta Vojislav Đuračković je govoreći o njegovim glavnim karakteristikamai programskim aktivnostima, rekao da je u pitanju Javni poziv resornog ministarstva o sufinansiranju programskih aktivnosti nacionalnih manjina u RH za ovu godinu. Ideja je bila da deca odu na Frušku goru i prilikom obilaska manastira i učenja o kulturi, jeziku i tradiciji steknu veće znanje o svom nacionalnom identitetu ali i da se upoznaju sa decom koja su takođe pripadnici nacionalnih manjina u Srbiji, rekao je Đuračković. Tokom programskih aktivnosti na prostoru salaša su održane igre na otvorenom a deca su imala priliku i da prisustvuju mađioničarskoj predstavi. Kako bi utvrdila znanje maternjeg jezika,deca ŠK Trpinja su kroz učenje i igru učestvovali u edukativnoj radionici namenjenoj srpskom jeziku i pravopisu, istu je održala Branka Banjac, nastavnik u OŠ Borovo.