Ministarka poljoprivrede Marija Vučković u sedištu Vlade odgovorila je na pitanja vezana za nova naređenja ministarstva za suzbijanje afričke svinjske kuge i poručila da će biti isplaćena odšteta svim domaćinstvima koja su u odgovarajućim registrima, ističući specifičnost zastupljenosti svinjogojsva u dve županije, Osječko-baranjskoj i Vukovarsko-sremskoj ali i tradiciju da se uzgaja mali broj svinja u gotovo svakom dvorištu i da poštujući se tradiciju, treba poštovati i pravila vezana za biosigurnost koja vrede od 2009. godine. “Godinama kategorizujemo, bez toga danas ne bismo imali ništa,to nam pomaže da se bolje nosimo sa zarazom”, rekla je ministarka i dodala da je Ministarstvo u međuvremenu donelo novu odluku za Vukovarsko-sremsku županiju u kojoj je propisano da je držanje svinja nakon 31. oktobra dozvoljeno isključivo u objektima kategorije 3 i 4, a u objektima nižih kategorija svinje moraju da se kolju nakon čega najmanje 12 meseci nije dozvoljeno držanje svinja, pravdajući takvu odluku pojavom, kako kaže „grubog nehaja” koji su primećeni u domaćinstvima i uvedeni u zapisnik a koja mogu da zaraze celo selo te da se to ne može dopustiti.
Od leta ove godine, na širem području Hrvatske započeli su postupci osnivanja, obnavljanja i dopunjavanja zemljišnih knjiga za određene katastarske opštine.To se posebno odnosi na delove Hrvatske gde je vođen samo katastar, ali ne i zemljišne knjige. To je deo Višegodišnjeg programa katastarskih merenja građevinskih područja za period od 2021. do 2030. u kojim se, država bavila uređivanjem vlasništva u zemljišnim knjigama i s usklađivanjem s katastrom, odnosno sa stvarnim stanjem. Bez upisa vlasništva u zemljišne knjige, niko ne može da raspolaže svojom imovinom kako bi hteo. Osim pravne nesigurnosti, naslednik određene nekretnine vlasnik je samo po običaju, prema liniji nasleđivanja i prema posedu. Bez uređenih zemljišnih knjiga ne može da se trguje nekretninom a ruralni krajevi prednjače u toj nesređenosti. Ovim programom obuhvaćeno je oko 600.000 hektara zemljišta i nekretnina u građevinskim područjima. Uvid u zemljišne knjige može se ostvariti uz pomoć SNV-ovih pravnih savetnika čiji su kontakt brojevi dostupni su na internet stranicama, pod rubrikom: “Pravna pomoć”.
Na panelu o vrednovanju studentskih dostignuća u Zagrebu, juče je kao glavni događaj Nedelje Centra za e-učenje Srca bio zaključak je da rezultati učenja na univerzitetima često postaju formalistički, zbog čega se pozvalo na njihova ozbiljnija vrednovanja. Vesna Vlahović Štetić s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu napomenula je da nastavnici često nasleđuju neke programe i ne propituju njihove ishode učenja. Nenad Judaš s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu kazao je da je često problem što univerzitetski profesori nemaju metodičko obrazovanje nego su više naučnih usmerenja, pa im ta pitanje nisu bliska ocenivši da će problem imati oni koji se sa tim nisu susretali i naglasio da je kod učenja važan sadržaj a ne forma. Judaš kaže kako nastavnici ne bi smeli da zaboravimo da je njihova prva dužnost odgoj, pa tek onda obrazovanje, koje je posljedica odgoja. Tada će studenti ostvariti puno više, dodao je.
Na Priljevu u Vukovaru svečano je otvoren HEY PARK, ukupne površine 5.798 m2 sa sedam trgovina i jednim ugostiteljskim objektom i parkingom od 146 mesta. Nakon Zadra,ovo je drugi Hej park u Hrvatskoj a vrednost projekta je oko 13 miliona evra, i zapošljavaće oko 50 radnika. Željko Petković, direktor Hey parka istakao je da nameravaju iduće godine da otvore još pet ovakvih centara, od kojih je jedan i u Vinkovcima. Gradonačelnik Penava je poželeo svim partnerima uspešno poslovanje i nastavak kvalitetne saradnje. Gradska uprava je tu da bude na korist i u službi svojim građanima, ali i svima onima koji su ovde došli da posluju. Tom prilikom direktor Hey parka uručio je Viktoriji Matin, predsednici Udruženja Vukovarski leptirići ček od 10.000 evra.
Film Bravo Anamarija u produkciji Studija kreativnih ideja iz Gunje uvršten je u program 15. Festivala prava dece koji se u oktobru održava u Zagrebu i Glini. Tema ovogodišnjeg festivala je slobodno vreme mladih i dece, a festival se održava pod sloganom Mali festival za velike teme. Filmove za prikazivanje odabrao je Hrvatski filmski savez, a film iz Gunje uvršten je u kategoriju Stvaralaštvo mladih – matineja za srednje škole uz još pet hrvatskih i evropskih filmova. Anita Tufekčić, iz Studije kreativnih ideja Gunja, izrazila je zadovoljstvo što je film uvršten u program festivala, i istakla da je ovaj igrani film već je dobio neke filmske nagrade. Autori filma su Dorian Petričević, Izidor Stanić i Andrija Vuić. Osim projekcija filmova festival nudi okrugli stol, radionice, razgovore te platformu kojom se pridonosi vidljivost dječjeg filmskog sadržaja.