Treći susret između predstavnika Luke Vukovar i rumunske Luke Konstanca održan je u Vukovaru s ciljem predstavljanja napretka i postignutih ciljeva od zadnjeg susreta, 2018. godine. „S Lukom Konstanca smo 2015. godine potpisali memorandum o razumevanju. Ta luka je naš bitan i najveći partner na Dunavu. Sa sobom su poveli i partnere iz njihovog lučkog područja tako da i mi i naši privrednici iz okruženja i Slavonije možemo iz prve ruke doznati o novim pravcima, novim industrijama i robi koja našoj privredi može da unapredi poslovanje i daje neke nove prilike. Naime zbog COVIDA-19, niskoga vodostaja i rata u Ukrajini došlo je do velikih poremećaja u snabdevanju pa je ovaj susret i prilika da se čuje šta se sve novo nudi”, naglasio je direktor Luke Vukovar Marijan Kuprešak. Istakao je i da ulazak Hrvatske u šengenski prostor znači puno za vukovarsku luku te da se vode pregovori da Luka Vukovar, što se tiče turističkih brodova, bude ulazna luka za šengenski prostor.”S našom lučkom upravom razgovaramo i oko građenja infrastrukture tako da teretnim brodovima koji dolaze u šengenski prostor Luka Vukovar bude prva luka ulaza, što je do sada bio mađarski Mohač”, istakao je Kuprešak, dodajući i da razmišljaju o proširenju kapaciteta. U poslednjih 10 godina Luka Vukovar godišnje pretovari oko 350 hiljada tona različitih vrsta roba.
„Neguj jezik da u beskraj traje, po njemu se nasleđe poznaje” naziv je dvodnevnog državnog stručnog skupa za radnike u sistemu predškolskog obrazovanja na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu, koji se održava u Dečjem vrtiću Vukovar 2. Stručni skup je organizovala Agencija za vaspitanje i obrazovanje, a osim vaspitačica iz Dečjih vrtića Vukovar 2, Zlatokosa Borovo i Liliput Trpinja, predavanja drže i profesori sa Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača Univerziteta u Beogradu, a cilj je podučiti kako deci još više približiti maternji, odnosno srpski jezik. Direktorka vukovarskog vrtića Marina Latinović je izrazila zadovoljstvo što su na ovogodišnjem skupu predavači i vaspitačice sa našeg područja te da se nada da će im se u budućnosti pridružiti i vaspitači iz drugih krajeva Hrvatske. Viša savetnica za srpsku nacionalnu manjinu iz Agencije za vaspitanje i obrazovanje Natalija Koprenica je rekla da planiraju slične skupove održavati i za zaposlene u sistemu osnovnoškolskog i srednješkolskog obrazovanja.
Ministar nauke i obrazovanja Radovan Fuchs rekao je da će se sledeće nedelje doneti konačna odluka o tome koje od 68 škola, koliko ih se prijavilo u eksperiment celodnevne nastave, ulaze u taj projekat, istakavši da neće sve dobiti odobrenje, ali će ih biti više od 50. Fuchs je rekao da će sigurno imati sve kategorije škola po broju učenika, i velike s nekoliko stotina i one manje do sto učenika, a naglasio je i da pet novih predmeta ulazi samo u one škole koje će učestvovati u eksperimentu, a ne u sve.
PRONI Centar za socijalno podučavanje počeo je s provođenjem projekta INFORMACIJA ZA SVE, koji će da obuhvati mlade, sve one koji rade s mladima, posebno one koji ih informišu, s područja dve županije – Osječko-baranjske i Vukovarsko-sremske, da bi dali svoj doprinos u kreiranju smernica za unapređenje informisanja mladih. U sklopu projekta održavaju se lokalne rasprave pod nazivom Infolovka. Prva je održana u Iloku, a druga u Vukovaru u Gradskoj biblioteci Vukovar, rekla je Karolina Šoš Živanović, voditeljka Info centra za mlade Vukovar. „Cilj je okupiti mlade, ne samo iz gradova, nego i iz okolnih mesta da bi saznali na koji način se mladi informišu. Bitno nam je da saznamo koje metode i kako pružaju informacije oni koji služe informiranju mladih”, rekla je Šoš Živanović. Infolovke će se održavati u 10 gradova obe županije, a cilj im je, u neformalnom i opuštenom okruženju – u dijalogu mladih i tzv. donosilaca odluka, doneti preporuke za unapređenje sistema informisanja mladih, posebno onih u manjim i ruralnim mestima.
Medicinske sestre, tehničari i nemedicinski radnici iz svih delova Hrvatske juče su protestovali u Zagrebu, tražeći veće plate i bolje uslove rada, uz poruku da su obezvređeni i ne mogu da čekaju promene svog statusa do sledeće godine. “Novi koeficijenti i platni razredi biće u primenjivanju tek od februara 2024., a mi ne možemo do tada da čekamo”, poručio je okupljenima Stjepan Topolnjak, predsednik Samostalnog sindikata zdravstva i socijalnog rada. Na protestu je upozoreno da čistačice, radnici u praonama i pomoćni radnici rade za minimalnu platu, a sestre sa srednjom stručnom spremom za svega 50 evra iznad minimalne plate. Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je, osvrćući se na zahteve s protesta, da nije istina da su svi lekari nedavno dobili povećanje koeficijenta od 10 procenata jer su većini povećani za prosečno tri odsto. Beroš je pojasnio da je većina od 14 hiljada lekara u sistemu dobila povećanje od prosečno tri odsto dok su 10 odsto dobili samo specijalizanti i mladi doktori bez specijalizacije. Saborska opozicija podržala je juče protest medicinskih sestara, tehničara i nemedicinskih radnika, poručivši da zaslužuju primerene plate i adekvatne uslove rada.