Saborska zastupnica SDSS-a, Anja Šimpraga danas se u slobodnom govoru u Saboru osvrnula na obeležavanje 29. godišnjice od potpisivanja Erdutskog sporazuma, koji je prethodio procesu mirne reintegracije, čime je područje Podunavlja vraćeno u ustavno-pravni poredak RH. Eksperimentu mirne reintegracije, koji nikad pre i nikad kasnije nije proveden na ovaj način, kao svojevrsni preduslovi prethodili su potpisivanje Erdutskog sporazuma, na današnji dan 1995. godine, ali i Rezolucija Saveta bezbednosti UN-a od 15. januara 1996. godine, kojom je uspostavljena Prelazna uprava UN-a na području istočne Slavonije, Baranje i zapadnog Srema, poznata pod nazivom UNTAES, podsetila je srpska zastupnica. Ona smatra da se gotovo uvek zanemaruje i vrlo važno Pismo namere Vlade Republike Hrvatske za završetak mirne reintegracije, koje je početkom 1997. godine upućeno Savetu bezbednosti UN-a, a kojim se pripadnicima srpske zajednice na području, koje je bilo obuhvaćeno mirnom reintegracijom garantuje mir, bezbednost te brojna prava, poput kulturne i prosvetne autonomije te osnivanje institucija manjinske samouprave. Značajan doprinos u tim procesima dali su razumni ljudi s jedne i s druge strane, istakla je Šimpraga dodajući da se danas gotovo i ne spominje Erdutski sporazum, te da još uvek postoje nerešena pitanja, koja su spomenutim dokumentima regulisana. Nažalost, u određenim segmentima odnosi Srba i Hrvata su ostali na nivou, na kojem su bili završetkom mirne reintegracije i od onda stagniraju ili se pogoršavaju, a o mirnoj reintegraciji govore tek Srbi ili manji deo organizacija civilnog društva, rekla je, između ostalog Šimpraga.
Drugi dan štrajka zdravstvenih radnika radiologa, laboranata i vozača saniteta teče nesmanjenim intenzitetom i nastaviće se do ispunjenja zahteva, poručili su danas organizatori štrajka iz sindikata Zajedno. Predsednik sindikata Krunoslav Kušec je istakao da i dalje u štrajku učestvuje 4000 članova sindikata u 58 zdravstvenih ustanova koji traže povećanje osnovice za najmanje 20 odsto i promenu pravilnika o koeficijentima. Rekao je da juče zbog štrajka nije obavljeno nekoliko stotina pretraga u zdravstvenim ustanovama širom zemlje, te da će se taj broj danas povećati na hiljadu. Kušec tvrdi da postoje pritisci bolničkih uprava na štrajkaše, a posebno iz KBC-a Zagreb koji, kako ističe, koristi bolesnu decu kao najranjiviju grupu za opstrukciju štrajka. Užasan je pritisak na članove, preti se otkazima, ali ne odustajemo, poručio je Kušec. Tokom štrajka rade se samo hitni slučajevi, dok se ostala dijagnostička, laboratorijska i radiološka obrada neće obavljati.Ministarstvo zdravstva poručilo je juče da je javni zdravstveni sistem uprkos štrajku organizovao rad u bolnicama i ustanovama na način da svi pacijenti dobiju potrebne medicinske i zdravstvene usluge, a Sindikat Zajedno pozvali su “na razum i realan dijalog”. Kušec je istakao da do danas još nisu dobili nikakav konkretan poziv ni iz Vlade, a ni Ministarstva zdravstva.
Sindikat medicinskih biohemičara Hrvatske (SMBH) istakao je danas da sve laboratorije rade, te poručuje da u štrajku uopšte ne učestvuju medicinski biohemičari, odnosno da protestuje samo deo laboratorijskih tehničara i to u manjem broju hrvatskih bolnica. S ciljem objektivnog informisanja javnosti o stvarnom stanju provođenja štrajka, Sindikat biohemičara navodi da u bolničkim laboratorijama u štrajku učestvuje deo zaposlenih koji su članovi Sindikata Zajedno. Medicinski biohemičari, organizuju rad na način da pacijenti što manje osete posledice štrajka reorganizacijom posla, uz poštovanje zakonskog prava članova svojih timova na učestvovanje u štrajku.
Kako je prethodno najavljeno iz resornog ministarstva, besplatni preventivni zdravstveni pregledi počeli su u svim hrvatskim domovima zdravlja, a ministar zdravstva Vili Beroš pozvao je građane da se odazovu na preglede, koje provode lekari opšte prakse, domovi zdravlja, HZJZ i županijski zavodi za javno zdravstvo. Osobe starije od 40 godina, koje poslednje dve godine nisu imale pregled kod svog lekara, biće pozvane na isti, jer je reč o rizičnom delu populacije. Kako je navedeno, za vreme provođenja tog pilot projekta, u čak 70 odsto slučajeva osobama između 40 i 44 godine su dijagnostikovani faktori rizika za razvoj hroničnih bolesti. Jedan od primera implementacije preventivnih pregleda je smanjivanje smrtnosti kod pacijentkinja obolelih od raka dojke za čak 24 odsto, podsetio je Beroš, ocenivši da je to način da se promeni slika zdravlja građana. Pregled uključuje detaljnu anamnezu i fizikalni pregled svih organskih sistema, a pretragama krvi gledaće se masnoća i glukoza. Za pacijente kojima je potrebno, biće obavljen i EKG, ultrazvuk abdomena, merenje gustoće krvi i slični pregledi. Pravo na besplatni preventivni pregled imaju građani na osnovu obaveznog zdravstvenog osiguranja, saopšteno je iz ministarstva.
Učenici koji pohađaju razrednu nastavu na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu sa područja delovanja Zajedničkog veća opština Vukovar ovih dana posetili su grad Sombor. Pored kulturnih znamenitosti pomenutog grada, učenici su imali priliku da obiđu i zgradu Brčko-Bodroške županije i Srpsku čitaonicu “Laza Kostić” u pratnji lokalnog turističkog vodiča Turističke organizacije grada Sombora. U sklopu programa organizovana je i predstava u Kulturnom centru „Laza Kostić“ pod nazivom Čarobna knjiga. Takođe, učenicima je obezbeđen ručak, a celokupan program finansiralo je Zajedničko veće opština Vukovar.