U Dalju je održana završna konferencija projekta “Š-OLD-ER aktivnim uključivanjem do povećanja zapošljivosti i socijalne uključenosti ranjivih grupa na području opština Erdut i Šodolovci”. Projekat je tokom 18 meseci provela Opština Erdut, u partnerstvu sa Opštinom Šodolovci i Centrom za mlade Dalj. Ukupna vrednost projekta je milion i 228 hiljada kuna i u potpunosti je finansiran iz Evropskog socijalnog fonda, rekao je voditelj projekta Milan Franić. U projekat je bilo uključeno više od dve hiljade ljudi, kroz edukacije i različite kreativne radionice, od plesa, kuvanja, ukrašavanja predmeta dekupaž tehnikom do joge, pilatesa i rekreacije te kroz zajednička dešavanja sa Opštinom Šodolovci. Imali smo takmičenje u kuvanju, štafetu mladosti, čitanje pod zvezdama i “Leto na Dunavu”, rekao je Franić i dodao da je kroz edukacije prošlo 12 osoba, po četiri za web dizajnera, gerontodomaćicu i turističkog animatora. „Kroz aktivnost mobilnog tima “Katica za sve” bila su zaposlena dva kućna majstora, koji su obilazili oko 160 korisnika na području obe opštine i pomagali im u poslovima u kući, dostavljali namirnice i lekove”, rekao je Franić. Sredstvima iz projekta štampana je i brošura “Legende našeg kraja” sa zanimljivim pričama iz erdutske opštine.
Grad Vinkovci i za ovu školsku godinu je osigurao asistenciju učenicima s teškoćama u razvoju kroz projekat „Osiguravanje pomoćnika u nastavi učenicima s teškoćama u razvoju u Vinkovcima 2022/23“. Vrednost projekta je gotovo 2 miliona kuna, a Grad Vinkovci sufinansira projekat s 200 hiljada kuna, a preostali iznos je bespovratno sufinansiran sredstvima Evropskog socijalnog fonda iz Operativnog programa Efikasni ljudski potencijali. Cilj projekta je osiguravanje individualne podrške za 53 dece s teškoćama u razvoju u svrhu povećanja njihove socijalne uključenosti i integracije unutar redovnog vaspitno-obrazovnog sistema, jačanje znanja i kompetencija pomoćnika u nastavi kroz njihovo zapošljavanje i senzibilizacija javnosti o pravima i mogućnostima učenika s teškoćama u razvoju. Provođenje projekta počinje već u avgustu i traje do avgusta sledeće godine. Prva faza počinje danas i u sklopu nje će biti raspisan konkurs za 45 pomoćnika u nastavi i jednog stručnog komunikacijskog posrednika za sedam osnovnih i srednju muzičku školu.
U Hrvatskoj je juče testirano 4446 osoba na koronavirus, od čega ih je 1583 bilo pozitivno, a umrlo je 15 lica, saopšteno je iz Nacionalnog štaba civilne zaštite. Na bolničkom lečenju je 616 osoba, od toga su na respiratoru 23 pacijenta.
Zbog jednog doktorata i 45 diploma izdanih medicinskim sestrama iz Hrvatske, srpski istražioci su uhapsili bivšeg dekana Medicinskog fakulteta i bivšeg rektora Univerziteta u Kragujevcu. Sumnja se da su uhapšeni na treću godinu školovanja upisivali hrvatske medicinske sestre koje su završile prve dve godine studija na fakultetu u Zenici, s nastavom u Puli, a uhapšeni su i zbog jedne odbrane doktorata, takođe hrvatskom državljaninu. Među studentkinjama je, Saznaje Dnevnik Nove Tv, bila i supruga šefa SDP-a Peđe Grbina koji je za tu medijsku kuću rekao da su zapanjeni te da su se medicinske sestre ni krive ni dužne našle u problemu. Neke od bolnica već su počele proveravati diplome, a strukovna komora je zatražila proveravanje iz Kragujevca jer imaju informacije da je Univerzitet poništio 22 od 45 diploma. Oglasili su se i iz Ministarstva zdravstva rekavši da nemaju informacija o toj temi te da je za priznavanje inostrane stručne kvalifikacije u Hrvatskoj merodavna strukovna komora, u koju se mora učlaniti svaki zdravstveni radnik koji “neposredno pruža zdravstvenu zaštitu”.
Ponovo je krenulo isporučivanje nafte iz Rusije u Mađarsku i Slovačku preko ukrajinskog dela naftovoda Družba, saopštio je ukrajinski Naftogaz, nekoliko dana nakon obustavljanja zbog problema s plaćanjem. Ukrajina je zaustavila isporučivanje ruske nafte preko Družbe 4. avgusta nakon što su joj sankcije Zapada Rusiji onemogućile primanje tranzitnih nadoknada od Moskve, a to obustavljanje je uticalo na Slovačku, Mađarsku i Češku jer se te zemlje oslanjaju na rusku sirovu naftu i imaju ograničenu mogućnost uvoza alternativne nafte morskim putem. Iz Naftogaza je saopšteno da je nastavljeno s radom nakon što je primljena uplata mađarske naftne kompanije MOL.
Objavljen je Pravilnik o provođenju Programa podrške pčelarima za saniranje šteta uzrokovanih pomorom pčelinjih zajednica u ovoj godini, koji se odnosi na raspoređivanje finansijskih sredstava u vrednosti 1,2 miliona kuna za štete nastale pomorom pčelinjih zajednica u stacionarnim ili selećim pčelinjacima, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede. Sredstva će se dodeliti pčelarima kod kojih je potvrđena smrt pčelinjih zajednica od strane Državnog inspektorata Republike Hrvatske putem Izveštaja o inspekcijskim kontrolama na stradalim pčelinjacima tokom proleća 2022. godine te zaključno s 1. julom 2022. godine, a koji podnesu zahtev za podršku. „Program ima za cilj kroz finansijsku pomoć oštećenim pčelarima nadoknaditi deo izgubljene dobiti zbog naglog prestanka proizvodnje. Rok za podnošenje zahteva je do 26. avgusta, a formular zahteva za podršku pčelarima nalazi se na internet stranici Ministarstva poljoprivrede. S obzirom na značaj pčela kao dela poljoprivrede i sveukupnog sistema očuvanja biološke raznolikosti te u skladu sa Zajedničkom poljoprivrednoj politici, pčelarska je proizvodnja u okviru Strateškog plana Republike Hrvatske 2023. – 2027., izdvojena u posebnu sektorsku intervenciju. Strateški plan donosi povećanje omotnice za pčelarski sektor na 28,4 miliona kuna u 2023. godini te 28,8 miliona kuna u ostalim godinama provođenja, čime je omotnica za pčelarski sektor u novom programskom periodu povećana za približno 60 odsto”, pojasnili su iz Ministarstva poljoprivrede.