U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa je 25 novih pozitivnih osoba na COVID-19, od čega je 8 osoba iz Vinkovaca, 7 iz Vukovara, 3 iz Trpinje, 2 iz Jarmine, te po 1 osoba iz Banovaca, Borova, Lipovače, Novih Mikanovaca i Tordinaca, a preminula je još jedna osoba. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 8532, od kojih je 8198 izlečeno, a ukupno je 191 osoba preminula. Trenutno je u županiji 28 osoba na bolničkom lečenju zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 140 osoba, te je ukupno do sada testiranih na području županije 41 904. U samoizolaciji je 525 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 6 radnika iz sistema zdravstva, a u samoizolaciji je jedan radnik. Iz sistema obrazovanja ukupno je obolelo 8 učenika i 3 nastavnika dok se u samoizolaciji nalaze 3 nastavnika i 137 učenika.
U Hrvatskoj je u poslednja 24 časa zabeležen 371 novi slučaj zaraze koronavirusom te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj ukupno 2471, objavio je Štab. Među njima je 1007 pacijenata na bolničkom lečenju, od toga je na respiratoru 91 pacijent, a 19 lica je umrlo. Od pojave zaraze u Hrvatskoj do danas je ukupno je registovano 237 080 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih su 5282 preminule, ukupno se oporavilo 229 327 osoba od toga 431 u poslednja 24 časa. U samoizolaciji je trenutno 12 946 osoba. Do danas je ukupno testirano 1 255 786 osoba, od toga 4931 u poslednja 24 časa.
Premijer Andrej Plenković pojasnio je juče da će ugostitelji od ponedeljka moći prodavati sve što imaju u ponudi, ali terase neće biti otvorene, nego će vrediti koncept da se napitak uzme za poneti i šeta. Plenković je na konferenciji za novinare nakon sednice Vlade istakao da će detalje oko blagog popuštanja mera od 15. februara pojasniti Štab na današnjoj konferenciji za novinare. Pojasnio je da prodaja ‘kafe za poneti’ koja se ugostiteljima dopušta od februara, ne znači prodaju samo kafe. “To je sinonim za otvaranje kompletno zatvorenih objekata. To znači da će moći prodati čaj, neko drugo piće i napitak. Moći će prodavati što inače imaju na svom meniju, samo nema terasa i sedenja, uzima se za van i šeta”, objasnio je premijer. Vezano za kompenzacije ugostiteljima, koje se nastavljaju još ovaj mesec, Plenković je rekao da je prerano reći šta će biti za dve nedelje, odnosno 1. marta kada je novo “polazni period”.
Situacija vezana uz pandemiju koronavirusa povoljnija je i na području grada Vukovara. Beleži se manji broj novoobolelih, a manji je broj i hospitalizovanih u Nacionalnoj memorijalnoj bolnici Vukovar, a reč je o blažim oblicima bolesti. Koronavirus prebolela su 153 radnika bolnice, a oko 300 ih je vakcinisano i sada je u toku dovakcinisanje, tako da je i u bolnici puno bolja situacija pa se vraćaju uobičajenoj dinamici rada, rekla je direktorka vukovarske bolnice, dr Vesna Bosanac. Počeli smo raditi više pretraga i operacija, a ne samo hitne slučajeve, tako da pružamo sve oblike zdravstvene zaštite i svi uz prethodnu najavu i pridržavanje epidemioloških mera mogu doći kod nas – rekla je dr Bosanac dodajući kako se zainteresovani za testiranje na koronavirus trebaju javiti u bolničku covid ambulantu pri Odeljenju za hitni prijem za interne bolesti, a rade i antigena i PCR testiranja. Bosanac je objasnila da će se vakcinisanje celokupnog stanovništva odvijati u posebnim ambulantama Doma zdravlja i Zavodu za javno zdravstvo te pozvala građane da se ne plaše i odazovu vakcinisanju. Kada se vakciniše 2/3 stanovništva županije onda se možemo nadati da će korona u potpunosti nestati, naglasila je Bosanac dodajući kako za sada nema saznanja da se na našem području pojavio britanski soj koronavirusa, ali će se uzorci naknadno testirati i na taj soj.
Penzionerska udruženja i stranke zatražile su juče od Vlade da se vakcinisanje AstraZenecinom vakcinom protiv covida-19 ograniči na osobe do 65 godina, zatražili su i dodeljivanje covid-dodatka penzionerima te dostavu penzija poštom onima koji to žele. “Mi ne zagovaramo da se ljudi ne vakcinišu, već tražimo da Vlada preuzme odgovornost jer je prepustila pojedinim epidemiolozima da pokušaju opravdati upotrebu velike narudžbe vakcine AstraZenece raznim teorijama koje nisu primerene”, rekla je predsednica Sindikata penzionera Hrvatske Jasna A. Petrović na zajedničkoj konferenciji za novinare.
Nakon dva neuspela pokušaja, zbog nedolaska optuženih, juče je na Opštinskom sudu u Vukovaru, nakon dve godine počelo suđenje Luki Miškulinu, Domagoju Culeju, Gabrijelu Ćekiću i Danijelu Hodaku za nanošenje teških fizičkih povreda Ivanu Mikuljanu iz Andrijaševaca. Tuča mladića dogodila se krajem avgusta 2018. godine u Vinkovcima. Nakon što im je pročitana optužnica, Miškulin, Culej i Hodak izjavili su da se ne osećaju krivima te najavili da će svoju odbranu izneti na kraju dokaznog postupka. Ćekić se jedini izjasnio krivim i juče je izneo svoju odbranu. Na ročištu su preslušani audio snimci, koje je spomenuti dao tokom iskaza u policijskj stanici u Vinkovcima i u Županijskom državnom tužilaštvu. Rekao je da je tuči u Vinkovcima prethodila tuča, koja se nekoliko dana pre toga dogodila u jednom kafiću u Rokovcima. Prema njegovim rečima tada je grupa mladića iz Rokovaca i Retkovaca, među kojima je bio i Ivan Mikuljan, istukla na terasi kafića njega, Miškulina i Culeja. Potom je daljnja svađa i prepirka usledila u okviru zatvorene Facebook grupe. Ispričao je i svoju verziju daljnjeg događaja, koji je prethodio teškoj povredi Mikuljana, koji je u tuči zadobio teške fizičke povrede glave, zbog čega je više meseci bio u bolnici, neko vreme u komi, ostao slep i ima povremene epileptičke napade. Oštećeni Mikuljan je nakon završetka ročišta rekao da nije učestvovao u tuči u Rokovcima te da mu je u to vreme ruka bila u gipsu, kao i to da nije bio član spomenute Facebook grupe niti mu je bilo ko rekao da se sprema bilo kakva tuča. Mikuljan će svoj iskaz pred sudom dati na sledećoj sudskoj raspravi, koja je zakazana za 12. mart i to putem video linka, kako je naveo njegov advokat, zbog izbegavanja mogućnosti dodatnog stresa. Tada će biti saslušano i nekoliko svedoka ovog događaja.
U okviru trogodišnjeg programa “Uključivanjem do bolje integracije” Udruženje žena Vukovar organizovalo je besplatan kurs šivanja za 10 žena, s kojima je rad zbog epidemiološke situacije organizovan u dve grupe. Prva grupa od pet žena uspešno je završila kurs i uručene su im diplome. Kurs je trajao 20 radnih sati, a voditeljka je dizajnerka Violeta Vran iz Darde. Trogodišnji program “Uključivanjem do bolje integracije” finansira Ministastvo rada, a Udruženje žena Vukovar projekat provodi u partnerstvu sa opštinama Stari Jankovci i Trpinja te Centrom za socijalnu zaštitu Vukovar. Besplatnu obuku iz šivanja od petka, 12. februara dobiće još pet žena. Kurs je organizovan u prostorijama Udruženja žena Vukovar, koje je obezbedilo svu potrebnu opremu i materijal.