Ono što se do 25. juna ove godine moglo čuti ili videti samo na koncertima Marka Perkovića Tompsona, na skupovima pukovnika HOS-a Marka Skeje i fudbalskih navijača, isto se moglo čuti i videti u Hrvatskom saboru. S govornice Hrvatskog sabora pozdravljalo se ustaškim pozdravom, a da niko nije bio ni opomenut, a kamoli kažnjen, napisao je Milorad Pupovac, predsednik SDSS-a u kolumni koju je u subotu objavio Jutarnji list. Kako je naveo, niko verovatno nije ni pomislio kako je to zvučalo predstavnicima srpske, jevrejske ili romske nacionalne manjine. Pupovac je podsetio da je uz taj pozdrav, prema procenama Memorijalnog muzeja holokausta SAD-a, na području NDH uspostavljeno najmanje 15 koncentracionih logora i logora smrti, da je usmrćeno gotovo 340.000 Srba , 32.000 Jevreja i 25.000 Roma, da je ćirilično pismo bilo zabranjeno, Srpska pravoslavna crkva preimenovana u Hrvatsku pravoslavnu crkvu, a pravoslavni vernici prisilno ili pod okolnostima egzistencijalne opasnosti prelazili na katoličanstvo. Naveo je da niko nije opomenut ili kažnjen zato što se ustaški pozdrav “Za dom spremni” izrekao u kontekstu govora o Domovinskom ratu.
Saborskom zastupniku Hrvatskih suverenista, Marijanu Pavličeku juče je odbijen ulazak u Srbiju, gde je trebao da prisustvuje manifestaciji bunjevačkih hrvata Družijanci u Subotici, zbog čega su iz te stranke zatražili od Ministarstva vanjskih poslova RH da uputi diplomatsku notu Srbiji te uvođenje politike reciprociteta. Predstavnici te stranke poručili su da je nepojmljivo da se hrvatskim državnim funkcionerima onemogućava ulazak u Republiku Srbiju dok istovremeno srpski funkcioneri, kako državni, tako i lokalni, slobodno prisustvuju raznim kulturnim manifestacijama srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj. Uprkos diplomatskom pasošu i službenoj najavi od strane protokola Hrvatskog sabora, Pavliček nije mogao da pređe granični prelaz Erdut- Bogojevo, potvrdio je saborski zastupnik. Rekao je da su ga nakon sat vremena zadržavanja na granici, srpski granični policajci obavestili kako nemaju nikakve službene informacije o najavljenom službenom dolasku, iako je kako kaže, sve odrađeno po protokolu.
Usvajanjem Operativnog programa za nacionalne manjine za period od 2024. – 2028. godine, na sednici početkom avgusta, Vlada RH je obećala i da će razmotriti rešenje statusa organizacija Srba u Hrvatskoj, osnovanih prema međunarodnim ugovorima, Srpskog narodnog veća i Zajedničkog veća opština, kako bi se stvorile pretpostavke za njihovu stabilnost i unapređenje rada. „To su veoma važna pitanja za očuvanje kulturne i prosvetne autonomije Srba u Hrvatskoj koje su garantovane Erdutskim sporazumom i Pismom Vlade RH za završetak mirne reintegracije. Veoma je važno da budemo svesni kako pojedini dokumenti imaju status međunarodnih ugovora, što im daje posebnu težinu, stavlja ih iznad zakona RH”, smatra saborska zastupnica SDSS-a Dragana Jeckov. Kako je rekla, nedovoljno je i na određeni način poražavajuće da obe institucije imaju status udruženja, naročito što je ZVO osnovan posebnom Odlukom Vlade RH. Posebno je osetljivo pitanje finansiranja jer obe institucije teško mogu obavljati svoje primarne zadatke ako moraju brinuti o egzistenciji. Ove dve institucije, upravo zbog načina na koji nastale, ne bi smele zavisiti od nečije dobre volje ili “političke težine” predstavnika srpske zajednice”, istakla je Jeckov. Kod izrade novog Zakona o medijima, Vlada RH će uzeti u obzir i potrebe nacionalnih manjina u medijskom prostoru, uključujući i srpsku te nastaviti osiguravati sredstva za njihovo finansiranje. Vlada planira da podrži i formiranje nastavničkog studija srpskog jezika i kulture u Zagrebu i Osijeku te da preduzme mere kojima će podržati konačni prenos osnivačkih prava nad osnovnim školama sa županija na općine za koje su ispunjeni zakonski uslovi.
Domu za starije i nemoćne osobe Ilok te Domu zdravlja Županja odobreni su projekti u okviru prvog poziva Interreg VI-A IPA Programa prekogranične saradnje Hrvatska – Srbija 2021.-2027. Partneri na projektu prvog spomenutog projekta su Karitas Šabac, Gerontološki centar Bačka Palanka i Razvojna agencija Vukovarsko-sremske županije a odnosi se na poboljšanje dostupnosti socijalnih usluga u zajednici u programskom području Vukovarsko-sremske županije i Mačvanskog okruga. Glavni je cilj projekta poboljšati pristup novim uslugama u zajednici koje nude brigu za starije osobe, osobe s invaliditetom i osobe koje boluju od Alchajmerove bolesti unutar ruralnih pograničnih područja Vukovarsko-sremske županije, Vojvodine i Mačvanskog okruga. Projektom će biti uspostavljene nove usluge u zajednici (potpomognuto stanovanje, integrativno savetovanje, centri za podršku te dnevni centri), olakšati proces deinstitucionalizacije i sprečiti institucionalizaciju novih korisnika koja proizlazi iz nedovoljne podrške u zajednici u kojoj ti korisnici borave. Takođe, održaće se zajednički treninzi, studijsko putovanje, javna kampanja podizanja svesti javnosti o važnosti deinstitucionalizacije i nastaviti saradnja među partnerima nakon završetka projekta, čime će se unaprediti pružanje usluga prenosom znanja, iskustava i međusektorske saradnje. Ukupna vrednost projekta iznosi milion i 760 hiljada evra, od čega je 85 odsto bespovratnih sredstava. Drugi odobreni projekat Unapređenje kvaliteta zdravstvene zaštite i ranog otkrivanje raka dojke vezan je uz županjski Dom zdravlja. Partneri na projektu su Opšta županijska bolnica Vinkovci i Klinički centar Vojvodine. Glavni je cilj projekta unapređenje kvaliteta i dostupnosti javnozdravstvenih usluga u prekograničnom području s posebnim naglaskom na osiguravanje jednakog pristupa zdravstvenoj zaštiti, jačanje mera prevencije raka dojke te podizanje svesti o važnosti ranog otkrivanja raka dojke. Dom zdravlja Županja će kroz projekat nabaviti mamograf s tomosintezom, dok će Opšta županijska bolnica Vinkovci i Klinički centar Vojvodine nabaviti 3D ultrazvuk s naprednim softverom za dojku. Ukupna vrednost projekta je 942 hiljade evra, od toga su bespovratna sredstva 800 hiljada evra. Oba projekta je pripremila Razvojna agencija Vukovarsko-sremske županije.
S ciljem upoznavanja, druženja i igre, dece, pripadnika nacionalnih manjina iz regiona, u okviru Javnog poziva Ministarstva nauke, obrazovanja i sporta RH, Šahovski klub Trpinja realizovao je programske aktivnosti projekta Šah ne poznaje granice. Tokom vikenda na salašu Lolini bungalovi u Novom Sadu održan je istoimeni turnir na kojem je učestvovalo 32 šahista uzrasta do 11 godina. Prema rečima predsednika kluba Nikole Maširevića, odaziv dece je bio veliki a cilj projekta je osim spomenutog bilo i upoznavanje dece sa kulturnim, verskim i nacionalnim identitetom. Učestvovala su deca mađarske, ruske i rusinske nacionalne manjine iz Subotice, Kule i Novog Sada, koji su bili podeljeni u dve starosne grupe. Voditelj projekta Vojislav Đuračković je govoreći o njegovim glavnim karakteristikamai programskim aktivnostima, rekao da je u pitanju Javni poziv resornog ministarstva o sufinansiranju programskih aktivnosti nacionalnih manjina u RH za ovu godinu. Ideja je bila da deca odu na Frušku goru i prilikom obilaska manastira i učenja o kulturi, jeziku i tradiciji steknu veće znanje o svom nacionalnom identitetu ali i da se upoznaju sa decom koja su takođe pripadnici nacionalnih manjina u Srbiji, rekao je Đuračković. Tokom programskih aktivnosti na prostoru salaša su održane igre na otvorenom a deca su imala priliku i da prisustvuju mađioničarskoj predstavi. Kako bi utvrdila znanje maternjeg jezika,deca ŠK Trpinja su kroz učenje i igru učestvovali u edukativnoj radionici namenjenoj srpskom jeziku i pravopisu, istu je održala Branka Banjac, nastavnik u OŠ Borovo.