Završna konferencija projekta “Super je biti različit”, koji je u tri godine provođenja bio usmeren na unapređenje, razvoj i provođenje novih programa s talentovanom i decom s problemima u razvoju, a provodio se u Dečjim vrtićima Vukovar I i Vukovar II održana je danas u hotelu Lav. Cilj projekta, koji je sa 1,3 miliona kuna u potpunosti sufinansirala Evropska unija iz Evropskog socijalnog fonda je unapređenje kvaliteta života ove kategorije dece te njihovim uključivanjem u postojeće i nove programe dečjih vrtića. Direktorka DV Vukovar 1, Mirjana Kulić projekat je ocenila kao posebno izvrstan. Ukupno 58 dece potencijalno talentovanih i onih s problemima u razvoju prošlo je u okviru projekta pripreme za ulazak u redovne vaspitne grupe, a u sklopu istog održane su brojne radioice i edukacije za zaposlene. Direktorka DV Vukovar 2, koji je bio partner u projektu, Marina Latinović izrazila je zadovoljstvo što je razvio dva nova programa, čime je osveštena javnost o potrebi ranog uključivanja dece s talentom ili problemima u razvoju u kolektiv. Gradski pročelnik za obrazovanje, Darko Dimić naglasio je važnost ovakvih projekata za Grad, tim više jer se na takav način na vreme detektuju talenti ali i problemi dece u razvoju. Vukovar u budućnosti planira osnivanje Centra izvrsnosti pa samim tim i ovo predstavlja dobru podlogu za budućnost, rekao je Dimić.
Krajem novembra u evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje registrovano je 116 189 nezaposlenih, što je za 4062 osobe više nego krajem oktobra, a 9512 manje u odnosu na prošlogodišnji novembar, pokazuju podaci Zavoda. U novembru je u odnosu na oktobar broj nezaposlenih povećan za 3,6 odsto, dok je na godišnjem nivou broj nezaposlenih smanjen za 7,6 odsto. Dnevni podatci HZZ-a pokazuju da je trenutno na Zavodu 115 387 nezaposlenih, a trenutno je objavljeno 14 068 slobodnih radnih mesta. Prema podacima HZZ-a, tokom novembra u evidenciju nezaposlenih novoprijavljeno je ukupno 16 950 osoba, što je 5,3 odsto više nego u novembru prošle godine, a pritom je 78,4 odsto ili 13 290 novoprijavljenih na zavod došlo direktno iz radnog odnosa. Najviše ih je došlo iz delatnosti pružanja smeštaja, pripremanja i usluživanje hrane, trgovine na veliko i malo, prerađivačke industrije te administrativnih i pomoćnih uslužnih delatnosti.
Hrvatska, Finska, Holandija i Kanada su dobile pilot-projekte razvoja digitalnog pasoša na mobitelu, čiji je krajnji cilj upotrebom najnovije tehnologije olakšati putovanja i unaprediti sigurnost putnika, piše Jutarnji list. Hrvatski građani tako će među prvima u Evropskoj uniji moći da koriste digitalni pasoš u svom digitalnom novčaniku na mobitelu. Digitalni pasoš će, između ostaloga, građanima omogućavati da unapred najave svoj dolazak u neku zemlju, i tako maksimalno skrate vreme prelaska graničnih prelaza. Projekat u Hrvatskoj provode Ministarstvo unutrašnjih poslova i Agencija za komercijalnu delatnost koji su pojasnili da je reč o zahtevnom projektu vrednom gotovo 2,3 miliona evra, a koji će finansirati Evropska komisija. Hrvatski građani još od 2009. godine koriste ePasoš, čija se sigurnost trenutno bazira na proveravanju autentičnosti ličnih podataka koji se nalaze u fizičkom i elektronskom obliku, a za novi digitalni pasoš u Agenciji za komercijalnu delatnost kažu da će da nastave razvoj mobilne aplikacije Certilia, koju svaki građanin koji ima važeću ličnu kartu s čipom može da koristi za digitalno potvrđivanje identiteta.
Saborske zastupnice Anka Mrak Taritaš i Urša Raukar Gamulin upozorile su danas na gubitak nadoknade roditelja negovatelja nakon smrti deteta, ocenivši da je država prema njima okrutna i bešćutna. Status roditelja negovatelja prestaje smrću deteta, a roditelj usred tuge i boli ostaje bez ikakvih primanja i ide odmah na biro rada gde nije verovatno da će brzo naći posao, upozorila je Anka Mrak Taritaš iz Kluba Centra i GLAS-a. Roditelji negovatelji i njihova udruženja, dodala je, već godinama traže od Vlade da im to ne radi i da im produži rok na šest meseci u kojem im se ukida status i nadoknada, ali odgovora na njihove molbe nema. “Apelujem na Vladu, ministra i premijera, ne budite okrutni i ispravite ovu užasnu nepravdu i produžite nadoknadu roditeljima negovateljima još neko vreme nakon smrti deteta”, poručila je Mrak Taritaš, dodavši da je roditelja negovatelja oko 5000 pa to ne bi bio neki velik trošak. Urša Raukar Gamulin iz Kluba zeleno-levog bloka pitala je kako je moguće da funkcioneri imaju pravo na “6 plus 6”, a roditelji negovatelji nakon smrti deteta istog trena gube sva prava. Majci koja je izgubila dete “bešćutna” država će reći da nema pravo na vreme žalovanja sutra nego da traži posao, rekla je. “Kakva smo mi to država i ljudi ako ne brinemo za najranjivije i najslabije”, upitala je Raukar Gamulin i najavila da će se u petak ispred Hrvatskog sabora održati protest roditelja dece s teškoćama u razvoju.
Grupa Iskon, ansambl Đurđevak, duo Milan i Hranislava i Katarina Lukić nastupili su na velikom decembarskom koncertu u Tenji koji se održao u prostorijama Hrvatskog doma, koji je organizovao Srpski demokratski forum. Ispred Zajedničkog veća opština Vukovar koncertu je prisustvovao predsednik Odbora za kulturu i sport, Veljko Maksić.