Premijer Andrej Plenković juče je u razgovoru za CNN rekao da je Hrvatska tokom koronakrize dobro kombinovala mere za zaštitu zdravlja stanovništva i za pomoć privredi i finansijskom sistemu te da je u tom smislu uspela i ostvarila ravnotežu. Postigli smo balans između zdravstvene i ekonomske, odnosno finansijske sigurnosti”, rekao je Plenković. Na pitanje nije li Hrvatska možda preterala u otvaranju pripremajući se za turističku sezonu i da li je u tom pogledu otišla predaleko i popustila previše s obzirom na značajan udeo turizma u strukturi privrede i iskustva od lani, kad je turizam u odnosu na 2019. značajno podbacio, Plenković je prvo rekao da smo pre koronakrize imali stabilan ekonomski rast, uz smanjenje udela javnog duga u BDP-u i budžetskog manjka. “U pandemiji smo stali iza radnika i poslodavaca i potrošili dosad više od deset milijardi kuna na pomoći za plate za gotovo 700 hiljada radnika i to je ključno”, rekao je, između ostalog, premijer.
Nemogućnost vlasnika da koriste vlastite stanove u kojima žive zaštićeni najmoprimci, odnosno ostvare odgovarajuću najamninu predstavlja povredu prava na mirno uživanje vlasništva, zaključio je Evropski sud za ljudska prava. U presudi nakon tužbe dvoje podnosilaca protiv Hrvatske sud je zaključio da je država povredila prava na mirno uživanje vlasništva vlasnika stanova u kojima žive zaštićeni najmoprimci. Podnosioci su podneli tužbu sudu u Strasbourgu jer dugi niz godina nisu mogli da koriste stanove koje imaju u vlasništvu niti da dobiju tržišnu najamninu zbog toga što su njihovi stanovi dani na korištenje zaštićenim najmoprimcima. Odlučujući u ovim predmetima sud je odbio sve formalne prigovore tužene države smatrajući da se radi o situaciji kontinuirane povrede prava vlasništva podnosilaca, saopštila je kancelarija hrvatske predstavnice pred tim sudom.
U Vukovarsko-sremskoj županiji, u poslednja 24 časa evidentiran je 6 novih pozitivnih osoba na COVID-19, od kojih su 2 iz Vinkovaca i Jarmine, te po 1 iz Drenovaca i Ilače. Preminulih osoba nema. Od početka epidemije ukupan broj obolelih osoba je 12 348, od kojih je 11 993 izlečenih, a ukupno je preminula 251 osoba. Trenutno je u županiji 17 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 sata testirana je 251 osoba, pa je ukupan broj testiranih osoba na području županije 70 782. U samoizolaciji na području županije je 258 osoba.
U Hrvatskoj je vakcinisano 39,6 % odraslog stanovništva i kako interes za vakcinisanjem stagnira, pojedini su štabovi odlučili da uvedu nagrade za one koji pristupe vakcinisanju kako bi pospešili interes za istim. U drugim državama već postoji ta praksa, pa tako u Srbiji dele novac i časte ručkom dok u Americi dele džointe. U Hrvatskoj trenutno rade na kampanji u kojoj učestvuju i poznate ličnosti, a u Krapinsko-zagorskoj županiji počeli su da dele ulaznice za banju, dok se u Splitu organizuje besplatna predstava. U nekim drugim sredinama nema nagrada, ali se zato mobilišu da povećaju i olakšaju vakcinisanje, poput punktova za vakcinisanje ili autobusa. Koji će obilaziti manja mesta.
S ozirom da interes za vakcinisam pada, a uočava se i trend da vakcinisani jednom dozom odustaju od druge, kako je istaknula prof. Alemka Markotić, dopuštanjem odlaska na neku zabavu ili utakmicu uz Covid potvrdu upravo žele da potaknu ljude da se vakcinišu. Dodala je kako fokus sada na vakcinisanju mlađih osoba.
Veće ministara Bosne i Hercegovine juče je olakšalo ulazak stranaca u zemlju, nakon više protesta turističkih radnika, koji to smatraju ključnim za spas sezone. Od oktobra prošle godine, u BiH su zbog sprečavanja širenja koronavirusa mogli da uđu stranci s negativnim PCR testom. Negativan test bio je obavezan i za državljane BiH te susednih zemalja Hrvatske, Srbije i Crne Gore. Osim PCR-a, sada će se u zemlju moći ulaziti i s negativnim antigenskim testom, potvrdom o vakcinisanju ili potvrdom da su preboleli Covid-19.
Udruženja žena Vukovar u četvrtak je održalo drugi sastanak projektnog tima programa “Nove mogućnosti – bolja socijalna uključenost starijih osoba” kome su prisustvovale predstavnice nosilaca projekta iz Udruženja žena Vukovar te predstavnici partnerske organizacije iz Udruženja za podršku žrtvama i svedocima i novozaposlena osoba, voditeljka Kluba osoba trećeg doba u opštini Borovo.Realizacija projekta je počela 3. novembra 2020. godine i trajaće do 3. novembra 2022. godine.Cilj projekta je povećanje kvaliteta života starijih i nemoćnih osoba širenjem i pružanjem inovativnih socijalnih usluga u lokalnoj zajednici za njihovu bolju socijalnu uključenost.
Projekat Nove mogućnosti – bolja socijalna uključenost starijih osoba iz poziva „Širenje mreže socijalnih usluga u zajednici – Faza 1″ provodi Udruženje žena Vukovar sa partnerima Opštinom Borovo i Udruženjem za podršku žrtvama i svedocima, a sufinansiran je sredstvima Evropske unije u okviru Operativnog programa efikasni ljuski potencijali 2014.-2020. iz sredstava Evropskog socijalnog fonda.