Vukovarsko-sremska županija četrnaesti je dan bez novoobolelih osoba od COVID-19, te je tako i dalje ukupno 40 obolelih, a trenutno u županiji nema hospitalizovanih osoba zbog ove bolesti. U protekla 24 časa 1 je osoba izlečena iz Vinkovaca, te je tako do sada ukupno 39 izlečenih. Na području županije ostala je još samo jedna obolela osoba od COVID-19. U proteklom periodu testirano je još 36 osoba, što je ukupno 1497 testiranih do sada na području županije. Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Vukovarsko-sremske županije u županiji više nema osoba u samoizolaciji. Štab civilne zaštite Vukovarsko-sremske županije juče je održao redovnu konferenciju za medije na kojoj je izvestio o povoljnoj epidemiološkoj situaciji na našem području. Načelnik Štaba Zdravko Kelić rekao je kako je došla i treća faza popuštanja mera, što je značajno za privredu i za normalno funkcionisanje svih stanovnika. Objasnio je da je napravljeno preko 18 hiljada kontrola privrednih subjekata te je izrečeno oko 400 opomena te su izveštaji slani nacionalnom Štabu civilne zaštite. Načelnik policijske uprave vukovarsko-sremske Fabijan Kapular obavestio je da je došlo do ukidanja međužupanijskih kontrolnih punktova i da su uvedene novine při prelasku državne granice, a najvažnija je ta da hrvatski državljani, koji se vraćaju u državu, při ulasku više ne moraju u samoizolaciju.
Na mestima obavljanja upravnih poslova u policijskim upravama i policijskim stanicama počelo je obavljanje poslova u punom obimu, način rada organizovan je u jednoj ili dve smene, a po potrebi i uz unapred dogovorene termine dolaska. Na temelju Odluke o organizaciji rada, rasporedu rada i radnog vremena u Ministarstvu unutrašnjih poslova, od ponedeljka, 11. maja u svim policijskim upravama i policijskim stanicama na upravnim poslovima počelo se s obavljanjem poslova vezanih uz izdavanje putnih isprava, ličnih karata i vozačkih dozvola, prijavu i odjavu prebivališta i boravišta te poslova vezanih uz nabavu i registraciju oružja te regulisanje statusa i izdavanja dokumenata stranaca u punom obimu. Obavljanje navedenih poslova u merodavnim policijskim upravama i stanicama organizovan je u jednoj ili dve smene u skladu sa specifičnim okolnostima, mogućnostima i mesnim prilikama, uz ispunjenje svih epidemioloških mera, a po potrebi i uz unapred dogovorene termine dolaska. Iz Policijske uprave vukovarsko-sremske podsećaju kako je na snazi Odluka ministra zdravstva o proglašenju epidemije od 11. marta, tako da i dalje vrede lične karte i putne isprave hrvatskih državljana, vozačke dozvole, dozvole boravka za državljane trećih država i boravišne karte državljana Evropskog privrednog prostora i članova njihovih porodica čiji je rok važenja istekao u periodu proglašene epidemije i vrede najduže 30 dana od dana proglašenja prestanka epidemije, u skladu s donesenim Zakonima o dopunama važećih zakona za pojedine dokumente.
Saborska zastupnica GLAS-a Anka Mrak Taritaš poručila je kako je jedan od glavnih preduslova za održavanje parlamentarnih izbora da Nacionalni štab civilne zaštite prestane raditi. “Na izbore možemo samo ako imamo normalnu situaciju i normalno donošenje odluka. Sve dok nam živote uređuje HDZ-ovo para-telo i svaki dan u 14 časova nas o tome obaveštava, izbori se ne mogu održati“, rekla je Mrak Taritaš u saborskoj raspravi na slobodnu temu. Navela je da je problematična najava da će na skore izbore moći i osobe u samoizolaciji, te zaključila kako se, nastavi li Štab raditi, dve nedelje pred izbore može očekivati i odluka da “svi iz samoizolacije mogu na birališta i bez maske, samo ako glasaju za HDZ“. Mrak Taritaš ponovila je kako je Štab preuzeo ulogu i Vlade i Sabora. “Donosio je odluke za koje još nismo sigurni da li ih je uopšte smeo donositi, ograničavao je prava građana, temeljne slobode, bez da je uopšte za to imao zakonska ovlaštenja. Ona mu je dana tek naknadno“, ocenila je. Istakla je i kako je Hrvatski sabor, koji je o svim takvim odlukama trebao odlučivati dvotrećinskom većinom, bio isključen. “A mozaik se u međuvremenu posložio u punom sjaju. Dnevne konferencije za medije, potpuna i stalna prisutnost u svakoj pori javnosti, a politički rad potpuno blokiran. Ali zato naši narodni heroji, nesebični i sjajni stručnjaci, koji slučajno imaju jednu zajedničku osobinu – svi su članovi HDZ-a – nesmetano žare i pale, odlučuju o našim životima i sudbini zemlje, razumeju se u sve od poljoprivrede, trgovine i industrije do školstva“, zaključila je zastupnica.
Direktni troškovi zdravstvenog sistema uzrokovani aktuelnom epidemijom novog koronavirusa zasad iznose nešto više od 100 miliona kuna, uključujući troškove testiranja, bolničkog lečenja i bolovanja zbog samoizolacije. Novi trošak uslediće ako se usvoji predlog epidemiologa da se na COVID-19 testiraju svi koji će ići na zahvate ili pretrage koje traže boravak u bolnici. Treba naglasiti da je spomenuta cena pandemije samo manji deo ukupnog finansijskog minusa domaćeg zdravstva, koje trpi posledice epidemioloških mera zatvaranja. Prema rečima Luciana Vukelića, šefa HZZO-a, zdravstveni budžet se ne puni prema planu pa se očekuje više milijardi kuna manjka na prihodovnoj strani, a ove se godine neće realizovati planiranih 27,5 milijardi kuna za finansiranje zdravstva. Samo u martu, prema podacima HZZO-a, napravljeno je 40 odsto manje pregleda i dijagnostike u poredbi s istim periodom prošle godine. Zaključno s proteklom nedeljom, u Hrvatskoj je 15 931 osoba na bolovanju radi samoizolacije što je trošak od 34 miliona kuna.
Informacija da će se 16. maja u Sarajevu održati komemoracija posvećena 75. godišnjici Blajburga, izazvala je nemalo iznenađenje, brojne reakcije i osude, kako u Bosni i Hercegovini, tako i u regionu. Kako se navodi u saopštenju tzv. Počasnog bleiburškog voda, koji su organizatori komemoracije, nadbiskup vrhbosanski kardinal Vinko Puljić predvodiće 16. maja svetu misu u katedrali Presvetog srca Isusova u Sarajevu. Hrvatski predsednik u dva mandata Stjepan Mesić u izjavi za Radiosarajevo.ba kaže da je „iznenađen da se uopšte održava misa Blajburg“. „Jer u Blajburgu nema nikakvih žrtava! Blajburg je jedna izmišljotina, tamo je kapitulirala kvislinška vojska, a 10-15 dana pre Blajburga kapitulirao je Treći rajh…“, naveo je Mesić za Radiosarajevo.ba. Dodao je da se Katoličkoj crkvi neke važne činjenice konačno moraju reći, te pitati kome se to održava pomen? „Neka objave fotografije, ko je ubijen tamo…“, dodao je Mesić, podsećajući, uz ostalo, da su svi civili pušteni da se vrate svojim domovima. Prema njegovim rečima, pojedinci i Crkve ne mogu prežaliti jer kapitulirala Nezavisna država Hrvatska (NDH). Dodaje kako je često reakriviranje priče o Blajburgu krivica, pre svega, aktuelnih hrvatskih vlasti koje na toj „nostalgiji za jednim zločinačkim režimom skupljaju poene za izbore“. „Međutim, time se kompromituju u celom svetu, jer je upravo u Drugom svetskom ratu pobedio antifašizam. Ne samo u Evropi, već i u celom svetu, pa i u Hrvatskoj. Oni to jednostavno ne razumeju, oni žive u jednom izgubljenom svetu“, istakao je bivši predsednik Hrvatske. „Fašizam je takav sistem koji je išao na uništenje celih naroda. Jevreje je trebalo uništiti da bi im se uzelo bogastvo. Romi su trebali biti uništeni – da ne smetaju. A Slavi, ili robovi, su trebali ostati da rade za nadljude, a to su Germani. To i ovi naši nostalgičari za NDH-om ne razumeju. Da je pobedio Treći rajh, oni bi bili robovi. Oni žale za svojim ropstvom! Oni, jednostavno, ništa ne razumeju“, zaključio je Mesić u razgovoru za Radiosarajevo.ba.