U Vukovarsko-sremskoj županiji je, prema podacima, koji su pristigli jutros do 8 časova, u poslednja 24 časa evidentirano 6 novih pozitivnih osoba na COVID-19, 3 osobe su iz Vinkovaca, te po jedna iz Novih Jankovaca, Cerne i Gradišta. Ukupan broj obolelih od početka epidemije je 520, od kojih je 352 izlečeno, dok je 7 osoba preminulo. Trenutno je u županiji 26 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti.U navedenom periodu testirano je 108 osoba, pa je ukupan broj testiranih do sada na području županije 6460. U samoizolaciji se nalazi 274 lica. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 je 14 zdravstvenih radnika (2 lekara, 6 medicinskih sestara odnosno tehničara, 5 drugih zdravstvenih i jedan nezdravstveni radnik). U samoizolaciji je iz sistema zdravstva 15 radnika (2 lekara, 9 medicinskih sestara i tehničara te 4 druga zdravstvena radnika).
U protekla 24 sata u Hrvatskoj je zabeležen 91 novi slučaj zaraze virusom SARS-CoV-2 i dve osobe su preminule, saopštio je juče Nacionalni štab civilne zaštite. Broj trenutno aktivnih slučajeva u Hrvatskoj je 618. Među njima je 115 pacijenata na bolničkom lečenju, od toga je na respiratoru pet pacijenata. Dve osobe su preminule. Od 25. februara, kada je zabeležen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je registrovano 5.740 osoba zaraženih novim korona virusom, od kojih je 160 preminulo, a 4.962 se oporavilo. U samoizolaciji je trenutno 2.111 osoba. Do danas je ukupno testirano 130.688 osoba, od toga 1.309 u poslednja 24 sata, navedeno je u saopštenju.
Epidemiologinja HZJZ-a Dijana Mayer poručila je juče da Hrvatska i njeni građani sigurno neće koristiti vakcinu protiv koronavirusa koju je odobrila Ruska Federacija, a za koje, napominje, ne postoje naučni dokazi o efikasnosti. “Vakcina je trenutno u prvoj fazi kliničkog ispitivanja, a ispitivanja se sastoje od četiri faze. Tek nakon treće faze može se registrovati za širu upotrebu”, rekla je Mayer za RTL “Danas”.
Hrvatski zavod za javno zdravstvo nadopunio je juče preporuke o sprečavanju širenja koronavirusa za noćne klubove, čijim se vlasnicima preporučuje da rad klubova organizuju na otvorenom te onemoguće rad i boravak posetilaca u zatvorenim prostorima. Klubovi koji nemaju mogućnost rada na otvorenom i dalje mogu da nastave da rade po principu uobičajenih ugostiteljskih objekata, poput kafića. Novina je i da se zabranjuje funkcija prostora plesnih podijuma, a umesto toga se preporučuje postavljanje stolova i stolica uz distancu od 1,5 metra.
Politički analitičar Žarko Puhovski je rekao da nema sumnje da je vojno-policijska akcija “Oluja” prouzrokovala etničko čišćenje jer, kako kaže, o tome govore procenti, i da je Srba tri puta manje nego što ih je bilo, što se ne događa prirodnim, populacijskim kretanjima. “Ali to je rezultat hrvatsko-srpskog pritiska. Hrvatska je htela što više teritorija sa što manje Srba, a (Slobodan) Milošević što više Srba za Kosovo i kako bi iskoristio to za propagandu, gde je bio u lošijem položaju u odnosu na Hrvatsku”, kaže Puhovski. Istakao je da bi bilo zdravo, dobro i logično da se odnosi Hrvatske i Srbije odvoje od odnosa Hrvatske i srpske manjine u Hrvatskoj. “Od ‘Oluje” Hrvatska je superiornija od Srbije i ne znaju ni jedni ni drugi s tim izaći na kraj”, naveo je Puhovski u izjavi za N1 TV.
Grad Vukovar raspisao je javni poziv za dodeljivanje nepovratnih pomoći u poljoprivredi, koji se sastoji iz dva dela – od državnih pomoći i onih malih vrednosti.U gradskom budžetu je obezbeđeno 800 hiljada kuna za sedam mera. Dodeljivanja državnih podrški, povezanih s primarnom proizvodnjom, obuhvata tri mere, namenjene poljoprivrednicima, koji tek nameravaju da realizuju prihvatljiva ulaganja na području grada, dok su u dodeli pomoći male vrednosti razrađene četiri mere i namenjene su poljoprivrednicima koji deluju u sektoru prerade i stavljanja na tržište poljoprivrednih proizvoda, a koji već imaju realizovana prihvatljiva ulaganja na području Vukovara.
Marijana Grubišić, pročelnica Upravnog odelenja za privredu, poljoprivredu i međunarodnu saradnju, naglasila je da oni koji apliciraju za državne podrške moraju da dostave ponude za opremu, odnosno sadnice i mehanizaciju koju planiraju da nabave, a tek nakon što predaju prijavni obrazac ići će u realizaciju nabavke. Kod pomoći male vrednosti prihvatljivi su troškovi nastali od 1. januara prošle godine, odnosno proizvođači mogu da traže sufinansiranje za ono što su već kupili. Iskustva iz prošlih godina govore da se najviše traže podrške za mehanizaciju, nabavku sadnica i košnice, rekla je Grubišić. Javni poziv biće otvoren do 1. decembra, odnosno do iskorištavanja predviđenih sredstava.