Nakon što su Srbi isključeni iz odlučivanja u Vladi, u Hrvatskoj se vodi politička kampanja protiv srpske zajednice i njene prisutnosti u političkom životu, ali bi položaj srpske manjine bio na najnižem nivou u odnosu na proteklih nekoliko godina da kao opoziciona stranka nismo održali saradnju s Vladom, rekao je za N1 Srbija predsednik Srpskog narodnog veća Milorad Pupovac. U gostovanju na spomenutoj televiziji povodom otvorenja Srpskog kulturnog centra u Zagrebu, Pupovac je ocenio da taj događaj ima političku težinu, ali da nije sve rešeno u hrvatsko-srpskim odnosima. Ono što smatra negativnim, jeste činjenica da se i dalje vodi politička kampanja protiv Srba u Hrvatskoj, protiv njihove prisutnosti u političkom životu. Otvaranje centra Pupovac je ocenio kao još jedan pokušaj da se krene iz početka. Najvažnije je da su poruke ministarke kulture i medija Nine Obuljen Koržinek i srpskog ministra spoljnih poslova Marka Đurića bile vrlo pozitivne i odlučne za saradnju, što je rezultat širih nastojanja da se ona unapredi, bez opterećujućih, napetih i štetnih poruka po interese Srba i Hrvata, rekao je Pupovac. SDSS je, kako je rekao, na molbu Kluba zastupnika nacionalnih manjina prihvatio mesto predsednika saborskog Odbora za manjine, ističući da to nije moćno telo, ali da je relevantno, posebno u trenucima kriznih okolnosti u kojoj je Hrvatska došla u situaciju da se dopušta da se vodeća, manjinska stranka u Hrvatskoj počinje politički da progoni i javno kriminalizuje.
Hrvatski sabor juče je usvojio izmene Zakona o sestrinstvu, u kojem se daje ovlaštenje medicinskim sestrama i tehničarima sa specijalizacijom iz hitne medicine, da pacijentima mogu da daju terapiju ili lek bez prisustva lekara. Iz ministarstva smatraju da će takvim izmenama usluge hitne medicinske službe postati dostupnije pacijentima, povećaće se efikasnost postojećih timova te kvalitet hitne pomoći, što su saborski zastupnici i podržali sa 126 glasova i dva suzdržana. Osim navedenog ovlaštenja, spezijalizovani medicinski radnici hitne službe, moći će i da odbiju pružanje pomoći agresivnoj osobi ali će o svojoj odluci morati odmah da obaveste nadređenog. Iako se prethodno predlagalo da zdravstvenu negu, kao član tima, provode sestre/tehničari koji su završili petogodišnje stručno obrazovanje, iz Ministarstva je ocenjeno da bi u tom slučaju iz sistema izostao deo njih sa završenom četverogodišnjom srednjom školom, zbog čega je predlog konačnim zakonom eliminisan. Zakon o sestrinstvu uređuje i način sticanja višeg nivoa obrazovanja medicinskih sestara, a prihvaćen je amandman HDZ-ove Nikoline Baradić kojim se u Zakon uvrštavaju izostavljene stručne diplomske studije kao viši nivo obrazovanja medicinskih sestara. Zakonskim izmenama se dopunjuje i ovlaštenje Hrvatske komore medicinskih sestara vezano uz omogućavanje provođenja postupka priznavanja inostranih stručnih kvalifikacija i donošenje preporuka o njihovoj ličnoj radnoj odeći zbog osiguravanja prepoznatljivosti istih.
S ciljem podizanja svesti šire javnosti o važnosti donacije organa, povodom Evropskog dana darovanja organa, koji se svake godine obeležava druge subote u oktobru, Ministarstvo zdravstva je podnelo izveštaj u kojem se navodi da je ove godine do 1. oktobra u Hrvatskoj bilo prijavljeno 82 donatora organa, te je izvršena 201 transplantacija solidnih organa gde je presađeno 87 bubrega, 76 jetri, 27 srca, 3 pluća, 1 gušterača te više multiorganskih transplantacija. Iz resornog ministarstva ističu da je Hrvatska među vodećim zemljama kada je reč o solidarnosti, posebno nakon 2007. i pristupanja Eurotransplantu, međunarodnoj neprofitnoj organizaciji koja upravlja dodeljivanjem organa po principu solidarnosti zemalja članica, što znači da Hrvatska za bolesnike koji su na listi čekanja, dobije onoliko organa koliko je prijavljeno. Hrvatska je danas u Eurotransplantu vodeća zemlja po broju donacije organa od preminulih osoba kojima je dokazana smrt mozga, istakla je dr. Jasna Brezak, voditeljka Odeljenja za koordinaciju transplantacija i eksplantacije iz KBC-a Zagreb.Navela je da je donacija organa sa živih donora u Hrvatskoj zastupljena 3 odsto, za razliku od nekih drugih zemalja u kojima je taj udeo viši od 40 odsto. Naročito ističe važnost transplantacije organa kod dece koja se u provodi samo u KBC-u Zagreb, a ove je godine obavljeno sedam pedijatrijskih transplantacija, što je kako je rekla odličan rezultat. Brezak je podsetila da u Hrvatskoj deluje pet transplantacijskih centara među kojima je i KBC Osijek.
U organizaciji Kulturno- naučnog centra Milutin Milanković iz Dalja, juče je održano poetsko- muzičko veče gde su posetioci predstavljanjem knjige U đul bašti, autorke Emsure Hamzić ujedno imali priliku da saznaju nešto više o sevdalinkama kao nematerijalnom kulturnom nasleđu. Autorka spomenutog dela, književnica iz Novog Sada, poreklom iz Sarajeva do sada je objavila 18 dela i rekla da je ovo drugo izdanje knjige o sevdalinkama, podsetivši da je prvo koje je u rekordnom roku rasprodano, objavljeno u Beogradu. Upravnik centra Đorđe Nešić je govoreći o programu istakao da je on zamišljen tako da se teoretski objasni šta je to sevdalinka, kako je nastala, koje su njene glavne teme i interpretatori te ujedno naglasio i vrednost spomenutog dela koje se kako je rekao ogleda u tome što je objedinjeno teoretskim postavkama različitih tumača iz društvenog, poetskog i muzičkog aspekta zajedno sa njenim viđenjem kulturnog stvaralaštva ove vrste.