Pre 26 godina, u atmosferi teškog nepoverenja između Srba i Hrvata, zaključen je Erdutski sporazum, kao Osnovni sporazum o Istočnoj Slavoniji, Baranji i zapadnom Sremu, postignut tokom pregovora u američkom Dejtonu. Sporazum je omogućio miran završetak rata. Potpisan je 12. novembra 1995. godine i predvideo uspostavljanje Prelazne uprave UN-a, demilitarizaciju, uspostavljanje policijskih snaga i civilnih vlasti, povratak prognanika, povrat imovine, te poštovanje međunarodno priznatih ljudskih prava i temeljnih sloboda. Prethodio je Mirnoj reintegraciji, koja je počela 15. januara 1996. i kojom je Podunavlje vraćeno u ustavno-pravni poredak Republike Hrvatske. U svojih 14 tačaka, Sporazum je definisao područja na kojima su, uz podršku UN-a (misija UNTAES), srpska zajednica i hrvatska država sarađivale tokom prelaznog perioda kako bi proces mirne reintegracije bio u potpunosti proveden. Tim su sporazumom srpskoj zajednici u Hrvatskoj zagarantovana ljudska prava, manjinska samouprava i pravo na organizovanje. Sporazumom je omogućeno i osnivanje ZVO-a za područje dve najistočnije županije i SNV-a za ostatak Hrvatske, dve godine kasnije.
Nakon skromnijeg obeležavanja tokom pandemijskih godina, Opština Erdut juče je svečano obeležila svoj dan, u sedištu Opštine u Dalju. Svečana sednica Opštinskog veća održana je u Domu kulture, gde su predstavljeni rezultati rada ove jedinice lokalne samouprave u proteklom periodu, te istaknuti planovi za budući. Svečanost je okupil brojne predstavnike društveno političkog života sa područja istoka Hrvatske.
Predstavnici srpskih institucija u Hrvatskoj obeležili su juče Dan primirja u Prvom svetskom ratu. I ove godine ambasada Republike Srbije i predstavnici srpskih institucija, sa sedištem u Zagrebu obeležili su ovaj datum na zagrebačkom groblju Mirogoj, odajući počast vojnim i civilnim žrtvama. Parastos pred krstom, simbolom spomena na stradale, postavljenim kod pravoslavne kapelice Sveth Petra i Pavla, služio je Mihailo Žikić, jerej Mitropolije zagrebačko-ljubljanske Srpske pravoslavne crkve. Nakon parastosa, vence su položile delegacije srpskih institucija u Zagrebu. Ispred Ambasade Republike Srbije u Zagrebu venac su položili ambasadorka Jelena Milić i vojni ataše, potpukovnik Bojan Veličković, ispred Srpskog narodnog veća generalni sekretar Saša Milošević, ispred Srpskog privrednog društva Privrednik, predsednik Nikola Lunić te ispred Srpskog kulturnog društva Prosvjeta generalni sekretar Slobodan Živković. Nemačka je 11. novembra 1918. kao jedina preostala članica Centralnih sila pristala na primirje, čime je nakon četiri godine bio završen do tada najveći svetski sukob. Primirje je bilo na snazi sve do zaključivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju, 28. juna 1919. godine.
Vukovarsko-sremska županija juče je u Županji obeležila svoj dan, a svečanoj sednici Županijske skupštine prisustvovao je, između ostaloh i premijer Andrej Plenković, koji je poručio da reforme njegove Vlade donose rezultate koje osete svi hrvatski građani. Vukovarsko-sremski župan Damir Dekanić istakao je da se Vukovarsko-srijemska županija nalazi na dobrom putu oporavka navodeći podatak da je dobit županijske privrede porasla za više od 50 odsto, te da raste i zaposlenost.
Na jučerašnjoj svečanoj sednici Županijske skupštine, povodom Dana županije, dodeljena su i priznanja zaslužnima za rad i delovanje tokom protekle godine kao i tokom dosadašnjeg života. Nagrada za životno delo uručena je i prof. arheologije i višegodišnjoj direktorki Gradskog muzeja Vukovar Ružici Marić za izuzetan doprinos kulturi te čuvanju hrvatske kulturne i istorijske baštine. Nagradu Županije dobili su i Veleučilište Lavoslav Ružička iz Vukovara, za dosadašnje rezultate u razvoju visokoobrazovne delatnosti i obrazovanju studenata na području županije, Dečjem vrtiću Vukovar 1, za uspešan rad u predškolskom sistemu, povezivanju s lokalnom zajednicom, te humanitarnom delovanju i delovanju na očuvanju i zaštiti životne sredine. Povelja Vukovarsko – sremske županije uručena je Stjepanu Draganiću, za doprinos u zbrinjavanju stanovnika i imovine na području županije u nepredviđenim okolnostima.
U okviru programa Dana sećanja na žrtvu Vukovara 1991., u Nacionalnoj memorijalnoj bolnici „Dr. Juraj Njavro“ juče je počeo dvodnevni stručni skup pod nazivom „Hitna medicina“. Cilj održavanja je izlaganje radova sa različitim novostima u medicini, koje su vrlo primenjive u praksi i zbog toga je jako važan, izjavio je direktor bolnice, dr. Anto Blažanović. Izrazio je zadovoljstvo što se događaj održava i nakon smrti dr. Vesne Bosanac, koja je zajedno s prof. dr. Vladimirom Gašparovićem bila inicijator ovakvog događaja. Poznati profesori i lekarii iz Zagreba po 21. put došli su u Vukovar kako bi naše lekare upoznali s najnovijim saznanjima u području Hitne medicine kako kod nas tako i u svetu.
Gotovo osam hiljada građana zatražilo je tzv. vaučere za dodatno obrazovanje. U Hrvatskom zavodu za zapošljavanje (HZZ), preko kojeg se vaučeri dobijaju, uvereni su da će do kraja godine ispuniti plan da se u obrazovanje vaučerima uključi četiri hiljade građana. Do sada je obrazovanje počelo za 2576 korisnika, pa s obzirom na broj odobrenih zahteva (5821) predviđamo da će planirana kvota biti ispunjena, odgovorili su iz Zavoda.Vaučere za sticanje dodatnih znanja i veština od 1. aprila iduće godine mogu da zatraže zaposlene i nezaposlene osobe, a da bi ga dobila, osoba mora da ima najmanje 15 godina života i završeno najmanje osnovno obrazovanje. Da je zanimanje za dodatno obrazovanje veliko, potvrđuje podatak HZZ-a da je do juče vaučere zatražilo 7759 građana.