Ambasador Savezne Republike Nemačke u Republici Hrvatskoj Kristijan Helbah juče je bio u nastupnoj poseti Vukovarsko-sremskoj županiji i Gradu Vukovaru te se susreo s županom Damirom Dekanićem i gradonačelnikom Ivanom Penavom. Gradonačelnik je rekao da je razgovor veoma zanimljiv, a razgovaralo se o mogućnostima i potencijalima s obzirom na zajedničko članstvo unutar Evropske unije. Ambasador je gradonačelniku Penavi zahvalio na susretu i otvorenom razgovoru rekavši da se nisu dotakli prošlosti, što smatra pozitivnom stvari. „Razgovarali smo o izazovima s kojima je suočen Vukovar i njegova okolina, pri čemu mislim na demografski razvoj te njegove ograničavajuće faktore, a koji se ogledaju na privredu. Zanima nas šta se događa u ovome delu Hrvatske jer je ona važan partner u sklopu Evropske unije”, rekao je nemački ambasador. Pre sastanka sa gradonačelnikom Vukovara, on je održao sastanak i sa županom Damirom Dekanićem koji je rekao da su dominirale privredene i turističke teme, aktuelna politička situacija, te očekivani pozitivni efekti ulaska Hrvatske u Šengensko područje i uvođenja evra kao nacionalne valute. „Mislim da smo našli zajednički jezik, naravno kroz daljnje aktivnosti koje će biti usmerene prema privredno industrijskim komorama Hrvatske i Nemačke. Jedna od tema je bila i nekada brojna nemačka zajednica na ovom području koja je danas sve manja, što se nadovezuje na temu naših demografskih problema. Ambasadora smo upoznali i sa potencijalom koji naša županija ima u smislu transportnih pravaca i logističkih centara, kao i svim projektima kojima želimo povećati i poboljšati mogućnost da potencijalni investitor sutra dođe na ovaj prostor“, rekao je župan nakon sastanka.
Iz Gradske uprave Grada Vukovara su osudili oštećenje i uništenje nadgrobnih spomenika na pravoslavnom groblju u Vukovaru poručivši da je to direktan napad na kulturnu baštinu Vukovara, ali i izuzetno neljudski čin i izraz nepoštovanja čoveka bez obzira na nacionalnost, jezik ili veroispovest te da je počinilac ovog dela uništenjem spomenika učinio direktan napad na Vukovar. „Najiskrenije osuđujem ovaj nedopustivi necivilizacijski čin povrede mira pokojnika te se nadam da će se kvalitetnim radom Policijske stanice Vukovar u što skorijem vremenu pronaći i sankcionisati počinioci ovog krivičnog dela“, poručio je gradonačelnik Vukovara Ivan Penava.
Premijer Andrej Plenković juče je razrešio ministre Ivana Paladinu i Natašu Tramišak te je na konferenciji za novinare najavio da će Hrvatskom saboru na potvrđivanje za novog potpredsednika Vlade i ministra prostornog uređenja, građevine i državne imovine predložiti sadašnjeg šefa saborskog Kluba HDZ-a Branka Bačića, a za novog ministra regionalnog razvoja i fondova Evropske unije Šimu Erlića, državnog sekretara u tom Ministarstvu. Premijer je potvrdio da će biti smenjen i šef Centralne državne kancelarije za obnovu Gordan Hanžek te najavio promenu arhitekture institucija zaduženih za obnovu.
Koordinacija hrvatske porodične medicine prozvala je juče ministra zdravstva Vilija Beroša da izmišlja nepotrebne sistematske preglede, umesto da se suoči s propadanjem primarne zdravstvene zaštite i dugim listama čekanja. Navode da sistematski pregledi postoje decenijama u Hrvatskoj i da zato smatraju da Beroš, insistiranjem na tzv. sistematskim pregledima, samo skreće pažnju javnosti s gorućih problema poput nepreglednih listi čekanja, sve nedostupnije zdravstvene zaštite i propadanja primarne zdravstvene zaštite. Ističu da ministar nije realizovao nijedno obećanje vezano uz poboljšanje uslova rada u primarnoj zaštiti, pa tako nije doveo obećane administratore, HZZO nije preuzeo putne naloge, nisu izjednačeni platni koeficijenti porodičnih i bolničkih lekara, a nisu uvedene ni stimulacije. Ministar je obećao i masovne specijalizacije za primarnu zdravstvenu zaštitu, ali odazivm je minimalan jer za njih nema interesa zbog svih nerešenih problema. “Zakonskim izmenama koje je ministar pretenciozno nazvao – reformama, sistem ostaje jednako neefikasan, nepravedan, nedostupan i neracionalan”, poručili su iz KoHOM-a uoči drugog saborskog čitanja predloga Zakona o zdravstvenoj zaštiti i Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju.
Ministar rada i socijalne politike Marin Piletić rekao je juče da brojevi iz prošle godine demantuju da je u Hrvatskoj nemoguće posvojiti dete, a ministarstvo će ipak pokrenuti izmene zakona kad je reč o međudržavnom posvojenju. „Prošlu smo godinu završili s povećanjem zasnovanih posvojenja od 25 odsto u odnosu na rekordnu 2021. Teze da je u Hrvatskoj nemoguće posvojiti dete ili da taj postupak jako dugo traje demantuju brojevi”, rekao je Piletić na konferenciji za novinare. Piletić je rekao da smatra da je proces posvojenja dece u Hrvatskoj dobro regulisan, što pokazuje prošlogodišnji broj od 190 zasnovanih posvojenja. Međutim, najavio je da će u saradnji s Ministarstvom pravosuđa krenuti u proceduru izrade jasnijeg zakonskog okvira što se tiče međudržavnog posvojenja. Piletić je rekao da je iz Demokratske Republike Kongo do sada posvojeno 131 dete, parovi koji su trenutno u procesu posvajanja pozvani su da provere legalnost i autentičnost dokumenata o posvojenju, a dodatne provere ubuduće će obavljati i hrvatski sudovi.